Specijalno za „Vreme“ iz Berlina
(Slika – OTVORENO, U DOBROJ ATMOSFERI: Barak Obama i Angela Merkel)
Prijateljica, inače novinarka s dugogodišnjim iskustvom iz svjetskih kriznih žarišta od Afganistana do Kosova, nije mogla prikriti uzbuđenje: „Danas pratim Obamu!“ Jednako su, očito, osjećali na desetine kolega i više od 200.000 građana koliko ih se prošlog četvrtka okupilo na jednom od glavnih berlinskih bulevara, kod anđela pobjede, spomenika prusko-francuskog rata 1871, da bi čuli jedini javni govor Baraka Obame na cijeloj njegovoj evroazijskoj turneji.
Atmosfera je bila pozitivno naelektrizirana već danima unaprijed, da bi pri dolasku američkog senatora izbila prava obamanija: „Obama-Mia“ naslovio je svoj pregled štampe Perlentaucher, najpoznatiji medijski internet portal za njemačko govorno područje. Reporteri kao da su se natjecali tko će senatorovo ime ponoviti više puta: „Odbor za doček Baraka Obame pozdravio je Obamu koji je izašao iz Obama-aviona“… a čak je i seriozni „Frankfurter algemajne cajtung“, u izvještavanju uživo za svoje online izdanje (sic!) podlegao kolektivnoj psihozi: „On je stigao. On nosi tamne naočale. On maše“, javljao je novinar internet stranice FAZ-a, koja je aktualizirana svakih 15 minuta.
I masovni je „Bild“ (čija je reporterka uspjela ući i u fitnes dvoranu u koju je senator svratio između dva termina i izveštavala da „je podizao utege od 32 kilograma a da se nimalo nije oznojio“) uredno registrirao svaku minutu Obamina boravka u Berlinu:
„10.28 Barak Obama se osvježava u VIP laundžu Aerodroma Tegel,
10.37 Barak Obama ulazi u automobil na putu u kancelarski ured,
12.18 Barak Obama dolazi u hotel Adlon,
22.10 Barak Obama je na putu u otmjeni berlinski restoran Borhart…“
Masovnu opčinjenost su na svoj način produbljivali feljtoni – od aluzija na senatorov proročansko-mesijanski stil: „Broj 44 je progovorio, papa (dosad ovdje najomiljenija medijska ličnost) može spakirati kofere“, do tekstova u kojima se Obamin uspjeh tumači kao kombinacija Kantovih filozofijskih postavki i karizme jednog kapetana Kirka iz kultne televizijske serije „Zvjezdane staze“. U ništa manjoj mjeri fascinacija je obuzela i njemačke političare. S kancelarkom Merkel Obama je razmijenio mišljenja o „atomskom sporu s Iranom, razvoju u Afganistanu i Pakistanu, mirovnom procesu na Bliskom istoku i NATO sastanku na vrhu planiranom za 2009“. Po ocjeni vladinog portparola „u izuzetno dobroj atmosferi, vrlo otvoren i u dubinu zadirući razgovor“… Sadržajne detalje javnost nije saznala, samo da je nakon punog sata senator diskretno pogledao na sat i šefici njemačke vlade rekao kako je više ne želi zadržavati pred odlazak na odmor, odnosno u Bajerojt, na otvorenje ljetnog opernog festivala, „i onda su počeli živo razgovarati o – Vagneru“. Izjava nije bilo, već samo termin za fotografisanje s kojeg se izvještavalo u stilu: „Obama je kancelarku uhvatio za nadlakticu, ona je njega potapšala po ruci, i to nekoliko puta…“
Vicekancelar Štajnmajer bio je jedini koji je imao čak dva foto termina s Obamom, prije i poslije razgovora – 45 minuta – nakon čega je njemački ministar vanjskih poslova sam pred novinarima hvalio Obamine vanjskopolitičke poglede koji „vrlo sliče njemačkima“.
Štampa je zabilježila da je Berlin i u tome favoriziran – u Parizu i Londonu nisu planirani razgovori sa šefovima diplomacije. Tu prednost Štajnmajer možda može zahvaliti činjenici što nije imao ništa protiv senatorova nastupa pred Brandenburškim vratima. Kancelarski ured je, međutim, izjavio da je svaki američki predsjednik dobrodošao da govori na tom mitskom mjestu političkog Berlina, ali ne i kandidat. Tako je za Obamino obraćanje javnosti, na kraju, odabrano mjesto s manje povijesne težine. No, to nikoga nije smetalo da Obamin istup uspoređuje s legendarnim berlinskim govorima dvojice bivših američkih predsjednika – Reganovim: „Mister Gorbacov, tear down this wall“, i Kenedijevim: „Ich bin ein Berliner“. Kenedijeva rečenica prava je metafora njemačko-američkih odnosa u poslednjih šezdesetak godina; od fascinacije, preko interesa do nesporazuma. „Berliner“, što je po uvjerenju pisaca govora vašingtonskog gosta trebalo značiti „građanin Berlina“, zapravo je, u lokalnom dijalektu, neka vrsta krofne, tipično berlinsko pecivo. Kenedijev uzvik je postao simbol američke podrške Njemačkoj i opće mjesto atlantskog neodustajanja od Zapadnog Berlina, karizmatični ondašnji američki predsjednik se njime zauvijek upisao u srca Nijemaca, a Obami je to uspjelo i bez neke posebne rečenice.
„Odjednom je muzika utihnula, zapuhao je lagani vjetrić, u zraku je bio samo jedan policijski helikopter, načas se nije događalo ništa, a onda je Barak Obama, nasmijan, gipkog hoda i vrlo, vrlo vitak krenuo prema mikrofonu…“
U svom je govoru Obama razapeo široki luk – od pedesetih i povijesnih američko-njemačkih veza, blokiranog Berlina, zračnog mosta i američkih pilota koji su u jeku hladnog rata grad mjesecima doslovno održavali u životu do aktualnih svjetskih kriznih žarišta i zaštite zemaljske klime. Govoreći o međunarodnoj politici u četvrtini rečenice Obama je spomenuo i jugoistok Evrope“… pao je zid u Njemačkoj, u Belfastu, to važi i za Balkan gdje je atlantski savez teške ratne zločince uspio predati pravdi…“, da bi odmah zatim prešao na pohvalu uklanjanju aparthejda u Južnoj Africi, te Afganistan, gdje „Evropa kao i Sjedinjene Američke Države ubuduće trebaju preuzeti ne manje, nego još više odgovornosti…“ Na kraju je „svoju ljekovitu poruku sažeo u mješavini opuštenosti, energičnosti i patetične želje za spasavanjem svijeta“, kako je, bez imalo ironije, ocijenio jedan od stotina očaranih novinara: „Ne smiju postojati zidovi između bogatih i siromašnih, između useljenika i domaćih, između kršćana, muslimana i Židova… ovo je trenutak u kojem treba težiti za mirom u svijetu bez nuklearnog oružja, trenutak u kojem moramo nastupiti zajedno da bi spasili ovu planetu, ne smijemo našoj djeci ostaviti zemlju na kojoj će mora preplavljivati obale… građani Berlina, ljudi cijelog svijeta, ovo je naše vrijeme… izazovi su ogromni i pred nama je dugi put kojim moramo ići zajedno… Hajde da svijet stvorimo iznova, God bless you.“
„Yes we can„, odgovoreno mu je iz desetaka tisuća grla i svatko od prisutnih kao i milijuni gledalaca izravnih prijenosa na svim važnijim njemačkim kanalima tog bi trenutka sigurno potvrdili ono što je osjetila i Kristijan Amanpur sa CNN-a, da bi u Njemačkoj Obama sigurno pobijedio na izborima.
I drugog su još dana novine bile preplavljene oba-manijom, i tek su trećeg počele trezvenije analize, s međusobnim udjeljivanjima: „Izvještavanje za koje se treba nadati da ga nije vidio nitko u inozemstvu“ i „tako bespomoćno njemačka televizija već davno nije djelovala“, ocijenio je „Frankfurter algemajne cajtung“ elektronsko pokrivanje događaja, dok drugi oduševljenje serioznih listova, kakav je nadregionalni iz Frankfurta, drže vrhuncem nevjerojatne masovne zaluđenosti.
U međuvremenu su i politički analitičari došli do zaključka da u prvi čas tako laskava Obamina izjava kako Amerika ne može sama, zapravo znači nove terete i nove zahtjeve koji će se postaviti pred evropske saveznike, te da su senatorove ideje u mnogim pojedinostima vrlo općenite i apstraktne. „S Obamom se doduše može razgovarati, on sluša sugovornika i to bi bilo bitno poboljšanje u odnosu na sadašnju situaciju, ali političke odluke će se i dalje donositi u Vašingtonu, a tako je bilo i u vrijeme Kenedija i u vrijeme Klintona…“ Po poslednjim anketama, 74 odsto Nijemaca priželjkuje Obaminu pobjedu u SAD što je svakako garant poboljšanja u Šrederovo vrijeme duboko zahlađenih, a pod kancelarkom Merkel, najblaže rečeno, kompliciranih i dvoznačnih američko-njemačkih odnosa.
No naznačajniji rezultat Obamina berlinskog bljeska je nešto drugo: široke biračke mase su odjednom opet shvatile da politika može biti zanimljiva, uzbudljiva, pozitivno obećavajuća, optimistično-pleneća, a ne samo sitno pragmatična i dosadna: faktor emotivne prijemčivosti kancelarke Merkel ili šefa SPD-a Beka je u usporedbi s Obaminim zaista ispod nule, a o 200.000 oduševljenih slušalaca njemački političari ne mogu ni sanjati. U svemu je bilo i nostalgije, za razliku od aktualne Bušove, Obama je u Berlinu oživio Ameriku kakvu volimo, želimo, pa vjerojatno, čak i trebamo – entuzijastičku zemlju mogućnosti koja teškoće drži izazovima, a ne fatalnim udarcima sudbine. Što se mene tiče, onu Ameriku koja me uvijek iznova dirne u podnožju Ardena, na američkim vojnim grobljima iz Drugog svjetskog rata, s njihovim nepreglednim nizovima bijelih križeva na uredno ošišanoj travi. Mora da su to bili momci poput senatora iz Ilinoisa – ili obratno. Jer, sam Obama doista jest fascinantna, karizmatična osoba. Ali, a drugačije ne može ni biti, ostalo je dio mašinerije moći u koju je uloženo previše novaca, pred koju se postavlja previše očekivanja, da bi trebalo imati iluzije. U toj velikoj predstavi ništa nije prepušteno slučaju, za emocije ima mjesta samo na strani publike. Kada je rečeno da ga televizija tamo ne može pratiti, Obama je otkazao posjet ranjenim vojnicima u američkoj bolnici u Njemačkoj, sliku i ton s njegova mitinga u Berlinu su za cijeli svijet smjele emitirati lokalne televizije, ali su svjetlo postavili Amerikanci – loše osvjetljenje kandidata nisu mogli riskirati. Tako Obama u Berlinu ostaje dobro osvjetljena, ali i razotkrivačka, zapravo melodramatična epizoda, pokazavši u prvom redu što bi moglo biti kad bi bilo, a još više – što je to što svima nedostaje: yes, we can!
Lea Kirsch