U slobodno vreme piše pesme, što je počeo još u partizanima. U politiku ulazi kao student prava 1939. godine, kada postaje član levo usmerenog Slovenskog kluba. U ilegali je četiri puta prekucao SKP(b). Komunistička partija je, kada je počeo Drugi svetski rat, bila „jedina partija sa odlučnim antifašističkim stavom i jedina partija koja je jasno postavila princip samoopredeljenja i ujedinjene Slovenije – zato sam se pridružio Partiji i partizanima; u stanu mog oca održana su prva dva sastanka rukovodstva Oslobodilačkog fronta“. Borio se u partizanima protiv Nemaca dve i po godine. „Bilo je to jedno od najtežih bojišta unutar okupirane Jugoslavije; bio sam politkomesar Šlandrove brigade, IV operativne zone i Koruške grupe odreda, od marta do oktobra 1944. godine. U boju protiv Namaca koristili smo posebnu partizansku taktiku, jer bi nas okupator uništio bez dobro organizovanog zaleđa.“
Prošlo je pola veka. Mitja Ribičič je bezmalo dve decenije u penziji, živi u Ljubljani, u jednoj od zgrada izgrađenih u centru za najviše partijske rukovodioce i u porodičnoj kući u Savudriji, uz obalu onog dela Jadrana zbog koga se glože Hrvati i Slovenci. Svakodnevica nekadašnjeg predsednika savezne (jugoslovenske) vlade i visokog partijskog i policijskog funkcionera, međutim, nikako nije bezbrižno penzionerska. Jeste da s balkona puca krasan pogled na skulpturu Kardelja i drugova na trgu, na parlament i lipu posađenu na dan slovenačkog osamostaljenja, ali ništa nije tako kao što izgleda. Pomenuti trg više nije Trg revolucije već Trg Republike, na spomenik Mitjinih ratnih i partijskih kamarada je „nepoznati počinilac“ bacio kesu crvene boje, a ni u parlamentu više nije isto… Naročito ne od oktobra prošle godine, kada je posle izbora kormilo u državi preuzela desnica sa premijerom Janezom Janšom na čelu.
Nova vlast donela je brojne novosti, tradicionalno visoke penzije boraca NOV-a i POJ-a već davno nisu ono što su nekad bile, a više nema ni državnih dotacija partizanskoj boračkoj organizaciji. Nije novost da desnica želi rehabilitaciju i revanš za žrtve zločina koje je počinila „crvena vlast“, a nije čudo ni da je meta ponovo Mitja Ribičič, jedan od pomoćnika načelnika Ozne za Sloveniju i vođa Drugog odeljenja Udbe, jedan od retkih visokih aparatčika bivšeg režima koji je u životu i, na dohvat pravosuđu. Ribičič je od nastanka samostalne slovenačke države (1991) više puta saslušavan pred posebnom parlamentarnom komisijom za „istraživanje posleratnih likvidacija političkih protivnika“. Tako je Ribičič jedini političar „iz starog režima“ koga su demokratski slovenački sudovi početkom devedesetih osudili na tri meseca zatvora, uslovno na godinu dana, zbog izjave u nekom časopisu.
Ribičič je jedan od retkih partijskih rukovodilaca iz bivše države koji su u Moskvi školovani na NKVD-u. O njegovoj policijskoj prošlosti pisali su emigrant Ljubo Širc (Između Hitlera i Tita) i književnik Igor Torkar (Umiranje na rate). Kasnije se pokazalo da Ribičič takvu „čast“ ipak nije zaslužio: „Razgovarao sam sa Torkarom i utvrdili smo da je njegov islednik bio moj kolega.“ Ukratko, Mitja Ribičič važi za jednog od najbolje obaveštenih ljudi iz komunističkog establišmenta i Udbe, živu istoriju. Zbog toga ga svako malo p(r)ozivaju domaći mediji i slovenačka parlamentarna Komisija za istraživanje posleratnih likvidacija.
Ipak, Ribičič nije bio kao Stane Dolanc – tokom godina menjao je svoja gledišta. Nekadašnji protivnik liberalnije struje Staneta Kavčiča, sedamdesetih godina formalno drugi čovek u državi (posle Tita), Ribičič 1977. godine pristaje na posebnu izjavu kojom slovenačka partija rehabilituje osuđene na montiranim, tzv. Dahauskim procesima. Kasnije patentira ideju „knjigom na knjigu“, a zbog neprestanih demantija na račun svojih izjava, samog sebe opisuje kao „čoveka kratkih izjava i dugih demantija“. To je potvrdio i tokom intervjua datog „Mladini“ 1992. godine, pod naslovom „Ja sam konzervativni komunista“, u kome je kritikovao konvertitstvo nekih bivših partijskih kolega, koji su brže-bolje prebegli na stranu pobedničke, tačnije desničarske opozicije. („Oni, koji su nekada bili najverniji nekoj ideji, danas najviše udaraju po njoj.“) Usledilo je suđenje, a presuda u „revolucionarnoj“ 1992. godini više je zvučala kao lustracija, nego kao pravni akt. Sud je, na primer, zaključio kako je za osuđenog „tipična netolerantnost i izdvajanje svih koji ne misle isto“. Tek šest godina kasnije okuražili su se svedoci odbrane, koji su naknadno potvrdili Ribičičeve navode tj. da je osuđeni – nevin.
Ali tu nije kraj. Iste godine neki advokat iz Maribora, zastupnik interesa Nemaca prognanih iz Slovenije (traže priznanje svojih manjinskih i ostalih prava), optužuje Ribičiča, na osnovu nekog pisma, da je kriv za genocid. U logoru, u koji je slovenačke Nemce navodno „strpao Ribičič“, logoraše su izgladnjivali, batinali a hobi vođe logora bio je da motocikl vozi preko štićenika! Tadašnji slovenački državni tužilac i bivši domobran Anton Drobnič prosledio je tužbu posebnom timu tužilaca, iako je bilo jasno da takva optužba, osim medijske atraktivnosti, nema mnogo pravnog osnova. Najviše što je postigla bilo je novo razračunavanje na političkoj sceni. Ozbiljnije je delovala druga omča, koju je Ribičiču spremio italijanski tužilac Pitito, zbog navodnog učešća u posleratnom genocidu nad Italijanima koji su pobacani u „fojbe“ (kraške jame).
Ribičič se, kada smo u Savudriji krajem devedesetih razgovarali o tome, nije previše sekirao: „Ako osude mene, onda moraju i sve one koji su na Jalti dogovorili proterivanje Nemaca.“
Jasno je da je Ribičič danas zgodna meta pre svega zato što je – živ. Svi koji su onda stvarno odlučivali, bili u vrhu vlasti – Tito, Kardelj, Ivan Matija Maček… – mrtvi su i nedostupni ruci pravde. To ne zadovoljava strast nove vlasti, koja pod firmom pomirenja (tako se zove i policijska akcija čiji je Ribičič glavni objekt) želi da personalizuje zločine komunizma i upriliči sudski proces koji bi osvetio decenije „crvenog terora“.
Uprkos borbenosti, vremešni Ribičič sve te sudske sporove i publicitet koji ih prati veoma teško podnosi. Najradije bi da se sve završi, pa je zato pre više od deset godina objavio Iskanja (Potraga), gde je opisao traumatične događaje iz rata, pa i posleratne likvidacije.