MAKETA: Sporni spomenik nemačke „okupacije“
Od septembra 1941. do kraja aprila 1944. pohađao sam mađarsku gimnaziju u Novom Sadu. Učio sam mađarsku istoriju na osnovu školskog programa tog vremena. Pre toga sam u školi u svom rodnom Zrenjaninu naučio da se Jugoslavija sastoji od devet banovina. Sada sam morao da nabubam da se istorijska Mađarska sastojala od 64 komitata – Mađari kažu vármegye, čitaj varmeđe – da, nažalost, nisu sve ujedinjene pod vlašću Budimpešte, ali da je sa okupacijom Bačke tek počelo uspostavljanje „starih, pravednih granica“. Ja sam, dakle, u školu prvih šest godina išao u Kraljevini Jugoslaviji, zatim tri godine u Hortijevoj Mađarskoj, sledila je godina bez školskog programa u Aušvicu i Buhenvaldu, pa zatim tri godine u socijalističkoj Jugoslaviji. Možda je to prednost, jer se nisam razvijao opterećen samo jedinim učenjem, jednom dogmom, jednim izvorom legende.
Šta su u školi učili današnji Mađari, koji 6. aprila izlaze na izbore? Imam utisak da mnogi, ako ne i većina, na gubitak negdašnjih teritorija gledaju kao na istorijsku nepravdu koja jednog dana mora da se ispravi. Pitanje je samo na čiji račun. O tome je bilo reči za vreme vladavine Fidesa. Snažnije na istoj ideji insistira jaka, desna opoziciona partija Jobik. Najagresivnije se za istorijski revizionizam zalaže „Omladinski pokret 64 komitata“, koji dejstvuje i van granica Mađarske, uglavnom bezuspešno pokušavao je da usreći i naše vojvođanske Mađare.
Mađarska, veoma samostalna u okviru Austro-Ugarske, izgubila je na osnovu ugovora u Trianonu, koji je potpisan 4. juna 1920, 63 odsto svoje teritorije, van njenih granica ostalo je oko šest miliona Mađara. Odvajanje od Mađarske odlučivalo se referendumima, pa su odgovarajuće teritorije postale deo novostvorenih država – Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, Čehoslovačke i Rumunije. Odlučujuće odluke su, međutim, donele pobedničke velesile, pre svega američki predsednik Vudro Vilson, iako se zvanično sve obrazlagalo pravom naroda na samoopredeljenje i težnjom da više nikada ne bude nikakvih ratova. Drugi svetski rat izbio je ni dvadeset godina posle toga.
Zahvaljujući savezu sa Hitlerovom Nemačkom Mađarska, kojom je vladao regent Mikloš Horti, malo-pomalo je počela da „vraća“ izgubljeno. Posle uništavanja Čehoslovačke 1938. godine dobila je dobar deo Slovačke i Podkarpatsku Ukrajinu, 1940. i deo Transilvanije uprkos nastojanju Rumunije da bude poslušna i kooperativna u odnosu na Berlin, a 1941. Bačku. Mađarska vlada se trudila da se glasno ne čuje škrgutanje zubima zbog toga što su Nemci žitorodni Banat za svaki slučaj zadržali pod svojom neposrednom vojnom upravom.
Nemačka je izgubila rat, ponovo smanjena Mađarska postala je deo istočnog bloka. O decenijama koje slede, o užasu na ulicama mađarskih gradova, pre svega Budimpešte, oktobra 1956. godine, pisao sam i u ovom listu. Ne bih se vraćao ni na novosadsku raciju januara 1942. godine, ali moram zbog veoma aktuelnih zbivanja koje ove naše 2014. godine predstavljaju pravi simbol raspoloženja današnje Mađarske.
Ovog meseca trebalo je da se u centru Budimpešte, na Trgu slobode, postavi veliki spomenik „nemačke okupacije Mađarske“, koja je, kako tumači vlada Viktora Orbana, izvršena 19. marta 1944. godine. Iako je sve već bilo gotovo i izgled planiranog spomenika poznat u detalje, ceremonija je zbog protesta međunarodne javnosti, jevrejskih zajednica širom sveta, ali i grupe poznatih mađarskih istoričara, odložena – neki kažu do posle izbora, drugi do maja, a neki izvori tvrde do daljnjeg, možda će se od plana sasvim odustati.
Spomenik, koji je izradio vajar Peter Parkanji, predstavlja crnog orla koji podseća na grabljivicu iz nemačkog grba, a ustremljuje se na lik arhanđela Gavrila raširenih krila u pozi Hrista od svetle bronze, koji simbolizuje Mađarsku. Na vrhu spomenika je natpis „Nemačka okupacija Mađarske 19. marta 1944“, a relativno mala tabla pri dnu saopštava da je ansambl posvećen „svim žrtvama“ tog vremena, znači, naravno, i Jevrejima. Prema mađarskim podacima, u toj zemlji pre Drugog svetskog rata živelo je 825.000 Jevreja, a u životu je 1945. ostalo 260.000. (U Jugoslaviji je preživela otprilike samo jedna desetina Jevreja). Velika većina nastradalih je od marta 1944. transportovana u nemačke koncentracione logore.
Orbanova vlada (Viktor Orban rođen je 1963) polazi od toga da Mađarska uopšte nije učestvovala u holokaustu, krivci su isključivo Nemci koji su upadom svoje vojske ukinuli suverenitet zemlje, takođe i „njilaši“, članovi jedne mađarske fašističke organizacije čiji je simbol bio krst na čijim su se krakovima nalazile strele. („Njil“ – na mađarskom nyil – znači strela, otuda naziv „njilaši“.) To je, prosto netačno, jer je regent Mikloš Horti, (koji u svojim posleratnim memoarima otvoreno piše da je „oduvek“ bio antisemita), ostao na vlasti i posle ulaska Hitlerove vojske pa sve do oktobra 1944. godine. U hapšenju i transportu Jevreja u logore učestvovale su njegove policijske i žandarmerijske jedinice, kao, uostalom, i u toku novosadske „racije“ januara 1942. Vođa njilaša, Ferenc Salaši (1897–1946), preuzeo je svu vlast sa titulom „vođa nacije“ tek 16. oktobra 1944, neosporno je kriv za deportaciju i ubijanje budimpeštanskih Jevreja, koji su dotle bili pošteđeni.
Mikloš Horti (1868–1957), pre i za vreme Prvog svetskog rata admiral austrougarske ratne mornarice, bio je kao regent neprikosnoveni vladar zemlje od 1920. do pred kraj 1944. godine. Pošto je formalno Mađarska i dalje bila kraljevina, rugali su mu se da je šef kraljevine bez kralja i admiral bez mora. Nesumnjivo je odgovoran za sve što se u vreme njegove vladavine događalo – on je personifikovani simbol nacizma, političar kome su uzor bili Hitler i Musolini. Tom čoveku se sada postavljaju spomenici, na primer u varošici Kereki kraj jezera Balaton, a trg Mikloša Hortija postoji u mestu Đemre, (Gyömrö) varošici blizu Budimpešte sa oko 16.000 stanovnika. Počela je njegova potpuna rehabilitacija.
Postavlja se pitanje da li je taj Horti, koji je skoro devedeset godina star mirno umro u Eštorilu u Portugalu, odgovoran za holokaust u vreme od 19. marta do kraja oktobra 1944, što se danas poriče. Toj problematici ja lično mogu da dodam šta mi je u toku dugačkog razgovora u austrijskoj banji Bad Ausze poverio Vilhelm Hetl (Wilhelm Höttl, 1915–1999) ne znajući da sam Jevrej. Hetl, rođeni Bečlija, doktor istorijskih nauka, rano je pristupio esesovcima, neko vreme bio ađutant šefa Imperijalnog saveta za bezbednost (RSHA) Kaltenbrunera, posle šef obaveštajne službe SD za Balkan, 1944. šef SS i SD u Budimpešti (SD – Sicherheitsdienst – esesovska obaveštajna služba bila je često u konkurenciji sa vojnom obaveštajnom službom Abwehr i nadređena Gestapou). Posle završetka rata Hetl je postao saradnik zapadnih obaveštajnih službi. Došao sam kod njega na preporuku jednog lokalnog ugostitelja kao austrijski književnik i novinar.
Hetl je poznat po tome što je prvi rekao da mu je njegov „ratni drug“ Adolf Ajhman 1944. poverio kao „tajnu Rajha“ da je u logorima ubijeno četiri, a van logora još dva miliona, ukupno šest miliona Jevreja.
Hetl mi je ispričao da se Hitler posle pada Musolinija bojao iznenađenja u drugim savezničkim zemljama, u Hortija nije imao poverenja. Zbog toga je on, Hetl, organizovao da se Hortiju preko „tajne veze“ javlja navodna grupa Titovih partizana radi pregovora o separatnom miru sa saveznicima. Vođa te grupe bio je jedan kosovski Albanac, nemački agent. Horti je naseo, esesovci su ga „raskrinkali“ i otada imali mogućnost da ga ucenjuju.
Druga priča iz onih vremena je da je stariji sin mađarskog regenta, Ištvan Horti, vazduhoplovni oficir, pilot lovac, zgrožen zbog sudbine Jevreja, koju je video u Ukrajini, nagovarao oca da prekine sa Hitlerom. Činjenice su da je Mikloš Horti sina Ištvana postavio za svog zamenika, da je Ištvan bio veoma popularan, a da je poginuo prilikom jednog leta nad Ukrajinom. Pričalo se da su ga zapravo Nemci oborili, a ne Rusi.
Agresivni nacionalistički „Omladinski pokret 64 komitata“ ne krije da se bori za ponovno uspostavljanje „svetostefanske Mađarske“ u kojoj bi se našli i Vojvodina, cela Hrvatska, deo Slovenije i znatni delovi Rumunije i Slovačke. Ta organizacija na svojoj internet stranici Srbiju, Rumuniju i Slovačku naziva „veštački stvorenim državama“. Ostaje da se vidi kako će članice EU Mađarska, Slovačka i Rumunija izaći na kraj jedne s drugima i da li će transilvanijski vampir grof Drakula da zadrži rumunsko ili da zatraži mađarsko državljanstvo.
Ivan Ivanji
foto: pusztaranger