Najmanje 53 osobe su ubijene, a 51 se vodi kao nestala u zapadnoj meksičkoj državi Sinaloa od kada su rivalske frakcije kartela Sinaloa počele da se sukobljavaju 9. septembra, saopštile su lokalne vlasti u petak. Jezivo nasilje ne pokazuje znake jenjavanja, navodi Rojters.
Okidač za sukob dve najmoćnije frakcije Sinaloa kartela, narko-bande, datira još iz jula, kada je u Sjedinjenim Državama uhapšen ozloglašeni trgovac ljudima i vođa jedne od tih grupacija Ismael „El Majo“ Zambada, navodi Rojters.
Predsednik Andres Manuel Lopez Obrador izjavio je juče da su SAD delimično odgovorne za nasilje u državi Sinaloa.
Zambada tvrdi da ga je u Meksiku kidnapovao i odvezao u SAD Hoakin Guzman Lopez, viši šef kriminala u rivalskoj frakciji kartela Sinaloa, koji je vodio pregovore sa SAD o predaji.
Incident je zaoštrio odnose između dve zemlje, a Meksiko zahteva da od SAD dobije više detalja.
Američki ambasador negirao umešanost SAD
Lopez Obrador, koji bi trebalo da se povuče sa pozicije predsednika sledećeg meseca, rekao je u četvrtak da SAD dele odgovornost za nasilje zbog njihove „operacije“, što se odnosi na prethodne razgovore o predaji Zambade sa Guzmanom.
Američki ambasador Ken Salazar, koji je ranije negirao da su američki zvaničnici umešani u navodnu otmicu Zambade, odbacio je argument meksičkog predsednika.
„Ono što se vidi u Sinaloi nije krivica Sjedinjenih Država“, rekao je Salazar na konferenciji za novinare u severnoj državi Čivava, dodajući da se SAD ne mogu smatrati odgovornim za „masakre koje vidimo na različitim mestima“.
Salazar je rekao da je novoj meksičkoj predsednici Klaudiji Šejnbaum poručio da će saradnja između Meksika i SAD morati da bude „snažna i duboka“ da bi se izborili sa bezbednosnim izazovima.
Meksičke vlasti saopštile su u subotu da je još 600 vojnika stiglo u Sinalou da pomognu u jačanju bezbednosti.
Izvor: Reuters