
Hrvatska
Picula o Tompsonovom koncertu: Deo Hrvatske očigledno je odustao od evropskih vrednosti
„Ne brine Marko Perković Tompson, već transformacija HDZ-a i Vlade pod HDZ-om“, rekao je hrvatski evroparlamentarac Tonino Picula
Šta kažu poslanici Bundestaga o odluci o zabrani ulaska u Nemačku i Austriju vrhu Republike Srpske?
Predstavnici nemačkih parlamentarnih stranaka s kojima je DW razgovarao pozitivno reaguju na odluku Nemačke i Austrije da zabrane ulazak na područje tih zemalja predsedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, premijeru Radovanu Viškoviću i predsedniku Skupštine RS Nenadu Stevandiću, piše Dojče vele (DW).
Hart: potrebna koordinacija s EU partnerima
Spoljnopolitički portparol poslaničke grupe Demohrišćana (CDU/CSU) u Bundestagu, Jirgen Hart, smatra da je odluka još aktualne nemačke vlada u saradnji s vladom Austrije ispravna.
„Logično je Miloradu Dodiku zabraniti ulazak u Nemačku i Austriju, jer mora biti jasno: svako ugrožavanje državnosti BiH mora da ima posledice, bez obzira da li dolazi s bošnjačke, hrvatske ili srpske strane. Nezakonite radnje moraju biti kažnjene. Nemačka i Evropa imaju obavezu prema narodu BiH koje će ispunjavati i u budućnosti“, odgovorio je Hart na upit DW.
Hart je poslanik Hrišćansko-demokratske unije (CDU), stranke koja će verovatno biti većinski partner u budućoj koalicionoj nemačkoj vladi sa Socijaldemokratama (SPD) i on je pozvao sve strane uključene u događaje u Bosni i Hercegovini da se vrate za pregovarački sto. Zatražio je i uvođenje novog formata unutar kojeg bi se rešavali problemi. „Krajnje je vreme za uspostavljanje formata okruglog stola za kojim bi se rešavale ustavne krize“, rekao je Hart.
On je ukazao i na to da Nemačkoj nije uspelo da se postigne zajednički stav na nivou Evropske unije, ne napominjući gde je ta koordinacija „zapela“. „Koliko god odluka još uvek aktuelne nemačke vlade po pitanju državnog vrha RS bila ispravna, nažalost nije postignut evropski usklađen stav. Usklađivanje na evropskom nivou spada u zadatke buduće vlade“, rekao je Hart.
„EU mora da pokaže zube autokratama na Zapadnom Balkanu“
I verovatni budući manjinski partner u koalicionoj vladi, Socijaldemokratska partija Nemačke (SPD), pozdravila je odluku o zabrani ulaska na područje Nemačke i Austrije. „To je ispravna odluka na koju se dugo čekalo. Evropa mora da razmotri dalje korake i da pokaže odlučnost protiv autokrata na Zapadnom Balkanu“, rekao je za DW Adis Ahmetović, u dosadašnjem sazivu Bundestaga izvestilac za Zapadni Balkan poslaničke grupe SPD.
I njegov kolega iz Zelenih, koji je izabran i u novi saziv Bundestaga, Boris Mijatović, mišljenja je da je potez Austrije i Nemačke sasvim očekivan. „U EU su vladavina prava i nezavisno pravosuđe osnovni temelji država-članica. Zato je sasvim logično da Nemačka i Austrija reaguju na presudu Miloradu Dodiku i preduzmu mere podrške pravosuđu u Bosni i Hercegovini. I zato je sasvim logično da Nemačka i Austrija sada reaguju na presudu Miloradu Dodiku“, rekao je za DW izvestilac stranke Zeleni za Zapadni Balkan Mijatović.
Nemačka državna ministarka za Evropu u Ministarstvu spoljnih poslova, Ane Lirman (Zeleni) i nova austrijska ministarka spoljnih poslova Beate Majnl-Rajzinger (Neos), juče (3. april) su, prilikom posete Sarajevu, saopštile odluku o zabrani ulaska rukovodstvu Republike Srpske na područje Nemačke i Austrije.
Izvor: Dojče vele (DW)
„Ne brine Marko Perković Tompson, već transformacija HDZ-a i Vlade pod HDZ-om“, rekao je hrvatski evroparlamentarac Tonino Picula
Najveće smanjenje broja ilegalnih prelazaka spoljnih granica EU je sa 53 odsto zabeleženo na ruti preko država Zapadnog Balkana, saopštio je Fronteks
Na grčkom ostrvu Tasos izbio je veliki požar u oblasti Glikadi, blizu Limenasa. Srpski turisti su u panici požurili da pobegnu sa ostrva
Uvođenjem vanrednog stanja i policijskog časa, upotrebom vojske, te naposljetku i hapšenjima, demonstranti su u Čileu proganjani i kažnjavani. Uvođeni su dekreti kojima je rektore univerziteta postavljala vojska, dok su kampusi nacionalizovani ili privatizovani. Tek 1987. godine, pri kraju Pinočeove diktature, studentima je pošlo za rukom da kroz novu seriju protesta primoraju režim na ustupke i vrate kakvu-takvu, ograničenu autonomiju
Pošto u Americi novac ima veću vrednost nego u drugim delovima sveta, raspodela budžeta nije samo stvar funkcionisanja države već pitanje prioriteta onih koji su na vlasti. Bogati će imati više, siromašni još manje, a svi zajedno biti zaduženiji nego pre
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve