img
Loader
Beograd, 19°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Tenzije između Crne Gore i Hrvatske

(Ne)suočavanje sa prošlošću: Ime bazena u Kotoru uvreda za hrvatske vaterpoliste

26. jul 2024, 10:46 T. S.
Kotor Foto: Unsplash/Radik Sitdikov
Kotor
Copied

Pogoršanje diplomatskih odnosa između Crne Gore i Hrvatske prenosi se i na sport. Zašto su hrvatske vlasti preporučile svojim vaterpolo klubovima da ne igraju na gradskom bazenu u Kotoru koji nosi ime Zorana Gopčevića

Hrvatske vlasti su ranije ovog meseca preporučile svojim vaterpolo klubovima da ne igraju na gradskom bazenu u Kotoru, jer nosi ime Zorana Gopčevića. Gopčević, jedan od najuspešnijih crnogorskih vaterpolista tokom devedesetih, je bio čuvar u logoru Morinj u kome su mučeni Hrvati.

„Odlukom o nazivu bazena omalovažene su žrtve i nanesena šteta odnosima Hrvatske i Crne Gore“, navodi se u dokumentu koji potpisuje sekretar Ministarstva turizma i sporta Hrvatske, Josip Pavić.

Gopčević nije procesuiran. Preminuo je 2000. godine, sedam godina pre nego što je hrvatsko tužilaštvo dostavilo crnogorskim kolegama materijal o osumnjičenima za zločine u Morinju.

Crnogorska Akcija za ljudska prava (HRA) i hrvatska Documenta saglasne su da bazen treba preimenovati zbog poštovanja prava žrtava mučenja i međunacionalnog sklada.

„Zločine u logoru Morinj je trebalo procesuirati na vreme i dati priliku Gopčeviću da se brani od optužbi. Ovako, njegovo nečasno učešće u ovom logoru baca u senku njegove nekadašnje sportske zasluge“, kazala je za Radio Slobodna Evropa direktorka HRA Tea Gorjanc Prelević.

Pogoršanje diplomatskih odnosa Crne Gore i Hrvatske

Preporuka hrvatskih vlasti došla je u kontektstu već narušenih političkih odnosa dve susedne države.

Hrvatska je 25. jula proglasila trojicu crnogorskih zvaničnika nepoželjnima u toj zemlji. U pitanju su predsednik Skupštine Andrija Mandić, poslanik Milan Knežević i potpredsednik Vlade Aleksa Bečić.

Mandić i Knežević potiču iz stranaka rasformiranog Demokratskog fronta, na čiju je inicijativu Skupština Crne Gore 28. juna izglasala za Hrvatsku neprihvatljivu Rezoluciju o genocidu u Jasenovcu.

U noti koja je prispela na adresu ambasade Crne Gore u Zagrebu navodi se da su trojica zvaničnika proglašeni personama non grata zbog „sistemskog delovanja na narušavanju dobrosusedskih odnosa sa Hrvatskom i kontinuirane zloupotrebe te države u unutrašnje političke svrhe“.

Inicijativu da Skupština usvoji Rezoluciju o genocidu u Jasenovcu prosrpske i proruske stranke su podnele jer su bile nezadovoljne što je Vlada Milojka Spajića podržala Rezoluciju o genocidu u Srebrenici u Ujedinjenim nacijama 23. maja.

Šef hrvatske diplomatije Gordan Grlić Radman rekao je nakon usvajanja Rezolucije o genocidu u Jasenovcu da Hrvatska ne želi i ne planira da blokira Crnu Goru na putu EU, ali i da postoje drugi mehanizmi kako bi se uticalo na određene odluke. Hrvatska je prethodno, već sredinom maja kada je najavljena mogućnost usvajanja ove rezolucije, poslala protestnu notu Crnoj Gori.

„Naša je suverena procena koga želimo proglasiti nepoželjnim u Hrvatskoj. A mislim da su ove osobe to i zaslužile, jer su pogoršale odnose Crne Gore i Hrvatske“, rekao je hrvatski ministar.

Tom prilikom je spomenuo i pitanje imena bazena u Kotoru, rekavši da je za Zagreb sporno što je kotorski bazen nazvan po bivšem stražaru logora Morinj.

Šta je logor Morinj

Morinj je mesto u Boki Kotorskoj, gde je početkom devedesetih napravljen logor za ratne zarobljenike sa područja Dubrovnika.

Tokom agresije Jugoslovenske narodne armije (JNA) i crnogorskih rezervista na Dubrovnik 1991. godine, u logoru su zatvarani muškarci hrvatske nacionalnosti, piše RSE.

Za ovaj slučaj crnogorski sud je 2016. osudio četvoricu bivših rezervista JNA za zlostavljanje hrvatskih zarobljenika na ukupno 12 godina zatvora.

Crnogorski sudovi, međutim, nikada nisu vodili postupak za komandnu odgovornost.

Hrvatski poslanici su ranije ovog meseca ukazali da Crna Gora „nije jasno i nesumnjivo osudila zločine u Morinju“ i pozvali da se do kraja reši pitanje odštete tim ratnim zatvorenicima.

Crna Gora je do sada na ime odštete bivšim logorašima isplatila 1,4 miliona evra.

Naziv bazena promenjen 2021. godine

Kotorska skupština je 2021. odlučila da promeni ime rekonstruisanog gradskog bazena. Lokalna skupština je gotovo jednoglasno odlučila da on nosi ime Zorana Džimija Gopčevića, jednog od najboljih vaterpolista sa ovih prostora.

Gopčević je bio deo jugoslovenske reprezentacije koja se na Olimpijskim igrama u Moskvi 1980. okitila srebrom.

Osim vladajućih Demokrata i proruskog Demokratskog fronta, promenu imena bazena avgusta 2021. podržala je i opoziciona Demokratska partija socijalista (DPS).

I tada je bilo reči o njegovom angažmanu.

„Ima pokušaja da se ime Gopčevića poveže sa ratnim 1990-im i nekim ružnim radnjama u kojima on sigurno nije učestvovao“, kazao je 2021. predstavnik kotorskog DPS-a Željko Avramović.

Osude iz Hrvatske

Nakon odluke kotorskih vlasti avgusta 2021. da bazen nazovu po Gopčeviću, reagovale su hrvatske vlasti, osudivši tu odluku.

Gradonačelnik Dubrovnika Mato Franković je tada u pismu kotorskom kolegi Vladimiru Jokiću naveo da nije u redu podići „na pijedestal osobu koja je bila na čelu onih koji su mučili, zlostavljali i ubijali“.

Izvor: RSE

Tagovi:

Bazen u Kotoru Crna Gora Hrvatska Logor Morinj rezolucija o jasenovcu Vaterpolo Zoran Gopčević
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Svet
Arhivska fotografija - obeležavanje godišnjice 2019. godine

Svet

17.maj 2025. Igor Lasić (DW)

Obeležena 80. godišnjica stradanja na Blajburškom polju

Ovogodišnje obeležavanje stradanja na Blajburškom polju okupilo je tek stotinak ljudi. Jer, u Austriji više nema volje da se masovni skupovi dozvole

Rusko-ukrajinski sukob

16.maj 2025. I.M.

Razmena 1.000 za 1.000 zarobljenika: Prvi konkretan ishod rusko-ukrajinskih pregovora u Istanbulu

Delegacije Rusije i Ukrajine sastale su se u Istanbulu prvi put licem u lice još od marta 2022. godine. Iako nije postignut dogovor o prekidu vatre, usaglašena je razmena 1.000 zatvorenika sa obe strane, potvrdili su zvaničnici. Ukrajina je zatražila razgovore lidera, a Rusija najavila spremnost da ih „razmotri“.

Rat u Ukrajini

16.maj 2025. B. B.

Predstavnici Ukrajine i Rusije konačno se sastali u Istanbulu

Iako se predsednici Rusije i Ukrajine, Vladimir Putin i Volodimir Zelenski, drže po strani, njihovi pregovarači su seli za isti sto da razgovaraju o primirju

16.maj 2025. Srećko Matić (DW)

Dr Konstanca Icel: Šokirana nasiljem u Srbiji, studenti preuzimaju odgovornost za budućnost

Direktorka Evropske kuće istorije dr Konstanca Icel kaže da je veoma impresionirana hrabrošću studenata iz Srbije

Rat u Ukrajini

15.maj 2025. B. B.

Erdogan i Zelenski razgovarali skoro tri sata, ali se ne zna o čemu

Sastanak je bio zatvoren na medije, a nakon sastanka niko se nije obratio javnosti

Komentar

Pregled nedelje

Ne smemo gledati i ćutati

Republika Srbija je u opasnosti. Ako ostanemo nemi na montirani proces protiv političkih zatvorenika u Novom Sadu i kraljevački slučaj gde su žrtve proglašene za nasilnike, uskoro ćemo svi štrajkovati glađu i žeđu za mrvicu pravde

Filip Švarm

Komentar

Novosadski taoci režima: Ko ruši državu, a ko je brani

Režimska odmazda biće strašna ako otpor posustane. Sada hoće da utamniče ljude koji su čavrljali o rušenju vlasti jer su time tobože rušili državu. Ali, državu je oteo i srušio režim, odavno

Nemanja Rujević

Država i kultura

Skadar na Bojani: Da li će beogradska Filharmonija opet izvisiti za zgradu

Ministarstvo za javna ulaganja podnelo je zahtev za građevinsku dozvolu za gradnju nove zgrade Beogradske filharmonije. S obzirom da se zna da je projekat preskup i da za njega nema para, deluje da je i ovo samo nova šarena laža

Sonja Ćirić
Vidi sve
Vreme 1793
Poslednje izdanje

Vanredna sednica Visokog saveta tužilaštva

Tužioci bez zaštite od Vučićevih pritisaka Pretplati se
Lokalni izbori u Zaječaru i Kosjeriću

Studenti i ostali u kampanji

Građevinske tempirane bombe

Život pod nadstrešnicom

Istraživanje: Autizam u Srbiji

Novca ima za delfinarijum, ali ne i za lične pratioce

Prvi Amerikanac na tronu Svetog Petra

Svojim putem, uz Franjine putokaze

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1781 19.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure