Samitu će prisustvovati i ministar spoljnih poslova Marko Đurić, koji je istakao da je Srbija posvećena dijalogu i saradnji, i da će istovremeno ostati čvrsto pri politici vojne neutralnosti i nacionalnim interesima.
Đurić je rekao da će predstavljati politiku Srbije i razgovarati sa predstavnicima zemalja sa kojima Srbije deli stavove o regionalnim i međunarodnim temama, ali i i sa predstavnicima država sa kojima Srbija manje deli ili ne deli stavove o regionalnim i međunarodnim temama.
Razgovori o jačanju odbrane
NATO saveznici će na samitu razgovarati o jačanju odvraćanja i odbrane, povećanju vojne proizvodnje i industrijske baze, unapređenju partnerstava NATO-a i ulaganju u sopstvenu i kolektivnu odbranu NATO članica.
Najavljeno je da će se na marginama samita sastati predsednik Sjedinjenih Američkih Država Džozef Bajden i predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski, ali i sa drugim saveznicima koji su potpisali bilateralne bezbednosne sporazume sa Ukrajinom.
U saopštenju Stejt departmenta navedeno je da će samit obeležiti 75 godina istorijskih dostignuća, „pokazati snagu i jedinstvo transatlantske veze, unaprediti sprovođenje najsnažnijih planova odvraćanja i odbrane od kraja Hladnog rata i pokazati vitalnu ulogu NATO-a u odbrani naše budućnosti za generacije koje dolaze”, navedeno je u saopštenju Stejt departmenta.
Novi plan za opremu za Ukrajinu
Lideri NATO-a podržali su novi plan za koordinaciju isporuke opreme Ukrajini i obuku njenih oružanih snaga i obnovili obećanje da će se Ukrajina jednog dana pridružiti NATO-u, „ali ne dok je u ratu”.
Sjedinjene Američke Države i saveznici će objaviti i nove korake za jačanje ukrajinske protivvazdušne odbrane kako bi pomogli Ukrajini da nastavi da se brani i spreči brutalne napade kao što je napad na dečju bolnicu u Kijevu.
Poruka Vladimiru Putinu
Stejt department je saopštio i da će samit „poslati snažan signal predsedniku Rusije Vladimiru Putinu da greši, ako misli da može da nadživi koaliciju zemalja koje podržavaju Ukrajinu”
„Poslaćemo i važnu poruku ostatku sveta, uključujući i naša partnerstva u Indo-Pacifiku, da smo zajedno jači, ujedinjeni i podržavamo demokratske vrednosti”, navdeno je u saopštenju Stejt departmenta.
Od trenutka kada je stvorena u aprilu 1949. godine NATO alijansa je sa početnih 12 zemalja koje su potpisale osnivački ugovor proširena na 32 zemlje članice.
Izvor: RTS