Donalda Trampa je na TikToku odmah zapratilo bezmalo pet miliona ljudi. Džo Bajden je tu odavno, a ima tek trista pedeset hiljada pratilaca. Mada obojica u predsedničkoj kampanji obećavaju da će da zabrane ovu platformu, veoma su na njoj aktivn
...…
Svaki američki predsednik dužan je da pokuša da zabrani TikTok. Dok mu to ne uspe, obavezan je da ga maksimalno koristi za promociju svojih političkih ciljeva, naročito u predizbornoj kampanji.
Da američki Ustav spominje društvene medije, ovaj amandman bi morali da uvedu, sudeći po ponašanju dvojice glavnih takmaca za domaćina Bele kuće. Vest nedelje je da je Donald Tramp otvorio nalog na TikToku, platformi koju je prvi hteo da zabrani jer su ga korisnici i protivnici tamo ismevali. Na TikToku ga je dočekao Džo Bajden, koji je već pokrenuo postupak zabrane te platforme. Interesovanje korisnika je deset prema jedan u korist Trampa i to ako se izrazimo figurativno. Trampa je odmah zapratilo bezmalo pet miliona ljudi; Bajden je tu odavno, a ima tek trista pedeset hiljada pratilaca.
Znači li to da će Tramp oduvati Bajdena u novembru? Nikako, kažu poznavaoci društvenih medija. Interesovanje korisnika na TikToku ne pretvara se automatski u glasove. Najpre zbog toga što veliki broj korisnika ove mreže nema pravo glasa, maloletni su, a ni oni koji su punoletni nisu previše zainteresovani da glasaju. To su pripadnici Z generacije, najmanje opredeljeni i najpasivniji birači. Ali zato dobro ukazuju na trendove i raspoloženje društva uopšte. Ono pokazuje veliko interesovanje za sve što Tramp radi, a njegov tim zna šta publiku zanima. Prvi post bio je o Trampovom dolasku na borilački meč gde ga je publika oduševljeno prihvatila. Bajdenovi postovi su, uglavnom, opanjkavanje Trampa i većinu prave influenseri.
Kako Amerikanci, tako i Britanci, pa “Gardijan” ovih dana prognozira ili se više pita da li će ovo biti prvi TikTok izbori. Reč je o opštim izborima zakazanim za 4. jul, naravno. Obe glavne partije i njihovi lideri aktivirali su se na ovoj mreži odmah po raspisivanju izbora. Novinari “Gardijana” primećuju da su izbori raspisani u pravo vreme, barem što se društvenih medija tiče. Kada su oglasi u pitanju, tamo je glavna sezona u oktobru i novembru, ali ne zbog američkih izbora već zbog Božića i tada je mnogo skuplje voditi kampanju. Takođe, za razliku od Mete i Gugla, TikTok ne dozvoljava političarima da se oglašavaju pa tamo moraju da se snalaze i traže načine da se dopadnu publici. Osnovna zamerka publike je da su im postovi prilično nekreativni, odnosno da mahom postavljaju mimove, dok se akteri izbora vrlo malo lično angažuju. Izuzetak je Riši Sunak, aktuelni premijer, koji ni ovde ne propušta priliku da pokaže koliko se ne uklapa u svakodnevni život.
Prodavati bicikle ili politički program na TikToku zahteva sličan pristup, kažu upućeni. Potrebno je da pravite autentične video-snimke, najbolje mobilnim telefonom, što spontanije. Nije dobro ako su previše upeglani pa ako angažujete profesionalce, a morate da ih angažujete, tražite one što umeju da naprave sadržaj koji ne izgleda profesionalno na prvi pogled. Obavezno angažujte influensere koji će vašu poruku da pojačaju na maks i komunicirajte sa pratiocima. Najvažnije je da budete svakodnevno aktivni i prisutni.
Najveći problem kampanje na društvenim medijima, naročito na TikToku, jeste što tamo najbolje prolazi podsmeh, sprdnja, politička nekorektnost, sve što kod birača aktivira adrenalin. A regulacija praktično ne postoji.
U jednom se svi slažu. Kome kampanja u Iks-Tviteru leži… nema čemu posebno da se nada. Iako je Ilon Mask omogućio svu slobodu, uticaj ove platforme na širenje političkih ideja u mase je mali. Toliko mali da mu se nije vratio ni Tramp, kome je Tviter bio glavni kanal komunikacije tokom, neko će reći, prvog mandata.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Čovek koji je autom gazio ljude na božićnom vašaru u Magdeburgu ima čudnu biografiju i tek se naslućuju motivi zlodela u kojem je ubijeno više ljudi, a oko dve stotine je povređeno
Prosvetni radnici su protestovali zajedno za studentima i srednjoškolcima, kako bi im pružili podršku. Oko 150 ljudi okupilo se u petak pred Brandenburškom kapijom u Berlinu u znak podrške studentskim protestima u Srbiji
Bez trunke želje da predviđam političku budućnost Aleksandra Vučića, mogu samo da primetim ogromnu potrebu za prisustvom u medijima, iz čega je moguće izvesti logičan zaključak da Predsednik svoj politički život percipira isključivo kroz medije
Sve što treba da znate o ljudskom doživljaju zime skriva se u nekim romanskim jezicima gde reč za zimu (italijansko inverno, francusko l’hiver) deluje kao da je izvedena iz latinskog infernus što znači pakao (italijanski inferno, francuski enfer). To što možda volite da usred zime odete na skijanje samo znači da pripadate klasi razmaženih koji mogu sebi da priušte potpuno neprirodno iskustvo (hotel, žičara, tuširanje toplom vodom, centralno grejanje…). U prirodi, gde su naši preci do nedavno živeli, zima je (bila) surova i opasna, a ne samo dosadna
Kako su naša deca koju su naprednjaci stavljali u svoje izborne slogane proglašena za najveći subverzivni element u državi? I zbog čega je, posle istupa šefa države u Briselu, mnogim građanima došlo da kleknu poput onog novosadskog direktora
Predsednik se uvišestručuje po televizijama proglašavajući iznošenje političkih zahteva nasiljem, a nasilje koje vrše on i njegovi politikom. U čemu je razlika?
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!