
Najskromniji predsednik na svetu
Preminuo biši predsednik Urugvaja Hose Muhika
Hose Muhika, koga su često nazivali nadimkom Pepe i koji je bio predsednik Urugvaja od 2010. do 2015. godine, imao je 89 godina
Posetom regionu, američki predsednik Donald Tramp nastoji da ojača poslovne veze, unapredi strateške saveze, te repozicionira SAD na Bliskom istoku, fokusirajući se na investicije, nove tehnologije i prodaju oružja. A ni njegovi lični poslovni interesi nisu ostali po strani
Američki predsednik Donald Tramp započeo je u utorak svoju prvu veliku međunarodnu turneju tokom drugog mandata dolaskom u glavni grad Saudijske Arabije, Rijad, nakon čega će uslediti posete Kataru i Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Inače, sve su to zemlje u kojima njegova kompanija, Trampova organizacija, planira luksuzne projekte u oblasti nekretnina.
Zanimljivo je da je Saudijska Arabija bila i prva destinacija njegove prve inostrane posete tokom prethodnog mandata, 2017. godine. Ta simbolika nije nimalo slučajna: Tramp ponovo bira Bliski istok kao pozornicu za demonstraciju američke moći, poslovne vizije i geopolitičke ambicije, u trenutku kada svet prati moguće preokrete u nizu globalnih kriza – od rata u Ukrajini i sukoba Izraela i Hamasa, do rastućih tenzija između Irana i Izraela, kao i situacije sa Hutima u Jemenu i brojnim tenzijama u Južnom kineskom moru.
Trampova trodnevna bliskoistočna turneja se, inače, dešava uoči planiranog mirovnog samita o Ukrajini koji bi trebalo da se održi u Istanbulu, uz posredovanje Turske i naravno SAD, a na kojem se očekuju razgovori o prekidu sukoba između Moskve i Kijeva. U tom širem kontekstu, Trampova turneja dodatno dobija na težini, jer ukazuje na američku želju da u novim geopolitičkim okolnostima povrati lidersku poziciju u svetu i u isto vreme odgovori na pojačani uticaj Kine i Rusije u regionu Bliskog istoka.
Velike investicije i strateški interesi
Šef Bele kuće je u Rijad sleteo u pratnji najviših američkih zvaničnika — državnog sekretara Marka Rubija, ministra odbrane Pita Hegseta, ministra trgovine Hauarda Latnika i ministra energetike Krisa Rajta. Na aerodromu su ih dočekali najviši saudijski zvaničnici, a samog Trampa je ispred parkiranog Air Force One aviona dočekao prestolonaslednik Mohamed bin Salman, što je izuzetan gest s obzirom na to da on retko lično dočekuje strane lidere na aerodromu.
Centralni deo Trampove posete Saudijskoj Arabiji čini Američko-saudijski investicioni forum, na kojem će biti prisutni i najviši rukovodioci američkih tehnoloških i finansijskih kompanija, uključujući Amazon, Gugl, Nvidia, Boeing, Blek rok i OpenAI. Među zapaženim učesnicima je i Ilon Mask, koji dolazi u svojstvu generalnog direktora kompanije X i Trampovog savetnika za efikasnost vlade.
Lova do krova
Saudijska Arabija je najavila investicije u SAD vredne 600 milijardi dolara, a Tramp procenjuje da bi ta cifra „mogla dostići i bilion“, navodi Foks njuz. Ključne oblasti ulaganja uključuju odbrambenu industriju, veštačku inteligenciju, transfer tehnologije i berzansko tržište. Pored toga, razgovaraće se i o mogućem civilnom nuklearnom programu i dodatnoj vojnoj i bezbednosnoj saradnji, što je u prošlosti bilo povezivano sa tzv. Avramovim sporazumima i potencijalnom normalizacijom odnosa između Saudijske Arabije i Izraela. Međutim, Rijad i dalje insistira da do priznanja Izraela i potpune normalizacije odnosa između ovih bliskoistočnih rivala neće doći bez konkretnih koraka ka formiranju palestinske države — stava koji izraelski premijer Benjamin Netanjahu i dalje rezolutno odbacuje, pa Trampova turneja ovog puta ni ne uključuje posetu Izraelu.
Tehnološka trka i ukidanje ograničenja
Poseta šefa Bele kuće regionu dolazi i kao trenutak preokreta u američkoj politici izvoza naprednih tehnologija. Tramp je najavio ukidanje Bajdenovih ograničenja na izvoz veštačke inteligencije i mikročipova ka Bliskom istoku, čime želi da ojača tehnološke veze sa zemljama kao što su UAE i Saudijska Arabija, koje teže digitalnoj transformaciji i pozicioniranju kao globalni inovacioni centri. Preokret SAD je vidljiv i u još jednoj strateškoj sferi – energetici. Naime, zahvaljujući značajnom porastu domaće proizvodnje nafte i gasa, Sjedinjene Američke Države danas u znatno manjoj meri zavise od uvoza energenata sa Bliskog istoka nego što je to bio slučaj u prethodnim decenijama.
