img
Loader
Beograd, 25°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Nemačka

Štrajk mašinovođa: Mogao bi da košta milijardu evra

24. јануар 2024, 09:32 Dojče vele
Foto: AP Photo/Michael Probst
Copied

Počeo je novi štrajk nemačkih mašinovođa. Oni su početkom januara obustavili rad na tri dana, a ovoga puta bi štrajk trebalo da traje šest dana. Koga će najteže da pogodi? Kolika će biti šteta za nemačku privredu?

Počela je nova runda u tarifnom konfliktu između Nemačka železnice (Deutsche Bahn, DB) i Sindikata mašinovođa (GDL). Nakon što su početkom januara obustavili rad na tri dana i time u velikoj meri prekinuli železnički saobraćaj u zemlji, nemačke mašinovođe će ovoga puta na poziv GDL da štrajkuju punih šest dana.

U putničkom saobraćaju štrajk će da traje od srede (24.1.) u 2:00 sve do idućeg ponedeljka uveče, piše Dojče vele. To bi trebalo da bude najduži štrajk u istoriji DB. U teretnom saobraćaju štrajkuje se još od utorka (23.1.) uveče, a planirano je da u tom sektoru štrajk potraje takođe do idućeg ponedeljka u 18 časova.

Štrajk neće pogoditi samo Nemačku železnicu. Kolaps saobraćaja na nemačkim prugama osetiće i brojna preduzeća, ona koja železnicom transportuju robu ili potrebne sirovine.

Osim toga, posledice će osetiti i susedne zemlje, s obzirom na to da čak 60 odsto ukupnog teretnog saobraćaja Nemačke železnice otpada na transport širom Evrope. Kroz Nemačku prolazi šest od ukupno jedanaest evropskih železničkih koridora za transport robe, navodi Ministarstvo saobraćaja. „Nemačka je logističko srce Evrope“, ukazuje Tomas Puls iz Instituta nemačke privrede (IW).

Koliko će štrajk da „košta“?

Teško je proceniti koliko „košta“ jedan ovakav štrajk. Ako ne bude prekida proizvodnje zbog logističkih problema s dostavom robe ili sirovina, troškove se neće nigde evidentirati u nekoj statistici, napominje Puls. Ali, ako se proizvodni kapaciteti budu reducirali ili ako bude potrebno kompletno obustavljanje proizvodnog procesa, šteta bi mogla da iznosi i do 100 miliona eura – i to dnevno, napominje Mihael Gremling, šef Odeljenja za analizu konjunkturnog razvoja u IW. U slučaju najavljenog šestodnevnog štrajka, troškovi ne bi rasli linearno, već bi se delimično i multiplicirali. „Tu smo veoma brzo kod štete koja iznosi milijardu evra“, dodaje Gremling.

Nakon svakog štrajka, pa taman da se radi i o jednodnevnom, treba da prođe i po nekoliko dana kako bi se uklonila logistička uska grla, odnosno kako bi saobraćaj funkcionisao uobičajenim ritmom. Uprava Nemačkih železnica objavila je da samo ta kompanija kalkuliše s oko 25 miliona evra gubitaka za svaki pojedinačni dan štrajka. Osim toga, kako upozorava glavni ekonomista Komervbanke Jerg Kremer, „štrajk je veliko opterećenje za živce građane, a predstavlja i opterećenje za ionako narušeni imidž Nemačke u poslovnom svetu.“

Transport prugama je važan

Koliko robe se transportuje vozovima? Na drumski saobraćaj otpadaju čak dve trećine, a udeo železničkog je tek jedna petina. Puls ukazuje da je taj način transporta ipak važan. „Iako procenat u ukupnom saobraćaju to ne pokazuje jasno, mnogi transporti šinama ne mogu ili veoma teško mogu da se odvijaju na neki drugi način.“

Velike industrijske grane, kao što je metalska ili hemijska, upućene su upravo na taj vid prevoza. Bez uglja koji stiže teretnim vozovima nemoguće je funkcionisanje visokih peći ili termoelektrana. Za određeni opasan teret iz hemijske industrije železnički transport je čak obavezan, zbog smanjenog rizika od nesreća. Delovi za automobilsku industriju kao i novi automobili transportuju se takođe na taj način.

Puls napominje da se gotovi automobili namenjeni izvozu železnicom prevoze do luke Bremerhafen, gde se pretovaruju na brodove. A ako vozovi stanu? Puls naglašava da jednostavno ne postoji toliko kamiona koji bi automobile transportovali do luke.

Ekonomska situacija ublažava posledice štrajka

Analitičar IW kaže da je u vreme lošije ekonomske situacije lakše ublažiti posledice štrajka ako se termini proizvodnje pomere, ako neophodne sirovine ili roba ne stignu na vreme. Naravno, nastaće troškovi zbog vanrednog planiranja proizvodnje i logističkih lanaca. Puls smatra da bi teže posledice za proizvodnju nastupile tek sa (još) dužim štrajkom.

Posledice štrajka biće ublažene i time što su brojna preduzeća već pripremila rezervni plan isporuke. Frank Huster, direktor Saveznog udruženja špeditera i logistike, smatra da su tokom pandemije transportni lanci postali otporniji na vanredne situacije. On dodaje da i bez štrajka ponekad teretni voz dođe dan kasnije. Industrija ima izvsne zalihe i stvorila je skladišta za vanredne situacije.

Iz istih razloga i u lukama neće tako brzo doći do kritične situacije. „Kada su ekonomske okolnosti bolje, granica izdržljivosti dostignuta je pet dana posle obustave železničkog saobraćaja“, kaže Puls.

Huster pak dodaje da i gubitak poverenja logističara u železnički saobraćaj ima svoju težinu. Taj transport ionako nije na najboljem glasu zbog tehničkih problema, krajnje zapuštene železničke mreže i stalnih slabosti infrastrukture u Nemačkoj. To nije dobra startna pozicija za ostvarenje političkog cilja – preusmeravanja što veće količine robe na pruge.

Dogovor vladajuće nemačke koalicije iz 2021, koji su potpisale vladajuće stranke Socijaldemokrate (SPD), Zeleni i Liberali (FDP), predviđa povećanje procenta železničkog saobraćaja na 25 odsto do 2030. Trenutno udeo iznosi samo 19 odsto.

Tagovi:

Mašinovođe Nemačka Štrajk
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Svet

Crna Gora

18.јул 2025. B. B.

Pretučen gradonačelnik Budve, zadobio teže telesne povrede

Napad se dogodio neposredno nakon što je predsednik Opštine Budva Nikola Jovanović gostovao u emisiji TVCG, a prema prvim informacijama u napadu u kome je učestvovalo više ljudi Jovanović je zadobio teže telesne povrede

Evropska unija

18.јул 2025. B. B.

„Najjači“ paket sankcija EU protiv Rusije do sada

Najnoviji paket sankcija Evropske unije protiv Rusije uključuje sniženje cenovnog limita grupe G7 za rusku sirovu naftu na 47,6 dolara po barelu. U EU govore o do sada „najjačim" kaznenima merama

Ekstremni sportovi

17.јул 2025. B. B.

Poginuo ekstremni sportista Feliks Baumgartner

Svetsku slavu Baumgartner je stekao 2012. godine, kada je skočio sa ivice svemira, sa visine od 38.405 metara i bezbedno se prizemio

Poljska

17.јул 2025. B. B.

Zatvor za lekare koji su odbili da urade abortus trudnici koja je potom umrla

Okružni sud u Pščini u Poljskoj proglasio je lekare krivim za ugrožavanje života tridesetogodišnje žene, identifikovane samo kao Izabela, u slučaju koji je izazvao proteste širom zemlje

Katastrofalni požar

17.јул 2025. I.M.

Tragedija u Iraku: Najmanje 60 mrtvih u požaru u tržnom centru u Al-Kutu

U požaru koji je izbio u tržnom centru u gradu Al-Kut u Iraku živote je izgubilo najmanje 60 ljudi

Komentar

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  

Komentar

Gazi i lomi proklete „blokadere“, kaže predsednik

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim

Nemanja Rujević

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Srbija i Evropska unija

Interesi, realpolitika i cinizam

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure