Stopa smrtnosti od zagađenja vazduha je u Srbiji duplo veća nego u svetu. Godišnje pre vremena u Srbiji usled dugogodišnje izloženosti zagađenom vazduhu prema podacima Svetske zdravstvene organizacije (SZO) premine između 13.000 i 15.000 ljudi.
Beograd je pre nekoliko dana zauzeo četvrto mesto među najzagađenijim prestonicama na svetu, prema podacima sajta AirVisual.
O bebe u materici ugrožene
Situacija je alarmantna i u svetu je tim povodom sprovedeno istraživanje na više od 2000 trudnica u 10 kanadskih gradova, koje su bile izložene štetnim zagađujućim materijama u vazduhu, uključujući PM2.5 i NO2.
Rezultati su pokazali da bebe izložene zagađenom vazduhu u materici imaju veći rizik od respiratornih bolesti.
Prema navodima „Standarda“ zagađujuće materije koje trudnice udišu mogu da dospeju u krvotok i da oštete ne samo krvne sudove i disajne puteve žena, već i fetusa. Zagađenje vazduha može da naškodi razvoju pluća i imunog sistema te da uzrokuje manju težinu novorođenčadi.
Porast obolelih od raka pluća
Rak pluća je jedan od najčešćih karcinoma prema istraživanju Svetske zdravstvene organizacije (SZO) i IARC (Međunarodne agencije za istraživanje raka). Anketa koju su sprovele ove dve organizacije pokazuje nedovoljno finansijskih mogućnosti za lečenje karcinoma u većini zemalja.
Rak pluća je 2022. godine bio najčešći rak širom sveta sa 2,5 miliona novih slučajeva samo te godine.
Rak dojke kod žena je na drugom mestu (2,3 miliona slučajeva, 11,6 odsto), a zatim sledi kolorektalni karcinom (1,9 miliona slučajeva, 9,6 odsto), rak prostate (1,5 miliona slučajeva, 7,3 odsto) i rak želuca (970.000).