Tužilaštvo je u ponedeljak zatražilo od suda da odbaci krivični postupak koji se protiv novoizabranog predsednika Donalda Trampa vodio po optužnici da je pokušao da na silu preinači svoj poraz na izborima 2020. godine, prenosi Rojters.
Tužioci, koji rade sa specijalnim tužiocem u slučaju protiv Trampa Džekom Smitom, u zahtevu sudu su se pozvali na to da se Tramp vraća u Belu kuću posle pobede na ovogodišnjim izborima, te višedecenijsku politiku Sekretarijata za pravosuđe da aktuelni predsednici ne bi trebalo da budu krivično gonjeni.
„Ovaj ishod nije zasnovan na opravdanosti ili snazi slučaja protiv optuženog“, napisali su tužioci u zahtevu sudu.
Tužilaštvo je takođe odlučilo da odustane od žalbe na odluku federalne sutkinje na Floridi da odbaci krivični postupak koji se protiv Trampa vodio zbog nelegalnog zadržavanja poverljivih dokumenata posle isteka prvog mandata, prenosi agencija Rojters pozivajući se na sudske podneske.
„Velika pobeda za vladavinu prava“
Trampov portparol Stiven Čang ocenio je da je reč o „velikoj pobedi za vladavinu prava“ i da su federalni slučajevi protiv Trampa bili „neustavni“. Tramp je u objavi na društvenim mrežama krivične postupke nazvao „niskom tačkom u istoriji“ zemlje.
Zahtev predstavlja veliki zaokret za specijalnog tužioca koji je uspeo da podigne dve optužnice protiv Trampa u dva odvojena slučaja u okviru kojih je optužen za krivična dela ugrožavanja izbornog integriteta i američke nacionalne bezbednosti.
Tramp se u avgustu 2023. izjasnio da nije kriv po četiri tačke federalne optužnice kojom se tereti za pokušaj opstrukcije potvrđivanja izborne pobede Džoa Bajdena 2020. godine.
Očekivalo se da će, kada preuzme predsedničku funkciju, naložiti Sekretarijatu za pravosuđe da okonča postupak protiv njega za podrivanje izbora, kao i pokušaje specijalnog tužioca da oživi drugi slučaj koji se protiv novoizabranog predsednika vodio zbog zadržavanja poverljivih dokumenata.
Krivično gonjenje Trampa predstavljalo bi kršenje Ustava
Prema politici Sekretarijata za pravosuđe, koja datira još od 1970-ih, krivično gonjenje aktuelnog predsednika predstavljalo bi kršenje Ustava zbog podrivanja kapaciteta lidera zemlje da obavlja svoju funkciju.
Sudija okružnog suda u Vašingtonu Tanja Čatkan tek treba da odluči o zahtevu tužilaca da se odbaci slučaj za podrivanje izbora.
Trampovi advokati prethodno su najavili da će tražiti da se odbace optužbe protiv njega, na osnovu presude Vrhovnog suda iz jula da bivši predsednici imaju imunitet od krivičnog gonjenja za poteze koje su povlačili u okviru svojih zvaničnih dužnosti.
Specijalni tužilac je posle odluke najviše sudske instance u zemlji pokušao da spase slučaj tako što je odustao od nekih tačaka optužnice, ali je tvrdio da ostale nisu obuhvaćene odlukom o predsedničkom imunitetu i da po njima ptotiv Trampa može da se vodi sudski proces.
Čatkan je trebalo da odluči da li da odbaci ostale tačke optužnice zbog odluke o imunitetu.
Optužnica protiv Trampa za podrivanje izbora podignuta je posle Smitove istrage o Trampovim pokušajima da ostane na vlasti posle poraza 2020. godine, što je kulminiralo napadom njegovih pristalica na Kapitol 2021. godine.
Tramp je odbacio optužbe i tvrdio da je pravosuđe instrumentalizovano da bi se nanela šteta njegovoj predsedničkoj kampanji tokom koje je najavljivao da će otpustiti specijalnog tužioca ako pobedi.
Izvor: Reuters