
Požar na Tasosu
Veliki požar na Tasosu: Turisti beže u panici (Video)
Na grčkom ostrvu Tasos izbio je veliki požar u oblasti Glikadi, blizu Limenasa. Srpski turisti su u panici požurili da pobegnu sa ostrva
Presuda Dodiku i njene posledice obeležiće ovu tridesetu godinu od Dejtona – sporazuma koji svi ruše, ali se istovremeno kunu u njega
U bosanskom loncu, iako se nekim političarima diže kosa na glavi na pomen ove sintagme – ključa. Povod je objava nepravosnažne presude entitetskom predsjedniku Miloradu Dodiku.
Dodik je osuđen na zatvorsku kaznu od godinu dana i zabranom političkog djelovanja šest godina zbog nepoštivanja Ustavnog suda BiH i neizvršenja odluka Visokog predstavnika u BiH. Postupak žalbe i pravosnažna presuda mogli bi potrajati do kraja godine.
Predsjednik Srbije, i unatoč svojim problemima, hitno je doletio u Banjaluku da bi zamolio Dodika da pokrene dijalog u Sarajevu sa predstavnicima u BiH, zvaničnicima Evropske unije, Sjedinjenih Američkih Država, Rusije, Kine.
Od lidera opozicione Partije demokratskog progresa Draška Stanivukovića zatražio je srpsko jedinstvo, jer je „u pitanju opstanak Republike Srpske“. Nije odgovorio na ponude da RS postane dijelom konfederacije sa Srbijom.
Ko će pričati sa Dodikom
Istovremeno dok se Dodik spremao put Sarajeva kako bi obavio razgovore, koje mu je sugerisao Aleksandar Vučić, Vlada Republike Srpske je po njegovom nalogu po hitnom postupku u kasne sate utvrdila Prijedloge zakona o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu Republike Srpske, neprimjenjivanju Zakona i zabrani djelovanja vanustavnih institucija BiH (Sud BiH, Tužilaštvo, Agencija za istrage i zaštitu, Obavještajne agencije BiH), izmjenama Krivičnog zakonika RS-a, i famozni zakon o nevladinim organizacijama, kolokvijalno nazvan zakonom o stranim agentima.
Dodikova parlamentarna većina je ranije utvrdila kako je Sud BiH izvršio „državni udar“, pa je ovaj niz mjera, kojima se BiH vraća na „fabričke postavke“, i raspakuje Dejton, u stvari „odbrana istog“.
Pitanje je ko će nakon ovih zakonskih rješenja i otvaranja lova na neprijatelje u Sarajevu htjeti da razgovara sa Dodikom.
Hladan tuš stigao je i iz Trumpove administracije. Iz State Departmenta je stigla poruka da Sjedinjene Države priznaju „presudu Suda BiH i protive se svim akcijama koje bi narušile sigurnost u zemlji“. Godinama su ulagali u stabilnost BiH, podržavaju teritorijalni integritet i suverenitet BiH.
Vodeći evropski parlamentarci su, primajući k znanju odluku Suda BiH, potcrtali važnost poštovanja institucija BiH i nezavisnosti njenog pravosuđa, naglašavajući kako su neprihvatljivi „neviđeni pritisak na pravosuđe i zastrašivanje sudija uoči presude“.
Za Aleksandra Vučića „presuda je sramna“ i smatra je „osudom svih Srba“.
Milorada Dodika podržao je i predsjednik Hrvatske Zoran Milanović, i naglasio kako „najpopularnijeg političara Srbina žele izbaciti iz političkog života, jer nije poslušao kolonijalnog upravnika“. Milanović je upozorio kako će presuda revoltirati Srbe, dok je hrvatski premijer pozvao na „reagovanje kad se glave ohlade“.
Malo o mitu
A do tada naslušali smo se prijetnji, uvreda i ozbiljnih optužbi, uz nesvjesno priznanje krivičnog djela nuđenja i davanja mita.
„A o Seni Uzunović čuće se narednih dana. I ovih par miliona koje je traženo. I ono što je dato u ime nje, moraće da vrati pet puta više. Trgnuću joj na nos ko ništa u životu. Uzeli ste pare gospođo Seno Uzunović, vaši ljudi su uzeli novac zato što su uslovljavali. A mi smo rekli dobro ajde da vidimo da bi upravo bili sad u situaciji da kažemo vratite nam novac“, rekao je Dodik.
Donedavno je prema ovoj sutkinji iskazivao neizmjerno poštovanje. Unatoč napadu migrene, nehumanim uslovima u sudnici je sjedio isključivo iz „poštovanja prema Seni Uzunović“.
Da li je ovo kraj Bosne i Hercegovine, nagovještaj najveće poslijeratne krize, odbrana Ustava BiH ili Republike Srpske, još jedna prijetnja secesijom, mirnim razdruživanjem, ili priključivanjem konfederaciji sa Srbijom?
Ta pitanja u BiH će zaokupljati pažnju domaće i međunarodne javnosti u tridesetoj obljetnici sporazuma, kojim su svi nezadovoljni, istovremeno ga razgrađujući, ali i zaklinjući se u njega kao u Sveto pismo.
Na grčkom ostrvu Tasos izbio je veliki požar u oblasti Glikadi, blizu Limenasa. Srpski turisti su u panici požurili da pobegnu sa ostrva
Uvođenjem vanrednog stanja i policijskog časa, upotrebom vojske, te naposljetku i hapšenjima, demonstranti su u Čileu proganjani i kažnjavani. Uvođeni su dekreti kojima je rektore univerziteta postavljala vojska, dok su kampusi nacionalizovani ili privatizovani. Tek 1987. godine, pri kraju Pinočeove diktature, studentima je pošlo za rukom da kroz novu seriju protesta primoraju režim na ustupke i vrate kakvu-takvu, ograničenu autonomiju
Pošto u Americi novac ima veću vrednost nego u drugim delovima sveta, raspodela budžeta nije samo stvar funkcionisanja države već pitanje prioriteta onih koji su na vlasti. Bogati će imati više, siromašni još manje, a svi zajedno biti zaduženiji nego pre
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je da je Rusija izvela 741 napad dronom, nazvavši to „porukom" kojom Kremlj odbacuje mirovne napore. On je istakao da kupci ruske nafte direktno finansiraju rat i pozvao na dodatne međunarodne sankcije
Predlog za nagradu za mir dolazi nakon što je izraelski lider godinama vršio pritisak na Donalda Trampa i njegove prethodnike da preduzmu vojnu akciju protiv iranskog nuklearnog programa
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve