Dečak iz Velike Britanije (13), oboleo od teškog oblika epilepsije, postao je prvi čovek kojem je u lobanju ugrađen uređaj za kontrolisanje napada, a taj neurostimulator, koji šalje dubinske električne impulse u mozak, smanjio je broj napada za 80 odsto, piše Bi-Bi-Si (BBC).
On je operisan u bolnici “Great Ormond Street Hospital“, kao deo testiranja koje je sprovela ta bolnica.
Dečak ima Lenoks-Gesto sindrom, vrlo težak oblik epilepsije otporan na lečenje, koji mu se pojavio kada je imao tri godine, i od tada je svakodnevno imao po nekoliko napada.
Njegova majka rekla da mu je bolest oduzela detinjstvo i istakla da je on imao veliki broj različitih oblika napada, uključujući i padove na pod, nekontrolisane tremore i gubitak svest.
Dešavalo mu se da je prestajao da diše, pa su bili potrebni lekovi za hitne slučajeve kako bi ga vratili u život.
Dečak ima autizam i hiperkinetičkim poremećajem je epilepsija daleko najveći problem.
„Moj trogodišnji sin bio je veoma bistar, ali za samo nekoliko meseci od početka napada njegovo zdravlje se naglo pogoršalo i izgubio je mnoge veštine“, objasnila je dečakova majka.
Strujni puls remeti abnormalne signale
Uređaj u njegovom mozgu emituje konstantan strujni puls i tako blokira i remeti abnormalne signale.
Opracija je trajala osam sati i urađena je oktobra 2023. godine kada su lekari ubacili dve elektrode duboko u njegov mozak sve do talamusa, ključne tačke za prenos neuronskih informacija.
Oni si morali da budu u milimetar precizni, a krajevi su povezani sa neurostimulatorom, uređajem u obliku kvadrata stranica 3,5 centimetara i debljine 0,6 centimetara, koji je postavljen u dečakovu lobanju na prethodno kost odstranjena.
Neurostimulator je onda šrafovima pričvršćen za okolnu kost lobanje kako bi ostao u mestu.
Izvor: BBC