U senci ukrajinske ofanzive u Kruskoj oblasti Ministarstvo zdravlja Ukrajine usvojilo je Zakon o legalizaciji medicinskog kanabisa.
Vest je prošla nezapaženo, ali je tog dana, piše Le Monde, u Ukrajini započela medicinska revolucija.
Pre samog usvajanja, Zakon je u junu podržao Volodimir Zelenski, a parlament ga je usvojio osam meseci ranije, u decembru 2023. godine.
Kupovina samo uz elektronski recept
Reč je o zakonu o izmenama i dopunama određenih zakona Ukrajine u vezi sa državnim regulisanjem prometa biljaka iz roda konoplje (kanabis) u obrazovne svrhe, svrhe naučne delatnosti i proizvodnje opojnih droga, psihotropnih supstanci i lekova sa ciljem povećanja pristupa pacijenata potrebnom lečenju.
Zakonom je posebno utvrđeno da će se kanabis davati uz strogu kontrolu.
Poslanik u ukrajinskoj Vrhovnoj radi Jaroslav Železnjak napisao je na svom Telegram kanalu da svi podzakonski akti još nisu spremni za primenu.
Prema njegovim rečima, medicinski kanabis moći će da uzgajaju samo pravna lica koja dobiju odgovarajuću licencu i to pod 24-časovnim policijskim video nadzorom.
Lekovi na bazi medicinskog kanabisa mogu se nabaviti samo na elektronski recept, a lekar će pacijentu prepisivati recept u skladu sa njegovim stanjem, kao što je sada slučaj sa morfijumom.
Uticaj kanabisa na PTSP
Prema ministarstvu zdravlja, oko šest miliona Ukrajinaca moglo bi imati koristi od medicinskog kanabisa – tri puta više od dva miliona potencijalnih pacijenata, koliko je procenjeno pre početka ruske invazije, u februaru 2022. godine, piše Le Monde.
Najčešće su to oni koji pate od težih psihičkih oboljenja, poput posttraumatskog stresnog poremećaja, poznatijeg kao PTSP.
Iako nisu dostupne nacionalne statistike o ovoj temi, PTSP bi na kraju mogao da utiče na 30-50% Ukrajinaca, u zavisnosti od procena. Tokom protekle dve godine, ukrajinski zdravstveni sistem već je zabeležio značajan porast broja pacijenata sa dijagnozom PTSP-a:, na šta je ruska ofanziva imala neposredan uticaj.
Ovakvi slučajevi subili brojniji u prva dva meseca 2024. godine (3,292) nego tokom cele 2021. godine (3,167).
Ipak, za vojnike i civile koji pate od PTSP-a, dobijanje pristupa terapijskom kanabisu može da bude dug i težak proces.
Trenutno, posttraumatski stresni poremećaj nije uključen u zvaničnu listu bolesti za koje se može koristii kanabis.
„Ovo je i dalje predmet velikih rasprava u ministarstvu zdravlja“, objasnila je Hana Hluščenko”, osnivačica ukrajinske konsultantske grupe za kanabis, te dodala da usvajanje Zakona nije dovoljno, već je potrebno bolje precizirati spisak oboljenja koja se mogu tretirati kanabisom.