Vršilac dužnosti direktora američke Tajne službe Ronald Rou rekao je tokom svedočenja u Kongresu da se „stidi“ zbog velikog bezbednosnog propusta koji je prethodio pokušaju ubistva republikanskog predsedničkog kandidata Donalda Trampa 13. jula na predizbornom mitingu u Pensilvaniji, prenosi Rojters.
U svedočenju pred američkim Kongresom, vršilac dužnosti direktora Tajne službe Ronald Rou izjavio je da je posetio mesto gde je održan miting u Batleru i popeo se na krov obližnje zgrade, iz koje je dvadesetogodišnji Tomas Kruks pucao na Donalda Trampa, ubio jednog učesnika mitinga i ranio još dvoje.
„Sramota me je zbog onoga što sam video. Kao karijerni pripadnik organa reda, i veteran koji je 25 godina u Tajnoj službi, ne mogu da opravdam zašto taj krov nije bio bolje obezbeđen“, rekao je Rou.
Rou je priznao bezbednosni propust nedelju dana nakon što je bivša direktorka Tajne službe Kimberli Čitl podnela ostavku, pod pritiskom obe partije u Kongresu, a nakon što je odbila da detaljno iznese bezbednosne propuste u svedočenju pred komisijom Predstavničkog doma.
Sprečavanje sličnih propusta
Novi direktor je nastojao da uveri kongresmene da je preduzeo korake da spreči slične propuste, usled zabrinutosti i demokrata i republikanaca zbog daljeg političkog nasilja, dok se kampanja intenzivira uoči izbora u SAD 5. novembra.
„Naložio sam našem osoblju da se postara da svaki bezbednosni plan mesta događaja bude temeljno proveren od strane više iskusnih supervizora, pre nego što se primeni“, naveo je Rou.
Tajna služba, savezna agencija čije dužnosti uključuju zaštitu predsednika i drugih visokih političkih ličnosti, dodala je od 13. jula šest osoba na svoju listu za zaštitu, uključujući republikanskog potpredsednika Džej Di Vensa i njegovu porodicu, kao i nezavisnog predsedničkog kandidata Roberta F. Kenedija.
Pokušaj atentata na Trampa tema je višestrukih istraga od strane odbora Predstavničkog doma i Senata, kao i nove dvostranačke radne grupe koju su osnovali predsednik Predstavničkog doma Majk Džonson i lider demokrata Hakima Džefrisa.
Istražitelji nisu mogli da utvrde jasan motiv Tomasa Kruksa, koga su opisali kao usamljenika bez bliskih prijatelja.