
Palestina
Ko sve priznaje državu Palestinu?
Francuska će priznati državu Palestinu u septembru na zasedanju Generalne skupštine UN, izjavio je francuski predsednik Emanuel Makron. Ko je sve do sada priznao Palestinu i kakav je status Srbije
Strogo gledano, to i nije tenk već čitav borbeni sistem u kojem su razna oklopna vozila, dronovi, lasersko oružje pa još i veštačka inteligencija
Nemačka i Francuska su u petak potpisale memorandum o zajedničkom razvoju tenka naredne generacije. Sporazum su u Parizu potpisali ministri odbrane dve zemlje, Boris Pistorijus i Sebastijan Lekornu, javila je agencija dpa.
Projekat vredan milijarde evra treba da proizvede ultramoderno oklopno vozilo koji će zameniti nemačkog Leoparda 2 i francuskog Leklera.
Glavni sistem za kopnenu borbu (MGCS) nije puki tenk, nego platforma koja povezuje kopnene i vazdušne borbene sisteme.
To umrežavanje tenka, podrške, dronova i aviona će označiti kvantni skok vojne tehnologije, navode ministarstva odbrane dve zemlje.
Sistem bi trebalo da uđe u upotrebu dve vojske do 2040. godine.
Ranije ugovoren razvoj lovca budućnosti
Razvoj MGCS vodiće Nemačka. Vazdušni pandan budućeg borbenog sistema FCAS, vodi Francuska. FCAS uključuje razvoj lovca naredne generacije, dronova i drugih komponenti.
Poput drugih zajedničkih projekata, MGCS je kasnio zbog trvenja partnera o raspodeli poslova.
Nemačka, Francuska i Španija su načelni dogovor o FCAS, isto projektu vrednom milijarde evra, postigle u maju 2021. Tome su prethodile rasprave ko će šta razvijati i proizvoditi.
Pametni tenkovi
Kako je ranije pisao nemački nedeljnik Štern, novi MGCS bi trebalo da bude pandan ruskom T-14 Armata.
Prvi uvidi u nacrt kažu da će tenk težiti svega 50 tona, i time biti petnaestak tona lakši od Leoparda ili američkih Abramsa.
Planira se tročlana posada, glavni top bi trebalo da ima kalibar 140 milimetara, deset milimetara više nego Leopard.
Ali, druga vozila u okviru MGCS uopšte neće ni izgledati kao tenk sa topom. Mogla bi da nose rakete zemlja-zemlja, lasersko oružje, dronove ili protivvazdušnu odbranu kako bi zaštitila celu flotu. Neka od tih vozila biće i bez posade.
Kako je najavljeno, nova armada biće podržana veštačkom inteligencijom.
Francuska će priznati državu Palestinu u septembru na zasedanju Generalne skupštine UN, izjavio je francuski predsednik Emanuel Makron. Ko je sve do sada priznao Palestinu i kakav je status Srbije
Avion kompanije Angara erlajns srušio se tokom leta iz Habarovska ka Tindi. Među 49 poginulih su i šestoro dece. Letelica je pronađena u plamenu u planinskoj oblasti Amurske oblasti
Ukrajinska delegacija na mirovnim pregovorima u Istanbulu predložila je direktni susret predsednika Zelenskog i Putina. Rusija zasad ćuti, dok Kijev ističe važnost uključivanja međunarodnih lidera
Ovaj poklič kojim počinje refren Marseljeze – za mnoge, pa i same Francuze, jedne od najkrvoločnijih himni na svetu – možda najbolje odražava stanje duha francuskog političkog i vojnog rukovodstva od kada je rat u Ukrajini ukazao ne samo na izvesne manjkavosti francuskog odbrambenog modela, nego i na potencijalne pukotine u koheziji na nivou NATO i EU (nepredvidivi Tramp). I sve to usred radikalno izmenjenih neposrednih pretnji po mir na evropskom kontinentu (nepredvidivi Putin)
U životopisu tog unuka industrijalca, pionira ruskog Dalekog istoka, koji je izneverio očekivanja, pa postao brodvejska i holivudska ikona, dramatično se prepliću istorijske drame jedne revolucije, izbeglištva, dalekoistočnog azijskog ritma Budenbrokovih sa umetničkim dostignućima i opsenama zvezdane prašine
Istraživanje NSPM: Većina Srbije protiv Vučićevog režima (1)
Najgore je iza nas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve