Ukrajina je dobila prve avione F-16, koje je mesecima tražila kako bi se suprotstavila naletu ruskih raketnih napada, potvrdio je američki zvaničnik za Asošijejted pres (AP).
I ukrajinski poslanik je potvrdio da je Ukrajina primila mali broj borbenih aviona F-16. Ova dva zvaničnika su za AP govorila pod uslovom anonimnosti jer im nije bilo dozvoljeno da javno govore na tu temu.
Ukrajina već mesecima vrši pritisak na svoje zapadne saveznike da obezbede F-16 avione, tvrdeći da su oni ključni za odbranu od ruskih raketa. F-16 je specijalizovan za suzbijanje neprijateljske protivvazdušne odbrane. Zapad je oklevao da obezbedi ove avione, zbog zabrinutosti da bi opremanje Ukrajine naprednim naoružanjem dodatno eskaliralo rat sa Rusijom.
SAD su takođe obučavale ukrajinske pilote kako da upravljaju ovim avionima i već su završile obuku prve grupe pilota. Tokom svoje posete Vašingtonu ranije ovog meseca povodom samita NATO-a, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je apelovao na NATO saveznike da ukinu sva ograničenja u vezi s korišćenjem zapadnog oružja, posebno dozvoljavajući Ukrajini da koristi zapadno oružje protiv šireg skupa ruskih ciljeva. Nije jasno koliko je aviona isporučeno u prvom kontingentu niti koje su zemlje obezbedile ove avione. Ukrajinska vlada nije zvanično potvrdila prijem aviona.
Ukrajini treba 130 takvih aviona
Američki predsednik Džo Bajden je u avgustu 2023. godine odobrio slanje američkih aviona Ukrajini. Ova odluka je doneta nakon meseci pritiska iz Kijeva i unutrašnjih debata u američkoj administraciji, pošto su zvaničnici SAD-a strahovali da bi taj potez mogao dodatno eskalirati tenzije s Moskvom.
Belgija, Danska, Holandija i Norveška, koje su sve članice NATO-a, obavezale su se da obezbede Ukrajini više od 60 aviona. Taj broj je neznatan u poređenju s ruskom flotom borbenih aviona, koja se procenjuje da je oko deset puta veća.
Ukrajini, prema navodima njenih zvaničnika, treba najmanje 130 aviona F-16 kako bi neutralisala rusku vazdušnu moć. F-16 avioni mogu leteti brzinom dvostruko većom od brzine zvuka i imaju maksimalni domet od preko 3.200 kilometara.
Izvor: AP