img
Loader
Beograd, 26°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Nemačka

Mandatar pod pritiskom: Demohrišćani u slobodnom padu, ekstremistički AfD sve jači

04. април 2025, 08:47 Sabine Kinkarc (DW)
Fridrih Merc Foto: AP Photo/Markus Schreiber
Fridrih Merc
Copied

Samo nekoliko nedelja od izbora za Bundestag, popularnost najverovatnijeg kancelara Fridriha Merca i Demohrišćana je u slobodnom padu. Sa druge strane, desničarski AfD dostigao je rekordnu popularnost. Šta se u međuvremenu promenilo

Prošlo je samo nekoliko nedelja izbora za Bundestag održanih 23. februara, a prema najnovijem ispitivanju javnog mnjenja „Nemački trend“ (Deutschlandtrend) javnog servisa ARD, podrška strankama znatno se promenila. Demohrišćani (CDU/CSU), koji su na izborima osvojili najviše glasova, 29 odsto, sada imaju podršku od 26 procenata.

Istovremeno, desno-populistička Alternativa za Nemačku (AfD), koja je na izborima osvojila drugo mesto sa 21 odsto glasova, sada je dosegla novi rekord: 24 procenta podrške, piše Dojče vele (DW). 

Socijaldemokratska partija Nemačke (SPD), s kojom Demohrišćani pregovaraju o sastavljanju nove vlade, ostaje na 16 odsto. To je bio najlošiji ikada rezultat za tu stranku na nekim izborima za Bundestag.

Zeleni bi, da su iduće nedelje izbori, pali na 11 odsto (jedan procenat manje nego na izborima), dok bi Levica osvojila jedan odsto više nego 23. februara.

Levo-populistički Savez Sara Vagenkneht (BSW) i Liberali (FDP), isto kao i na poslednjim izborima, ne bi prešli cenzus od pet odsto za ulazak u parlament.

Reprezentativna anketa sprovedena je od 31. marta do 2. aprila, a ispitano je 1.334 nemačkih birača.

Paket zaduženja košta podrške

Pritom, popularnost ne gube samo demohrišćanske stranke, nego i predsednik CDU Fridrih Merc, verovatno budući nemački kancelar. Prema istraživanju, čak 70 odsto ispitanih nezadovoljno je njegovim radom.

Tražeći razloge za taj pad popularnosti, brzo se dolazi do Mercovog popuštanja kad je u pitanju ustavom zagarantovana tzv. „kočnica dugova“ koja je reformisana kako bi se zaduživanjem obezbedilo finansiranje troškova za odbranu, ali i kreditni paket od 500 milijardi evra za infrastrukturu i klimatsku zaštitu, oko čega su se prethodno dogovorile stranke buduće koalicione vlade.

Pre izbora, Merc i Demohrišćani bili su protiv novog zaduživanja, ali su se nakon izbora pozvali na promenjenu globalnu situaciju. Za većinu građana Nemačke to nije verodostojno. Čak i svaki treći simpatizer CDU i CSU izražava nezadovoljstvo.

Školama i obdaništima potrebno bolje finansiranje

Na šta bi trebalo da se potroše sredstva iz tog rekordnog zaduženja? Nedugo nakon što su Bundestag i Bundesrat odobrili neophodnu promenu Ustava, Nemačke železnice (Deutsche Bahn) već su predstavile spisak svojih potreba. Železnička mreža je dotrajala, a vozovi hronično netačni. Za obnovu u narednim godinama biće potrebne stotine milijardi evra.

Ako pitate nemačke građane, 38 odsto njih želi da se novac prvenstveno uloži u obnovu saobraćajne infrastrukture. A najčešće spominjana oblast kojoj je potrebna pomoć jesu škole i obdaništa, odnosno obrazovanje generalno.

Pre nego što nova vlada uopšte bude mogla da počne da troši novac, ona najpre mora da se formira. Pred izbore krajem februara predsednik CDU Fridrih Merc najavljivao je da, u slučaju pobede, može u rekordnom roku da sastavi vladu. Ali, evo već je april, a Demohrišćanima i Socijaldemokratama je očigledno potrebno mnogo više vremena za koalicione pregovore nego što se očekivalo. Oni se odvijaju iza zatvorenih vrata, ali povremeno procure detalji koji otkrivaju da su mnoge teme još uvek sporne.

Oko čega bi se trebalo dogovoriti?

Među građanima bi veliku podršku imalo uvođenje poreza na velika bogatstva (69 odsto podrške) i premeštanje postupaka ispitivanja zahteva za dobivanje azila u treće zemlje (64 odsto). Polovina ispitanih podržava smanjenje poreza za preduzeća, Isto toliko ih je za ograničenje brzine na auto-putevima. Povećanje godina za odlazak u penziju iznad 67 odbacuje 85 odsto ispitanih.

Anketari su pitali građane i to šta misle o ponovnom uvođenju obaveznog vojnog roka, što je suspendovano 2011. godine. U kontekstu planiranog jačanja Bundesvera ponovo uvođenje vojne obveze postalo je tema intenzivnih rasprava u Nemačkoj.

Bez obzira na političko opredeljenje, samo 22 odsto građana smatra da bi vojni i civilni rok trebalo da ostane suspendovan. Za ponovno uvođenje samo za muškarce izjasnilo se 27 odsto ispitanih. Čak 45 procenata njih podržava model koji bi obuhvatio i žene.

Kada će Nemačka dobiti novu vladu?

Pre Uskrsa (20. april), kako je to obećao Merc nakon pobede na izborima, vlada verovatno neće biti formirana. Ipak, velika većina nemačkih birača uverena je da će se CDU, CSU i SPD na kraju uspeti da se dogovore. S obzirom na brojne teme koje su još uvek sporne, to će zahtevati veliku spremnost na kompromis – a to je nešto što u društvu koje je sve više podeljeno nije samo po sebi razumljivo.

Anketari su pitali građane i to da li smatraju da su kompromisi dobri, jer su ključni za koalicioni dogovor i demokratiju, ili su loši jer političari time odustaju od svojih principa? Ukupno 82 odsto ispitanih kaže da ceni kompromise u politici. Čak i među pristalicama AfD-a to mišljenje deli 60 odsto ispitanih.

Zabrinuti pogledi ka SAD

Buduća nemačka vlada biće pod velikim pritiskom – i na unutrašnjem i na spoljnom planu. Rat u Ukrajini i dalje traje, a Rusija ne pokazuje interesovanje za mirovne pregovore. Čak dve trećine Nemaca strahuje da bi Rusija mogla da napadne i druge evropske zemlje. Istovremeno, gotovo osam od deset ispitanih strahuje da NATO-partneri trenutno ne mogu da računaju na zaštitu Sjedinjenih Američkih Država.

Uz to, američka trgovinska politika unosi dodatnu nesigurnost. Predsednik Donald Tramp uveo je nove carine za trgovinske partnere širom sveta, koje bi trebalo da stupe na snagu narednih dana. Carine na uvoz iz Evropske unije biće 20 odsto.

Postavlja se pitanje kako bi Nemačka trebalo na to da odgovori? Sedam od deset ispitanih u anketi je za povećanje carina na američke proizvode kao kontrameru. Isto toliko ispitanih strahuje da bi američka carinska politika mogla da nanese štetu nemačkoj privredi. Analize ekonomskih stručnjaka potvrđuju te strahove. Institut Ifo procenjuje da bi nove carine mogle da smanje ekonomski rast Nemačke u 2025. za 0,3 odsto.

„S obzirom na to da je nemačka ekonomija već sada u stagnaciji, moguće je da bi američke carine gurnule ekonomski rast ispod nulte linije“, rekao je predsednik Ifo-instituta Klemens Fuest. Nemačka privreda trpelo bi trostruko: zbog smanjenog izvoza u SAD, zbog smanjene kineske konkurentnosti, kao i zbog preusmeravanja kineskog izvoza na druga tržišta. Sve to dodatno otežava situaciju nemačkim kompanijama.

Tagovi:

Afd Bundestag CDU Fridrih Merc Nemačka
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Svet
Denis Šmigalj podneo je ostavku

Ukrajina

15.јул 2025. K. S.

Premijer Ukrajine podneo ostavku

Rekonstrukcija ukrajinske Vlade - Denis Šmigalj više nije premijer.

Nemačka

15.јул 2025. B. B.

Nemački poreznici se nameračili na bogate influensere

Poreznici sumnjaju da su influenseri u Nemačkoj izbegli poreske obaveze u milionskim iznosima

Gaza

15.јул 2025. Bjern Dake (DW)

U Gazu i dalje stiže premalo pomoći

Video-snimak jednog dečaka iz Gaze izazvao je nedavno veliku pažnju: iz centra za distribuciju hrane Mohamed se vratio praznih ruku i iz očaja jeo pesak

Finska

15.јул 2025. Jovana Kentić

Putinov prvi komšija: Aleksander Stub – predsednik čelične discipline

Trčanje, plivanje, bicikl pa na posao. Predsednik Finske Akeksander Stub ličnim primerom  propagira devizu da je u zdravom telu zdrav duh

Pobeda Bele kuće

15.јул 2025. I.M.

Vrhovni sud SAD dozvolio Trampu masovna otpuštanja u Ministarstvu prosvete

Američki Vrhovni sud privremeno je ukinuo zabranu Trampovog plana o otpuštanju hiljada zaposlenih u Ministarstvu prosvete, čime je Bela kuća zabeležila novu pobedu pred pravosuđem. Liberalne sudije upozorile su da odluka narušava ustavnu podelu vlasti

Komentar

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Otvaranje „Prokopa“ 2023. godine: Već mora na rekonstrukciju

Komentar

Nebulozni govor vlasti

Aleksandar Vučić više nije u stanju da povrati ravnotežu u pobunjenom društvu. To se najbolje vidi u ravni govora: nijedno njegovo baljezganje više ne prolazi

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Pohvala neutralnosti

Ako smo neutralni dok studente zatvaraju, devojke i momke mlate na pravdi boga, zatiru demokratiju, neistomišljenike dehumanizuju, nastavljaju korupciju koja ubija i još mnogo toga poganog rade – onda ništa  

Filip Švarm
Vidi sve
Vreme 1801
Poslednje izdanje

MUP i građani

Sve što treba da znate o policiji na protestima Pretplati se
Opozicija na ulicama

Jedinstvo, ali parcijalno

Thompson u Zagrebu

Najmasovniji profašistički skup posle Drugog svetskog rata

Kultura sećanja: Studenti i policija

Represivni san svake diktature

Intervju: Dušan Strajnić Dukat, grupa “Oxajo”

Najbolje je kada me pesma prevaziđe

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure