Izbori u Nemačkoj
Spremite se za 2029. godinu
Cene divljaju, ekonomija u recesiji, ratovi svuda okolo – ali pred izbore u Nemačkoj priča se samo o migrantima. Favorit za kancelara Fridrih Merc utrkuje se sa radikalno desnom Alternativom za Nemačku
Evropska unija je naredila TikToku da zamrzne sve podatke zbog izveštaja da je ta društvena platforma u vlasništvu Kine bila ključna u provođenju kampanje ruske vlasti kako bi uticala na predsedničke i parlamentarne izbore u Rumuniji
Rumunsko Veće za nacionalnu odbranu (CSAT) je skinulo oznaku tajnosti s dokumenata koji otkrivaju da je Rumunija bila meta „agresivne hibridne ruske akcije“ koja je dovela do iznenađujuće pobede proruskog krajnje desnog kandidata Kalina Đeorđeskua u prvom krugu predsedničkih izbora održanih u novembru, piše RSE.
CSAT je objavio da dokument pokazuje da je Rumunija, članica Evropske unije i NATO-a, bila meta različitih koordiniranih akcija, koje je najverovatnije orkestrirao „državni akter“.
Evropska komisija je na osnovu Zakona o digitalnim uslugama (DSA), naredila TikToku da ništa ne poduzima po pitanju svojih podataka, kako bi se sačuvali dokazi „povezani sa stvarnim ili predvidivim sistemskim rizicima koje bi njegove usluga mogle predstavljati za izborne procese i građanski diskursi u EU“, navela je Komisija.
Rumunske obaveštajne službe veruju da je Đeorđesku masovno promovisan na TikToku uz podršku Rusije, putem više metoda, uključujući koordinirane račune, algoritme za povećanje njegove prisutnosti na platformi i plaćenu promociju.
U dokumentima se navodi kako je Đeorđeskuova popularnost porasla s jedan posto, neposredno pre izbora, na 22 posto zbog opsežne manipulacije koja je uključivala influensere, a rumunske institucije i obične birače uhvatila u zamku.
Dokumenti, s kojih je skinuta oznaka tajnosti, navode da su influenseri na TikToku regrutovani da direktno promovišu Đeorđeskua, ali i indirektno, putem neutralnih poruka na kojima je bio označen.
Pronađeni su i TikTok nalozi koji su lažno koristili logo obaveštajne službe i naziv Protivteroristička brigada, a svaki je imao hiljade pratilaca i više od 100.000 lajkova.
Sedam dana kasnije održani su parlamentarni izbori na kojima je došlo do jačanja tri proruske krajnje desne stranke, koje su osvojile oko trećine glasova.
Birači će 8. decembra odlučiti o pobedniku predsedničkih izbora u drugom krugu u kojem će se Đeorđesku suprotstaviti proevropska centristička kandidatkinja Elena Laskoni.
Milioni ga vide kako jaše kao Putin
Kako je “Vreme” prenelo, Đeorđeskuove polarizujuće video-snimke kampanje na toj društvenoj mreži videli su milioni. Tamo je ne samo kritikovao etablirane političare – često s lažnim činjenicama – već je sebe prikazivao kao džudistu ili jahača na konju, baš kakav je i njegov uzor, ruski predsednik Vladimir Putin. Kada je Đeorđesku izbio na prvo mesto posle prvog kruga glasanja, bilo je to veliko iznenađenje. A već sledeće nedelje 8. decembra, taj teoretičar zavere, kritičar NATO i Putinov prijatelj mogao bi da bude izabran za predsednika Rumunije.
Prema mišljenju mnogih posmatrača, platforme društvenih medija, posebno TikTok, odigrale su veliku ulogu u Đeorđeskuovom uspehu. Ta video-platforma izuzetno je popularna, posebno u Rumuniji: od 19 miliona stanovnika, koristi je oko devet miliona – uglavnom mladih, piše DW.
Da li je TikTok favorizovao Đeorđeskua?
Iako su drugi rumunski visoki političari takođe na TikToku, niko od njih nije uspeo da dođe ni do približno toliko ljudi i glasova kao Đeorđesku. Rezultat: skoro trećina Rumuna između 18 i 24 godine glasala je za njega, bez obzira na njegove grube i netačne teze kao što je ona po kojoj je sletanje na Mesec 1969. bilo lažno.
Izborna komisija optužila je TikTok da je Đeorđeskuu omogućio da dođe do prednosti. Pre izbora, ona je dala instrukcije TikToku da se kandidati identifikuju kao takvi i da otkriju svoje izvore finansiranja. U slučaju Đeorđeskua, TikTok to nije sproveo i time ga je favorizovao u odnosu na druge kandidate, žale se nadležne službe.
TikTok: „Nije bilo uticaja“
Rumunska regulatorna služba za medije zato je pozvala Evropsku uniju da pokrene istragu o TikToku.
Sam TikTok demantovao je sve optužbe i istakao da je uklonio desetine hiljada lažnih naloga i milione lažnih lajkova i pratilaca. Štaviše, kažu da nisu otkriveni znaci prikrivenog uticaja iz same Rumunije ili iz inostranstva.
Nemački ekspert za komunikacije i stručnjak za TikTok, Markus Beš, u tome vidi jasnu kontradikciju: „Kako je moguće da su brojni nalozi i lajkovi uklonjeni, iako nije bilo znakova uticaja?“
Izvor:RSE, DW, Vreme
Cene divljaju, ekonomija u recesiji, ratovi svuda okolo – ali pred izbore u Nemačkoj priča se samo o migrantima. Favorit za kancelara Fridrih Merc utrkuje se sa radikalno desnom Alternativom za Nemačku
„Vreme“ je razgovaralo sa jednim građevinskim radnikom u Roterdamu koji ima neobičan posao – sređuje prostorije u kojima su eksplodirale ilegalne „radionice“ za sintetičke droge i kokain
Tužioci navode da Tramp nema zakonska ovlašćenja da ukida federalnu agenciju koju je uspostavio Kongres ili da joj zabrani da potrošii novac koji su joj dodelili američki zakonodavci
Evropska komisija prati ono što se događa na političkoj sceni Srbije, uključujući i proteste studentata, kojima se pridružuju i druge kategorije društva, istakla je evropska komesarka za proširenje Marta Kos
Nakon što je bio osuđen za pokušaj političke korupcije, bivši guverner Ilinoisa, Rod Blagojević, dobio je pomilovanje od Donalda Trampa. Ova odluka dolazi nakon što je Blagojević proveo osam godina u zatvoru, a Tramp je istakao da je on žrtva nepravde
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve