img
Loader
Beograd, 17°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Bliski istok posle Arafata

Podela vlasti u podeljenoj zemlji

18. novembar 2004, 14:01 Marko Savić
Copied

Arafatova smrt uklonila je razlike koje su postojale između SAD i Izraela s jedne i EU-a s druge strane, jer se EU nikada nije odrekla Arafata, iako su ga Izrael i Amerikanci izbacili iz mirovnog procesa, zbog optužbi da finansira teroriste. Na EU Izrael gleda kao na zaštitnika Palestinaca, jer im je najveća pomoć stizala iz Evrope, ali je uloga EU-a u mirovnom procesu bila mala, u odnosu na novac koji je izdvajala za njega

Smrt Jasera Arafata prošle sedmice označila je kraj jedne ere na Bliskom istoku. Na kratkotrajnoj ceremoniji u Ramali, samo osam sati posle smrti lidera koji je vodio Palestince više od četrdeset godina, izabrano je privremeno rukovodstvo, koje će voditi Palestinsku upravu do narednih predsedničkih izbora zakazanih za 9. januar sledeće godine. Ovim potezom palestinske vlasti pokušavaju da spreče nastanak vakuuma u vlasti, pošto je sve ključne funkcije obavljao Arafat, praktično sve do svoje smrti.

Više Arafatovih vodećih funkcija podelila je prateća „palestinska četvorka“: Mahmud Abas, Ahmed Kurei, Rauhi Fatuh i Faruk Kadumi. Tako je Ahmed Kurei ostao na mestu premijera, s tim što je on sada dobio punu izvršnu vlast, uz nadzor nad službama bezbednosti, što je Arafat ranije odbijao da mu prepusti. Kurei je postao i predsednik Nacionalnog saveta za bezbednost, u koji ulaze šefovi svih palestinskih službi bezbednosti i ministar unutrašnjih poslova. Time je položaj privremenog predsednika, na kome se nalazi Rauhi Fatuh, izgubio na značaju, ostajući samo protokolaran. Bivši (istovremeno i prvi) palestinski premijer Mahmud Abas izabran je za novog predsednika Palestinske oslobodilačke organizacije (PLO), i odgovoran je za diplomatske inicijative i pregovore sa Izraelom. Mahmud Abas će biti i kandidat Fataha, najjače frakcije u PLO-u, za predsednika Palestinske uprave. Poslednji u nizu, Faruk Kadumi, biće novi ministar inostranih poslova u PLO-u.

NASLEĐE: Pred novim palestinskim rukovodstvom stoji nekoliko velikih izazova. Ono će pokušati da održi mir u narednih nekoliko meseci, a zatim mora da ispuni ključne uslove, kako bi postalo partner u pregovorima sa Izraelom i istovremeno neutralisalo teroriste, koji su se do sada pokazali kao sposobni da efikasno blokiraju svaku mirovnu inicijativu. To neće biti nimalo lako, s obzirom na to da im Arafatovo nasleđe ne ostavlja mnogo prostora za izbor.

Kada se 1994, posle 27 godina izgnanstva, vratio u Palestinu, Arafat je zatekao mnogo lokalnih lidera koji nisu imali veze s njim i njegovom borbom. Radikalnim islamističkm organizacijama, poput Hamasa i Islamskog džihada, rasli su popularnost i uticaj, i, što je još važnije, one su imale i oružanu snagu da je potvrde. Nekoliko čarki sa palestinskim snagama bezbednosti uverilo ga je da mora biti sposoban da ih kontroliše.

U mlađoj generaciji palestinskih lidera povezanih sa PLO-om i Fatahom, koji su već bili veterani prve intifade, on je više video suparnike nego saborce. Za njih, Arafat nije imao autoritet i uticaj kakav je imao na svoje kolege, pripadnike „stare garde“, koji su se zajedno sa njim vratili iz egzila, a neki i prvi put došli u Palestinu, i koji su navikli da rade u njegovoj senci. Za nekog ko je predvodio palestinski pokret, tada već više od trideset godina, to je bilo neprihvatljivo.

NACIONALNA ŽALOST: Sahrana Jasera Arafata u Ramati

LIČNA VLAST: Sistem koji je izgradio bio je autoritativan, prilagođen njegovoj ličnoj vladavini i obezbeđivao je da njegova reč uvek bude poslednja. Ne dozvoljavajući nikome da mu se približi, trudio se da kontroliše sve i svakog ko bi mogao da bude pretnja njegovoj ličnoj vlasti. Želeo je da bude prisutan svugde i da odlučuje o svemu, tako da je istovremeno bio i mirotvorac i terorista, veliki autokrata i miljenik palestinskih masa. Tako su i mnoge funkcije multiplikovane, a izgrađeno je i 14 paralelnih službi bezbednosti i mnoštvo frakcija i oružanih organizacija, koje su sa jedne strane, služile kao protivteža Hamasu i ostalim radikalnim islamističkim pokretima, a, sa druge, i obezbeđivale Arafatu da izvodi napade na Izrael, a da time ne naškodi mirovnim pregovorima. Uz to njihova „sporedna“ uloga bila je da kontrolišu jedna drugu, u Arafatovoj „zavadi pa vladaj“ igri. To mu je omogućavalo da bude onaj ko vuče konce i tako drži situaciju pod kontrolom. Takođe, on je raspolagao novcem i donacijama iz inostranstva i na taj način uspevao da sve to plaća. Što se političke vlasti tiče, oslanjao se uglavnom na staru gardu i na svoje mnogobrojne rođake, što je opravdavalo optužbe za nepotizam i korupciju kojima je bio izložen. Mlađi palestinski lideri, poput Marvana Bargutija, jednog od vođa Tanzim milicije i trenutno najpopularnijeg palestinskog političara, bili su najglasniji u tim opužbama.

Takva politika ostavila je njegovim naslednicima podeljenu zemlju, gde su lokalni lideri jake i harizmatične ličnosti, ali ne postoje institucije koje bi bile uticajne, tako da izbor sadašnjeg rukovodstva, koji je pozdravljen u inostranstvu, ne mora da znači da će ono zaista i moći da efikasno vlada. I među novoizabranim liderima postoje razlike, pre svega u odnosu na nastavak pregovora sa Izraelom.

UMERENI I OSTALI: Mahmud Abas, koji bi po funkciji trebalo da bude najuticajniji, važi za umerenog i pragmatičnog političara. Kao jedan od učesnika pregovora iz Osla (1994) trebalo je da bude i ključna ličnost u sprovođenju „putne mape“, mirovnog plana za Bliski istok koji su zajednički napravile SAD, EU, UN i Rusija. On je i jedini od palestinskih vođa s kojim je Izrael izrazio spremnost da pregovara i ima veliku podršku u inostranstvu, među arapskim liderima, ali i gotovo nikakvu u svojoj zemlji. Sadašnji palestinski premijer Ahmed Kurei je na položaj došao kao Arafatov izbor. Njegovi pogledi se donekle razlikuju od Abasovih, pre svega oko statusa Jerusalima, koji on vidi kao budući palestinski glavni grad kada se u njega vrate izbeglice, ali i on važi za umerenjaka. Kurei je, zajedno sa Abasom, učestvovao u pregovorima u Oslu i ima podršku malobrojne palestinske srednje klase i intelektualaca. Njih dvojica, uz Faruka Kadumija, o kome se pričalo da ga je Arafat izabrao za naslednika, predstavljaju staru gardu. Ipak, za razliku od njih, Kadumi nikada nije prihvatio mirovni sporazum iz Osla i zbog toga je do pre godinu dana bio u sukobu sa Arafatom i nikada se nije vratio u Palestinu, ostajući na relaciji Tunis–Damask. Oni, uz Rauhija Fatuha, koji ipak ima neznatnu ulogu, čine četvoricu koji će se međusobno boriti za prestiž do izbora zakazanih za januar iduće godine, na kojima bi jedan od njih mogao da se profiliše u novog vođu Palestinaca.

U međuvremenu, palestinski lideri najavljuju da će pokušati da održe mir na svojim teritorijama. Predsednički izbori u januaru važni su, najpre zbog neophodnog legitimiteta budućeg predsednika, jer sadašnje rukovodstvo, mereno glasovima, predstavlja samo dva-tri odsto Palestinaca. Ipak, ima i onih koji sumnjaju da će do njih doći u zakazano vreme i da će Ahmed Kurei pokušati da ih odgodi. Analitičari smatraju da stara garda nema mnogo šansi da ostane na vlasti ukoliko se ne udruži i zajedno ne nastupi s mladim liderima. Ako bi naredna godina, bar prema američkim planovima (koje su doduše i Palestinci prihvatili), a i prema planu izraelskog premijera (koji još niko nije konačno prihvatio) trebalo da bude prelomna za Palestince, kao godina u kojoj se očekuje formiranje palestinske države sa konačno utvrđenim granicama, svako novo zaoštravanje među njima može da ugrozi taj proces.

VEĆA EVROPSKA ULOGA: Posle nedavno održanih američkih predsedničkih izbora, na kojima je ponovo pobedio Džorž Buš, SAD najavljuju da će se ponovo aktivno uključiti u mirovni proces i da će pokušati da ožive „putnu mapu“, koja je bila gurnuta u stranu posle kraha izraelsko-palestinskog primirja u septembru prošle godine. Stvaranje palestinske države je prilika za Amerikance da povrate poljuljani ugled na Bliskom istoku, a oni su istovremeno i jedini koji mogu da ubede obe strane da postignu zajedničko rešenje. Takođe, aktivnijim angažovanjem u mirovnom procesu, zajedno sa EU-om, Amerikanci vide i priliku da otklone ili bar umanje razlike sa onim državama Unije koje ne odobravaju njihovu intervenciju u Iraku. Otuda i spremnost da se prihvati predlog britanskog premijera Tonija Blera o eventualnom održavanju međunarodne konferencije o Bliskom istoku „ako bi ona mogla da trasira put ka nezavisnoj palestinskoj državi“.

Arafatova smrt uklonila je razlike koje su postojale između SAD i Izraela s jedne i EU-a s druge strane, jer se EU nikada nije odrekla Arafata, iako su ga Izrael i Amerikanci izbacili iz mirovnog procesa, zbog optužbi da finansira teroriste. Na EU Izrael gleda kao na zaštitnika Palestinaca, jer im je najveća pomoć stizala iz Evrope, ali je uloga EU-a u mirovnom procesu bila mala, u odnosu na novac koji je izdvajala za njega. Zato i izjava Havijera Solane da bi „Izrael trebalo bez ustezanja da prizna nove palestinske lidere“ možda znači i nameru EU-a da se aktivnije angažuje u mirovnom procesu. Međutim, dok se ne izabere novo palestinsko rukovodstvo, koje može da bude prava pregovaračka strana, rano je govoriti o bilo koje mirovne inicijative.

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Svet
Donald Tramp

Evropska unija

24.maj 2025. B. B.

Spremni smo da se branimo: EU odgovara na Trampovu najavu povećanja carina

Evropski komesar za trgovinu Maroš izjavio je da je trgovina između EU i SAD „bez premca“ i da mora da se zasniva „na međusobnom poštovanju, a ne na pretnjama“

Uhapšeni venecuelanski opozicioni političar Juan Pablo Guanipa

Svet

24.maj 2025. M.S.

Hapšenje opozicionara u Venecueli, navodno i Srbi učestvovali u „zaveri“

Istaknuti venecuelanski opozicioni političar Juan Pablo Guanipa uhapšen je u petak pod optužbom da je planirao sabotažu predstojećih parlamentarnih i regionalnih izbora koje je opozicija obećala da će bojkotovati. Među uhapšenima navodno i Srbi

Čistka na Harvardu

23.maj 2025. I.M. / T.S.

Tramp protiv Harvarda: Sud privremeno zaustavio proterivanje stranih studenata

Iako je Donald Tramp pokušao da ukine Univerzitetu Harvard pravo da upisuje strane studente, sud je tu odluku privremeno zabranio. Iz Bele kuće poručuju da bi „Harvard trebalo da troši vreme i resurse na stvaranje bezbednosnog okruženja na kampusu, umesto što podnosi neozbiljne tužbe“

SAD

23.maj 2025. B. B.

Politika ultimatuma: Donald Tramp sada preti EU carinama od 50 odsto

„Naši razgovori sa njima ne vode nikuda!  Zbog toga, preporučujem direktnu tarifu od 50 odsto za Evropsku uniju, počevši od 1. juna 2025“, napisao je predsednik SAD Donald Tramp na društvenoj mreži Truth Social

Protest protiv deportacija u nemačkom gradu Bonu

Imigranti u Nemačkoj

23.maj 2025. Ivan Đerković (DW)

Masovne deportacije iz Nemačke: Srbi u prvih pet po broju proteranih

Srbi su među pet najčešće deportovanih naroda iz Nemačke, a broj proteranih bi mogao dodatno da poraste. Nova Vlada najavljuje još oštrije mere

Komentar

Pregled nedelje

Vučić pod kapuljačom

Kao paradržavni organ specijalne namene koji metalnim štanglama zavodi „red i mir“, Vučić upravo legalizuje kapuljaše. U pitanju je – otprilike – nešto nalik na Musolinijeve „borbene saveze“ iz 1919-1922.

Filip Švarm

Komentar

Otadžbinu brani „istraživački tim Informera“

Sreća da Srbija ima „istraživački tim Informera“! Dragan J. Vučićević je u poslednji čas otkrio pakleni plan „zločinaca“ i „blokadera“ i tako opet spasao državu. To što laže manje je bitno

Nemanja Rujević

Komentar

Pravosudna bilmezijada: Pustite odmah Mariju Vasić

Držati profesorku sociologije Mariju Vasić u zatvoru pod optužbom za terorizam je anticvilizajski zločin. Ili groteska, kako god hoćete. Zašto se protiv toga ne pobune sudije, tužioci, policajci, bezbednjaci

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1794
Poslednje izdanje

Režimski napad na visoko obrazovanje

Kako se sprema Šešeljev zakon 2.0 Pretplati se
Intervju: Vladimir Horovic, advokat

Srbija ne sme da postane Pinočeov Čile

Nenad Gladić – Lepi Brka, Kosjerić

Izbori kao moba

Transplantacija organa

Šta Srbiji nedostaje za efikasan sistem

Intervju: Vladan Joler, umetnik i profesor

Odmotavanje planetarnog sistema komunikacije

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure
en Englishde Deutschru Русскийsr Српски језик
sr sr