Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija je, uz žestoko protivljenje Rusije, odbio raspravu o 25 godina od početka NATO bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije, pošto za dnevni red nije glasao dovoljan broj ambasadora država članica, javlja RTS.
Za predlog rasprave, koju je predložila Rusija glasale su tri članice SB, dok je preostalih 12 bilo uzdržano.
Glasanju je prethodila duga rasprava između ambasadora Rusije i Francuske, Nebezje i Nikolasa de Rivijea koji su izneli oprečne stavove o potrebi da se o bombardovanju NATO 1999. godine raspravlja pred ovim telom.
„Rusija je ovo predložila bez konsultacija sa Srbijom koja je stavljena pred svršen čin. Rekao sam srpskim diplomatama da ovakva sednica neće biti održana… Pozivam predstavnika Ruske federacije da, recimo sutra, održi ovakvu raspravu u otvorenom formatu“, rekao je francuski ambasador.
„Istoriju treba da ostavimo istoričarima, a pravdu tribunalima… Treba pažljivo da raspolažemo sa vremenom ovog saveta“, rekao je francuski ambasador.
Predsedavajuća Saveta bezbednosti, japanska ambasadorka je takođe rekla da će o ruskom predlogu da brifing o ovom pitanju bude održan kasnije danas biti odlučeno naknadno.
Dačić razočaran
Šef srpske diplomatije u tehničkom mandatu Ivica Dačić rekao je da je Srbija razočarana zbog toga što je sprečeno da se u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija čuje istina o agresiji NATO-a na SR Jugoslaviju 1999. godine.
Zahvalio je Rusiji, Kini i Alžiru koji su podržali inicijativu da se u Savetu bezbednosti razgovara o bombardovanju SRJ, ali i zemljama koje nisu glasale za, rekavši da su mnoge bile uzdržane jer nisu želele da se razgovaraju o temi u kojoj „očigledno postoje dvostruki standardi“.
Dačić je, komentarišući to što je NATO bombardovanje izvedeno zbog navodnih humanitarnih razloga, upitao o kojim humanitarnim razlozima je reč, s obzirom na to da je izvršeno „gotovo potpuno etničko čišćenje Srba sa Kosova i Metohije“.
„Da li je sada potrebna humanitarna intervencija protiv Prištine kada se vrše zločini nad srpskim narodom, kada je 14 odsto Srba proterano u poslednjih nekoliko meseci, kad Priština ne želi da formira Zajednicu srpskih opština, ali zato se nagrađuje članstvom u raznim međunarodnim organizacijama“, rekao je šef srpske diplomatije.
Rusija je još početkom marta predložila održavanje sednice Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija posvećeno 25. godišnjici NATO bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije, a Japan je kao predsedavajući Saveta bezbednosti zakazao sednicu.