Ambicije Emirata
Kada je u pitanju tehnološka transformacija i saradnja sa Vašingtonom, UAE su posebno ambiciozni: najavili su planove da u narednoj deceniji investiraju čak 1400 milijardi dolara u SAD, sa fokusom na AI, poluprovodnike, energetiku i proizvodnju. A od tekućih poslova, Stejt department je neposredno pre Trampove posete najavio prodaju oružja Abu Dabiju u vrednosti od 1,4 milijarde dolara, kako izveštava francuski Mond. Prodaja uključuje helikoptere „Činuk“ i logističku podršku za F-16 flotu, uprkos protivljenju određenih demokratskih zakonodavaca u Vašingtonu. Oni su kritikovali ulogu UAE u sukobu u Sudanu, kao i podršku koju ova zalivska zemlja pruža paravojnoj grupi Rapid Support Forces (RSF), koja se bori protiv nacionalne vojske u tekućem građanskom ratu.
Katar kao saveznik i posrednik
U Kataru, drugoj stanici Trampove bliskoistočne turneje, predviđeni su razgovori sa emirom Tamimom bin Hamadom Al Tanijem i poseta američkoj bazi Al Udeid, najvećoj američkoj vojnoj instalaciji na Bliskom istoku, koju Stejt department opisuje kao „neophodnu“ za operacije u regionu. Katar je 2022. godine, inače, dobio status glavnog ne-NATO saveznika, čime su odnosi ove zalivske zemlje sa SAD dodatno učvršćeni i produbljeni.
Katar se pozicionirao kao ključni regionalni posrednik — ne samo u pregovorima između Izraela i Hamasa, već i u širem kontekstu, uključujući rat u Gazi, Avganistan i kontakte sa novim sirijskim predsednikom Ahmedom al-Šarom, nakon svrgavanja s vlasti Bašara al Asada. Analitičari ocenjuju da Katar ovim diplomatskim angažmanima nastoji da očuva svoju stratešku važnost u očima Vašingtona. U gestu koji je nedavno izazvao veliku buru na američkoj političkoj sceni, Katar je Donaldu Trampu stavio na raspolaganje luksuzni kraljevski Boing 747-8, takozvanu ‘leteću palatu’, kao budući predsednički avion, šaljući time jasnu diplomatsku poruku o dubini i značaju bilateralnih odnosa.
Poseta Kataru ima, naravno, za cilj i učvršćivanje planova za proširenje biznisa porodice američkog predsednika u toj zemlji. U tom kontekstu, objavljena je informacija o planiranoj izgradnji luksuznog golf kompleksa vrednog 5,5 milijardi dolara pored glavnog grada Dohe, koji uključuje razvoj ekskluzivnih nekretnina, hotela i restorana, čime se dodatno šire poslovne aktivnosti Trampove porodice u regionu.
Saudijska Arabija u novoj ulozi
Analitičari posetu Donalda Trampa vide i kao šansu za Saudijsku Arabiju da se pozicionira kao stabilan, pouzdan i ambiciozan partner Vašingtona u regionu koji se brzo menja. Blumberg ističe da Rijad želi da pokaže ne samo investicioni potencijal, već i političku zrelost, posebno u svetlu dijaloga sa Iranom i pokušaja izbegavanja direktnog učešća u potencijalnim sukobima koji uključuju Teheran, Izrael i SAD. Takođe, nakon ubistva Džamala Kašogija, novinara i kritičara režima u Rijadu u saudijskom konzulatu u Istanbulu 2018. godine, Saudijska Arabija je pojačala napore da poboljša svoj međunarodni imidž kroz reforme i investicije u luksuzni turizam i sportske događaje, nastojeći da prikrije kršenja ljudskih prava i privuče strane investicije.
Repozicioniranje uloge SAD
Trampova poseta Bliskom istoku signalizira pokušaj Sjedinjenih Američkih Država da ojačaju svoju ulogu u regionu kroz diplomatske, ekonomske i bezbednosne inicijative. U trenutku kada se globalni odnosi redefinišu, a regionalne sile traže nova savezništva, šef Bele kuće koristi ovu turneju kako bi Ameriku pozicionirao kao ključnog posrednika i garanta stabilnosti. Iako ostaje da se vidi koliko će ove inicijative imati dugoročan efekat, jasno je da Vašington želi da ostane centralni akter u preoblikovanju Bliskog istoka.
Hose Muhika, koga su često nazivali nadimkom Pepe i koji je bio predsednik Urugvaja od 2010. do 2015. godine, imao je 89 godina
„Razgovori o Ukrajini će se održati u Turskoj kasnije ove nedelje i mogli bi da daju dobre rezultate“, rekao je predsednik SAD Donald Tramp
Snažan zemljotres jačine 4.4 po Rihteru pogodio je područje supervulkana kod Napulja. Potres je zabeležen u utorak (13. maj) u 12:07 časova, i kako italijanski mediji prenose, njegov epicentar bio je u moru, ispred luke Pocuoli, na mogućoj dubini od oko tri kilometara
Nakon odluke da migrante vraća već na granici, Nemačka je simbolično zatvorila poglavlje otvoreno 2015. U pokušaju da zaustavi „nepodnošljiv pritisak“ na sistem, Berlin ignoriše kritike iz Brisela i sopstvene koalicije
Radnička partija Kurdistana zvanično je odlučila da batali oružanu borbu i da se raspusti. To je iznenađujuće dobra vest za Tursku. Kurdi najavljuju isključivo političku borbu
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve