Južnokorejski opozicioni poslanici podneli su u sredu (4. decembra) zahtev za opoziv predsednika Jun Suk Jeola, nekoliko sati nakon što je predsednik nakratko bio uveo vanredno stanje u neočekivanom potezu koji je uznemirio naciju, piše Glas Amerike.
Demokratska stranka je u saopštenju navela da je Junov potez „teško kršenje“ ustava zemlje.
„To je bio težak čin pobune i pruža savršenu osnovu za njegov opoziv“, navodi se u saopštenju.
Demokratska stranka pozvala je Juna da podnese ostavku, rekavši da će, ako to ne učini, stranka „odmah pokrenuti postupak opoziva u skladu sa voljom naroda“.
Junova kancelarija saopštila je u sredu da su visoki savetnici i sekretari predsednika ponudili ostavke.
Uvođenje vanrednog stanja
U utorak (3. decembra) južnokorejski predsednik Jun Suk Jeol proglasio je vanredno stanje u nenajavljenom televizijskom obraćanju optužujući glavnu opozicionu stranku u zemlji za simpatije prema Severnoj Koreji i za antidržavne aktivnosti.
Jun je označio akcije opozicije kao „jasno antidržavno ponašanje koje ima za cilj podsticanje pobune“ i istakao da su ti akti „paralizovali državne poslove i pretvorili Narodnu skupštinu u jazbinu kriminalaca“, piše CNN.
On je opisao vanredno stanje kao neophodnu meru za iskorenjivanje ovih „besramnih pro-severnih antidržavnih snaga“.
Nakon toga, na ulazu u zgradu Narodne skupštine u Seulu bila je raspoređena policija koja je sprečavala ljude da prođu ka skupštini.
Pored jakog prisustva policije ispred južnokorejskog parlamenta, pojavile su se i slike i snimci helikoptera koji kruže iznad njega.
Ukidanje vanrednog stanja
Dok su se sukobi odvijali ispred zgrade parlamenta, političari u njoj održali su sednicu na kojoj su glasali o vanrednom stanju koje je proglasio južnokorejski predsednik.
Parlament je sada izglasao blokadu tog proglasa, a predsednik parlamenta ga je proglasio nevažećim.
Predsednik parlamenta Vu Von-sik podneo je rezoluciju kojom se poziva na ukidanje vanrednog stanja oko jedan sat posle ponoći po lokalnom vremenu.
Za rezoluciju je glasalo 190 od 300 predstavnika vladajućih i opozicionih partija.