img
Loader
Beograd, 24°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Islam i terorizam

Od lenjinista do džihada

04. фебруар 2009, 20:03 Vojin Dimitrijević
Copied

Dok su pokreti koji su se nekada služili terorizmom na Bliskom istoku bili sekularni, nacionalistički, ali ne religiozni, i uspostavljali odnose s levičarskim grupacijama u drugim delovima sveta, današnje violentne grupe vezane su za islam

Terorizam – ili ono što se obično naziva terorizmom – postoji od vajkada, ali ide u naletima i zbog toga je na neki način žrtva mode. Kako se u pojedinim istorijskim trenucima pojačava koncentracija na neke terorističke pokrete ili tipove terorističkih akata tako se smenjuju i teorijska razmatranja o terorizmu.

U ovom trenutku, naročito posle napada na Svetski trgovinski centar u Njujorku 11. 9. 2001, postoji svojevrsna opsesija islamskim ili islamističkim terorizmom. Izbor jednog od ovih atributa nije bez značaja. Oni koji govore o prvom podrazumevaju da inspiracija za ovakve terorističke pokrete i akte dolazi iz muslimanske religije, dok drugi koristeći pridev „islamistički“ misle na upotrebu islama u političke svrhe.

Obnovljena diskusija o terorizmu često gubi iz vida da sadašnji talas „islamističkog“ terorizma nije prvi upadljivi nalet terorizma u istoriji, niti prvo široko korišćenje terorističkog nasilja koje iskače iz okvira samo za jedne zemlje ili regije. Iako su neki teroristi muslimani zadužili terminologiju time što su, još u XII veku, za svoje akcije koristili izvršioce drogirane hašišom pa je reč „hašišim“ ušla u mnoge jezike kao assasin, tj. politički ubica, većina skorašnjih terorističkih pokreta bila je sekularna. To važi za ruske „narodnovoljce“, koji su se u XIX veku borili protiv carskog režima, za talas anarhističkog terorizma koji je zapljusnuo svet na prelazu između XIX i XX veka i za boljševike koji su preduzimali terorističke akte sve dok Lenjin nije zaključio da im se oni ne isplate. Poslednji veliki teroristički nastup koji bi trebalo da je ostao u živom sećanju (ali izgleda da nije) jeste onaj u sedmoj i osmoj deceniji XX veka: njega su mahom označile organizacije na krajnjoj levici kakve su bile Frakcija Crvene armije u Nemačkoj, Crvene brigade u Italiji i „Tupamarosi“ u Latinskoj Americi. Sve su te organizacije bile izrazito sekularne, vezane za ovu ili onu verziju marksizma lenjinizma i nisu prezale od napada na crkvene velikodostojnike.

Ko se seća, primetiće da su ove organizacije imale naglašene veze i s nekim grupama u muslimanskom i arapskom svetu, naročito u Palestini. S njima su zajedno izvodile i pojedine krupne terorističke operacije, kao što je bila otmica Lufthanzinog aviona u Mogadišu 1977. godine i držanje talaca u raznim arapskim zemljama.

PRIPITOMLJAVANJE: Današnja slika se razlikuje od one od pre tridesetak godina. Glavne arapske organizacije koje su u to doba praktikovale terorizam i imale veze s famoznim Karlosom i drugim levičarskim teroristima u Evropi i Americi, ili su izgubile na značaju ili su se razvile u legitimne političke pokrete koji su napustili terorizam kao efikasno sredstvo i čija je teroristička prošlost zaboravljena. Tu se mogu navesti Palestinski front za oslobađanje Palestine (PFLP), koji je takoreći nestao, i Al fatah Jasera Arafata, nekada reklamiran kao najopasniji teroristički pokret na Bliskom istoku, a danas umerena stranka koja mirnim sredstvima želi da postigne dogovor s Izraelom o osnivanju palestinske države. Njen predvodnik Mahmud Abas je na (nesigurnom) čelu zametka palestinske države na Zapadnoj obali i rado viđeni pregovarač s Izraelom i Zapadom.

Ovakvo „pripitomljavanje“ nije retko. Treba se samo setiti nastanka izraelske države, gde su terorističke grupe, kao npr. Irgun i Šternova banda, igrale važnu ulogu. Neki od njihovih vođa, kao što je Menahem Begin, kasnije su postali mainstream političari, ministri i predsednici vlada, pa čak i pokušavali da uspostave miroljubive odnose s Palestincima i arapskim državama.

VERSKI FUNDAMENTALISTI: Dok su pokreti koji su se nekada služili terorizmom na Bliskom istoku bili sekularni, nacionalistički, ali ne religiozni, i uspostavljali odnose s levičarskim grupacijama u drugim delovima sveta, današnje violentne grupe mnogo su više vezane za islam. U nizu onih koji se otvoreno zalažu za teroristička sredstva i pozivaju na islam kao inspiraciju, ili im je pobeda ove vere krajnji cilj, pojavljuju se mnoge organizacije u zemljama čije je stanovništvo pretežno muslimansko. Najčešće se pominju sledeće grupe koje deluju na Bliskom istoku:

Palestinski islamski džihad, verovatno sa sedištem u Damasku. Ovoj se organizaciji pripisuju samoubilački teroristički napadi u jevrejskim naseobinama u Gazi i samom Izraelu, počev od 1995. godine.

Fatah al islam, osnovan pre svega nekoliko godina s ciljem da širi islamsku ideologiju među Palestincima u Libanu i da se bori protiv američkog prisustva na Bliskom istoku. Od mnogih koji joj se pripisuju ova organizacija je prihvatila odgovornost za nekoliko napada na autobuse u Bejrutu.

Hamas, čiji je naziv arapska skraćenica za Islamski pokret otpora, a sama reč znači i „revnost“. Organizacija je istovremeno i politička stranka koja deluje u pojasu Gaze, koji je zauzeo Izrael posle rata od 1967. godine. Hamas je na izborima 2006. godine osvojio većinu mesta u Velikom palestinskom zakonodavnom savetu, koji igra ulogu parlamenta na teritorijama koje treba da budu buduća palestinska država. On je došao na čelo vlade umesto tradicionalnog sekularnog Al fataha i nalazi se u neugodnoj kohabitaciji s predsednikom Mahmudom Abasom. Kao i mnoge slične organizacije, Hamas je proistekao iz Muslimanskog bratstva, egipatskog islamističkog pokreta, nastalog još pre osamdesetak godina. Samoproklamovani cilj Hamasa izražen je u njegovoj povelji: „Hamas smatra nacionalizam sastavnim delom vere. Ništa nije dublje i dostojnije nacionalizma nego vođenje džihada protiv neprijatelja i suprotstavljanje neprijatelju kada stupi na tle muslimanske zemlje.“ Hamasu se pripisuje samoubilački napad na autobus u centru Tel Aviva 1994. godine, u kome je nastradalo preko dvadeset ljudi. U sličnom napadu, koji se dogodio 1996. u Jerusalimu, poginulo je 17 civila i devet izraelskih vojnika. U junu 2006. pripadnici Hamasa ubili su dva izraelska vojnika i oteli jednog podoficira tražeći zauzvrat oslobađanje svih maloletnih palestinskih zatvorenika iz izraelskih zatvora. Ovaj slučaj nikada nije okončan i više puta je poslužio kao povod Izraelu za napade na Hamas i na područje Gaze.

Hezbolah (Božja stranka) deluje u Libanu i okuplja libanski šiite, koji inače spadaju u najsiromašnije slojeve libanskog društva. Hezbolah je i legitimna libanska politička stranka koja ima svoje poslanike u parlamentu. Uzor joj je, naravno, teokratija poput one u Iranu i verovatno dobija podršku iz te zemlje. Hezbolah je 1983. napao kasarnu američkih marinaca u Bejrutu ubivši 250 američkih vojnika. On se okrivljuje i za mnoge otmice stranaca u Libanu. S obzirom na to da su pripadnici ove organizacije dobro organizovani i naoružani, smatra se da je ona bila pravi protivnik Izraela u libansko-izraelskom sukobu 2006. godine. Tom prilikom je napadala ciljeve u samom Izraelu raketama lansiranim s libanske teritorije.

ŠTA JE SLEDEĆI CILJ: Bin Laden i Al Zavahri

AL KAIDA: U svetskoj javnosti, naročito posle pomenutog napada na Svetski trgovinski centar u Njujorku, najpoznatija od svih islamističkih organizacija verovatno je misteriozna Al kaida (na arapskom: „osnova, baza“). Ova organizacija se ne vezuje samo za Bliski istok već se smatra nekom vrstom islamističkog svetskog odgovora na zapadnu globalizaciju, čije su oličenje Sjedinjene Američke Države. Paradoksalno je da je poreklo Al kaide, koje seže u 1988. godinu, vezano za otpor islamskih mudžahedina sovjetskoj invaziji Avganistana 1989. Otuda stalno izviru podaci da su američke tajne službe bile prvi pomagači i dobročinitelji Al kaide i njenog tajanstvenog osnivača i šefa Osame bin Ladena, koji, kao i mnoge islamističke vođe, potiče iz imućne porodice. Al kaida nema fiksirano sedište već deluje kroz mnogobrojne ogranke koji se nalaze i u nemuslimanskim zemljama. Pored čuvenog napada u Njujorku, Al kaidi se pripisuju udari na ambasade SAD u Najrobiju i Dar es Salamu i bombardovanje jednog američkog ratnog broda na obali Jemena s 56 žrtava. I vođe Al kaide, neki smatraju najvažnijim i najuticajnijim Bin Ladenovog zamenika i ideologa Aimana al Zavahirija, potiču iz Muslimanskog bratstva. Otuda među njihove osnovne ciljeve spadaju i neki koji se ne tiču stranaca i njihove okupacije muslimanskih teritorija. Oni smatraju da je osnovni neprijatelj islama u samim muslimanskim zemljama u kojima vladaju sekularni režimi i izneveravaju pravo versko učenje dopuštajući nedozvoljene strane uticaje i slabeći uticaj šarije, islamskog prava koje počiva isključivo na Kuranu i predanju. Ne treba gubiti iz vida da su pripadnici Muslimanskog bratstva, koje je svojevremeno u Egiptu bilo zabranjeno, ubili i egipatskog predsednika Anvara el Sadata. Sledbenici Muslimanskog bratstva odgovorni su i za vrlo česte napade na strane turiste u Egiptu.

DŽIHAD: U kojoj je meri islam kao religija prava inspiracija za terorističke pokrete i organizacije? Kao i obično kad je reč o svetim knjigama, kakav je i Kuran kao božje otkrovenje saopšteno Muhamedu, iz njih se mogu navesti citati ili izvući tumačenja koja mogu da opravdavaju upotrebu nasilja, pa i onog terorističkog. Otuda mnogi muslimani tvrde da islam kao religija mira i milosrđa ne može da bude opravdanje za terorizam i u tom smislu navode Muhamedove reči kojima se zabranjuje ubijanje zarobljenika, naređuje samilost prema nevinima, ženama i deci, pa čak i prema životinjama. S druge strane, predmet spora je – kao što je mnogima poznato – značenje reči džihad, koja se obično prevodi kao „sveti rat“. Ispitivanje svih prizvuka koje ima taj izraz premašuje naše sposobnosti i prostor koji nam stoji na raspolaganju. On može da znači rat u klasičnom smislu reči, ali i figurativnu oznaku za neprekidno zalaganje za pobedu islama, koje može da bude i lična misija, nevezana s upotrebom sile. Ono što s tim u vezi za mnoge branitelje islama predstavalja teškoću jesu tumačenja radikalnih interpretatora prema kojima je dužnost muslimana da povrate sve one teritorije koje su nekada bile pod muslimanskom vlašću, počev od Španije pa sve do Bugarske, a bogami i nekih delova bivše Jugoslavije.

ISLAM I GLOBALIZACIJA: Konačno, da li je islamistički terorizam samo regionalna pojava, vezana za Bliski istok ili i za šira područja? Neosporno je da je on uperen i protiv nekih nehrišćanskih sistema. Teroristički napadi u Indiji i u Kašmiru nisu upereni protiv Zapada, već na „hinduističke“ vlade u tom regionu. Slično važi i za terorističko nasilje na Filipinima i u Indoneziji. Treba podsetiti da su u očima mnogih islamista glavni zlikovci pokvareni režimi u muslimanskim zemljama, a da je u samoj Turskoj za islamiste arhineprijatelj Kemal Ataturk, koji je ukinuo halifat, tako da su muslimani ostali bez vrhovnog vođe i autoriteta.

NOVA DIMENZIJA TERORIZMA: 11. 9. 2001.

Sve ove napomene nas vraćaju na osnovna pitanja u vezi sa terorizmom. Mnogi, a među njima i Žan Bodrijar, smatraju da se u ovom trenutku u vidu sukoba s terorizmom vodi IV svetski rat. U prethodna tri svetska rata eliminisani su, kaže Bodrijar, kolonijalizam, fašizam i komunizam i sada se na svetskom planu sukobljavaju dve globalne snage: s jedne strane je ono što uobičajeno nazivamo globalizmom i što oličavaju SAD kao njegov predvodnik, a s druge su svi oni koji trpe kao žrtve globalizacije, čiji je položaj sve lošiji i podređeniji. Oni nemaju klasično konvencionalno ili nuklearno oružje da bi se suprotstavili moći velikih sila, ali zato pribegavaju terorizmu kao nekoj vrsti virusa koji globalizacija sama stvara kao antitelo. Islam je samo oznaka za to jer predstavlja religiju koja je naterana na poraze, dekadenciju i propadanje, što se vidi i iz toga što nije mogla, za razliku od drugih veroispovesti, da se obnovi i reformiše u poslednjih hiljadu godina. Islam nije samo versko učenje već sveobuhvatno uputstvo za život, te stoga simboliše mogućnosti za odupiranje globalizaciji i daje osnove za otpor, uključujući tu i tumačenja prema kojima se život može žrtvovati u napadu na neprijatelja uz obećanje posmrtnog blaženstva (iako je po Kuranu samoubistvo smrtni greh).

TERORIZAM: Mada se svaki talas terorizma doživljava kao novina, on uvek pokreće ista pitanja, naročito za one koji se njime sistematski ne bave. Prirodna je sklonost mnogih komentatora da preporučuju da se na terorizam primenjuju lekovi koji se obično koriste protiv običnog kriminala. Jedan od njih je uklanjanje njegovih uzroka. Ispostavlja se, međutim, da je terorizmu teško pronaći uzroke. Tvrdi se da siromaštvo pomaže regrutovanju terorista i porastu broja podržavalaca terorizma. Međutim, u nekim najsiromašnijim zemljama nema terorizma, dok ga u nekim najbogatijim ima. Tvrdi se dalje da demokratizacija dovodi do smanjenja sklonosti ka terorizmu, ali je terorističkih pokreta bilo u vrlo demokratskim državama, a nema ga u nekim izrazito nedemokratskim, kao što je npr. Severna Koreja. Misli se da je nedostatak obrazovanja jedan od uzroka terorizma, mada su vođe terorističkih pokreta obično formalno školovani ljudi, a izvršioci terorističkih akata, kao što je onaj u Njujorku 2001, imaju tehnička znanja kojima ljudi bez obrazovanja ne raspolažu. Misli se takođe da su većina terorista muškarci, mada primer Tamilskih tigrova pokazuje da to i te kako mogu da budu žene. Setimo se samo Ulrike Majnhof i Gudrun Enslin.

S obzirom na to da su terorističke grupe malobrojne (mada povremeno mogu imati veći broj sledbenika, podržavalaca i obožavalaca), teško je na osnovu takvog uzorka donositi opšte zaključke jer je idiosinkratična psihološka komponenta nesrazmerno prisutna i jaka. Kao najnoviji primer, koji pokazuje koliko se jedna ličnost, sklona ekstremizmu i terorizmu, može naoko promeniti, treba pomenuti Horsta Malera. Ovaj nemački pravnik bio je advokat i član Frakcije Crvene armije i zbog učešća u terorističkim aktima protiv nemačkih kapitalista i drugih neprijatelja bio je osuđen na dugogodišnju robiju. Pošto je prevremeno oslobođen (advokat mu je bio niko drugi nego kasniji nemački kancelar Gerhard Šreder), razvio se u uzornog nemačkog ultranacionalistu i pristupio je neonacističkoj stranci NPD. Smatrajući da se ni ona dovoljno ne bori za rehabilitaciju nemačke nacije, ponižene posle II svetskog rata, istupio je i iz ove partije i osnovao ekstremno nacionalističke, antisemitske kružoke, čiji je glavni zadatak bio da poriču holokaust. Tako je ovaj bivši komunista došao u sukob s nemačkim zakonima – ali ovog puta s druge strane – pa se u ovom trenutku protiv njega vodi drugostepeni postupak u Berlinu.

Terorizam je neuspešan, sem u jednoj stvari. Što god su teroristi tvrdili da hoće da postignu, nije se ispunilo izuzev toga da će izazvati surovu reakciju i tako „demaskirati“ „lažnu“ prirodu demokratskih režima. I danas se u borbi protiv terorizma krše ljudska prava, ozakonjuje tortura i uvode represivne mere prema bezazlenim građanima. U mnogim zemljama sada nije lako biti musliman ili Arapin, a naročito ne i jedno i drugo.

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Svet

Nemačka

21.јул 2025. Lili-Mari Hilčer / DW

Kako do penzije mnogo pre penzije

Neki zaposleni pokušavaju da steknu dovoljno, ne bi li prestali da rade i pre penzije, koja u Nemačkoj počinje u 67. godini. Da li je to zaista moguće, i ako jeste – kako, piše Dojče vele

Trgovina narkoticima

21.јул 2025. M. L. J.

Saradnja sa albanskom mafijom i droga u zatvorima: Narko bos Ekvadora izručen Americi

Vođa ekvadorske bande Adolfo Masias Vilamar, poznat pod nadimkom Fito, koji je povezan sa Balkanom, izručen je Sjedinjenim Američkim Državama

Rat

20.јул 2025. S.Ć.

Ubijeno 67 ljudi u severnoj Gazi dok su čekali u redu za hranu

U severnoj Gazi je u subotu ubijeno 67 ljudi dok u čekali u redu za hranu, još šestoro na drugim lokacijama, i još 32 u južnoj Gazi

Porušena džamija u gradu Deir al-Balah

Bliski istok

20.јул 2025. T. S.

Izrael izdao upozorenje o evakuaciji: Ofanziva stiže u centar Gaze

Izrael je izdao upozorenje o evakuaciji centralnog dela Gaze, uprkos strahu porodica izraelskih talaca da se tamo nalaze njihovi rođaci. U međuvremenu, stotine civila čeka pomoć koja ne stiže, dok UN upozoravaju na glad i kolaps zdravstvenog sistema

Autobuska stanica u blizini Američke ambasade u Londonu: Donald Tramp u društvu Džefrija Epstajna

SAD

19.јул 2025. Tomas Lačan / DW

Slučaj Epstajn: Da li je i Tramp zagazio u „močvaru“?

Slučaj Epstajn je simbol „močvare“ i svih teorija zavere o eliti koja „zaista vlada svetom“. Tramp je stekao slavu (i glasove birača) obećanjem da će „tu močvaru da isuši“. Zašto se sada nećka da objavi spise o tome

Komentar

Komentar

Autoimuna bolest Srbije

Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan

Ivan Milenković
Arhiepiskop i mitropolit žički Justin

Komentar

Zašto mitropolit Justin nije mogao da ćuti?

Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba

Jelena Jorgačević

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Politički život i smrt

Pobeđuje onaj ko poslednji ostane na nogama

Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure