Rudarski gigant poseduje već 51 od 52 kuće na prostoru planiranog rudnika. Sada kupuje i preostalu
Vlasnik poslednje kuće koju Rio Tinto još nije kupio u Gornjim Nedeljicama sada je spreman da potpiše kupoprodajni ugovor, tvrdi direktor projekta „Jadar“ Čed Blevit.
Kako je pojasnio u razgovoru za Frankfurter algemajne cajtung (FAZ), Rio Tinto je već otkupio 51 od 52 kuće koje se nalaze na prostoru planiranog rudnika. Sada navodno sledi i poslednja.
Koliko nude?
„Nudili smo više nego fer cene“, rekao je Blevit na pitanje o tome koliko su plaćali meštanima za otkup.
Reporter nemačkog lista navodi da se priča kako Rio Tinto plaća i po 700.000 evra za kuću sa okućnicom.
Ranije otkupljene kuće su, piše list, zamandaljene ili bez prozora, obeležene trakom i znakovima da je zabranjen pristup.
Nedostaju 53 hektara
Reporter je razgovarao i sa meštanima koji predvode otpor rudniku, a čije su kuće van prostora koji je potreban kompaniji. Ljudi poput Zlatka Kokanovića.
Foto: Natali BertransZlatko Kokanović u Gornjim Nedeljicama
Međutim, kako piše FAZ, Rio Tintu treba zemlja koja pripada Kokanoviću i drugima koji su protiv rudnika. „Ja sam već bogat čovek. Porodica mi je zdrava, ja sam zdrav“, kaže na to Kokanović. Dodaje da zemlju nikad neće prodati.
Prema Blevitovoj računici, Rio Tinto je kupio 167 hektara okućnica, njiva i šuma od ukupno 220 na prostoru zamišljenog rudnika.
Sa ostatkom bi moglo biti problema. Kokanović je za FAZ još rekao da njegova porodica tu živi generacijama i da se tu borila protiv Austrijanaca i Nemaca. „Znam da su preci ponosni na mene.“
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Sastanak sa ministrom finansija, ministrom zdravlja i direktorkom RFZO traži Udruženje pacijenata Srbije kako bi pronašli rešenje za stavljanje inovativnih lekova na pozitivnu listu. Šta su inovativni lekovi?
Odbrana univerziteta zaista jeste odbrana države i nacionalnih interesa. Svi prepoznajemo šta su studenti postigli. Sad je došlo vreme da studenti prepoznaju da je trenutak za zajedništvo i izgradnju međusobnog poverenja. Razlike među nama su beznačajne u odnosu na našu različitost od nosilaca autokratske vlasti
Telegrame zvaničnicima pratim od pionirskih dana. Tokom tih gotovo pedeset godina, najlepši je onaj koji je ministarka Sofronijević poslala Vučiću poželevši mu oporavak, pa da onda ponovo “zajedno obilaze neke nove koridore”
Dvoje potpunih stranaca upušta se u dijalog koji bi mogao voditi najvećem stepenu poverenja ikada stečenom, novootkrivenom osećanju pripadanja, prihvaćenosti i podrške, naposletku i prestanku tegoba zbog kojih smo inicijalno došli na terapiju. I tokom svih tih razgovora, za neke ljude najintimnijih koje će ikada imati, nastaje nešto što nije prijateljstvo, nije porodica, nije zaljubljenost, nije saradnja, ali može, za oba učesnika, sadržati tragove svega toga
Klecavo vrhovno biće uzda se u lokalne izbore u Kosjeriću i Zaječaru. Ne sme se zaboraviti da on 13 godina teškim otrovima zasipa naročito u provinciji, te da je detoksikacija dug i mučan proces
Ukoliko različiti oponenti Vučićevog režima nisu u stanju pomoći studentskoj omladini, mogli bi makar da ne odmažu. Suviše dugo su radili na isti način i sa istim poraznim rezultatima da bi mogli očekivati da ih itko išta pita
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!