Udruženje pacijenata Srbije uputilo pismo premijeru Đuri Macutu u kom traže sastanak sa ministrima finansija i zdravlja i direktorkom Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) kako bi pronašli rešenje za stavljanje inovativnih lekova na pozitivnu listu, koje čeka oko 200.000 pacijenata, prenosi FoNet.
Predsednik Udurženja pacijenata Srbije Savo Pilipović rekao je da imaju dva zahteva. „Prvi je da ove godine imamo novu listu inovativnih lekova, a drugi je da se sistemski reši pitanje nabavke tih lekova, tako da od sledeće godine imamo posebnu budžetsku liniju u RFZO koja bi garantovala da se svake ili svake druge godine nabavlja određena inovativna terapija koja bi uticala na neophodnu predvidivost.”
Pilipović je istakao da je neophodno razgovarati o kriterijumima na osnovu kojih se dobija terapija, a ne da terapiju dobije „onaj ko je najglasniji”.
Predsednica Udruženja obolelih od limfoma Lipa Maja Marković rekla je da neke terapije za lečenje limfoma postoje, kao i da 13 terapija čeka da uđe na listu kada reč o hematoonkologiji od ukupno 77 lekova koji čekaju da uđu na tu listu.
„Ono što je karakteristično za naše bolesti jeste da ukoliko se terapija da na vreme, i ukoliko pacijent pozitivno odgovori na inicijalnu terapiju, praktično se pacijentu spasi život”, rekla je Marković.
Dodala je da se u zemljama u kojima su te terapije dostupne – Hrvatska, Slovenija, Bugarska, smrtnost značajno smanjila.
Niska budžetska izdvajanja
Predsednica Udruženja obolelih od reumatskih bolesti Srbije ORS Mirjana Lapčević istakla je da se reumatske bolesti zanemaruju u društvu, iako 1,8 miliona ljudi u Srbiji boluje od nekog hroničnog reumatskog oboljenja, a da od toga 100.000 mladih boluje od autoimunog artitisa.
„Te bolesti oštećuju i zglobove i druge organe, a ako se ne otkrije na vreme i ne krene sa agresivnom inovativnom terapijom doći će do uništenja zlobova, zahvatanja drugih organa i čovek će, u zavisnosti koja je bolest u pitanju, u roku od dve do pet godina biti invalid”, istakla je Lapčević.
Predsednica Udruženja pacijenata sa senilnom degeneracijom makule „Žuta mrlja“ Aleksandra Hadži Manić ukazala je da više od 70.000 pacijenata boluje od tih bolesti. Kako je rekla, nedavno je senilna degeneracija makule značila gubitak vida, a sa inovativnim lekovima, može se usporiti ili zaustaviti progresija bolesti.
„Iako su svi inovativni lekovi koji se koriste u svetu registrovani i dostupni u Srbiji, broj lekova koji su na pozitivnoj listi RFZO je nula”, naglasila je Hadži Manić, navodeći da se samo jedan odsto od ukupnog budžeta za lekove izdvaja za oftamologiju.
Prema rečima kordinatora Nacionalne organizacije za retke bolesti Srbije NORBS Stefana Živkovića, za 95 odsto pacijenata obolelih od retkih bolesti ne postoji nikakva terapija.
Živković je uputio apel državnim institucijama da je potrebno imati redovno održiv i transparentan način uvođenje inovativnih terapija, gde bi postojao jasno definisan kriterijum za prioritizaciju, na osnovi potreba pacijenata i medicinskih dokaza.
Šta znači inovativna terapija?
Predsednik Udruženja proizvođača inovativnih lekova „Inovia“ Bojan Trkulja rekao je ranije za RTS da inovativni lek ne znači da je u pitanju novi lek, već da bi lek dobio tu prestižnu titulu inovativnog, on mora da po svom sastavu, ili po svojoj formulaciji, a pre svega, po svojim rezultatima, da bude bolji od onoga što je do tog momenta bio zlatni standard u lečenju neke bolesti.
Svi lekovi koji se nađu na našem tržištu su morali da prođu dug period pretkliničkog i kliničkog testiranja.
„Otprilike, prođe 12 godina od otkrića u laboratoriji do momenta kada neki lek zaista postane lek i dobije dozvola da se nađe na tržištu. S obzirom na to da, nažalost, većina inovativnih lekova dolazi iz inostranstva i ne proizvode se kod nas, za svaku uvezenu seriju inovativnog leka, jedan uzorak mora da se da na testiranje u našu Agenciju za lekove“, ističe predsednik Udruženja „Inovia“.
Izvor: FoNet/RTS