Jedino što sam u tekstu koji je izazvao sekretarkin odgovor stvarno propustila jeste da nabrojim šta sve Sekretarijat za kulturu Grada Beograda nije uradio, a trebalo je. Recimo, da razjasni koje to fantomske organizacije podržava novcem građana
Ima samo generičkih optužbi, onih koje vlast svakodnevno upućuje novinarima – pa i da podstičem podele u društvu – a koje ne bih komentarisala.
Gospođa Mihailović Vacić mi zamera što nisam prenela ceo njen odgovor koji je preko portala Nova uputila Asocijaciji nezavisne kulturne scene Srbije (ANKSS) povodom njihove peticije za njenu smenu i smenu ministra kulture Nikole Selakovića.
Prvo, „Vreme“ nije u obavezi da prenosi ničija saopštenja, pogotovu ne integralna.
Drugo, nisam htela da citiram sekretarkine optužbe upućene članovima Nezavisne scene zato što su paušalne i jasno otkrivaju do koje mere ovom Gradu nije do umetnika izvan institucija. Navela sam samo onih nekoliko rečenica sa konkretnim sadržajem.
Gospođa Mihailović Vacić ne opovrgava, čak ni ne pominje, deo mog teksta da je finansiranje doprinosa i poreza samostalnim umetnicima zakonska obaveza, a ne neko „izuzetno dostignuće“, kako ga je ona predstavila u pomenutom odgovoru upućenom ANKSS.
Ne pominje ni KC Magacin. Pitam se zašto, ako navodi u mom tekstu nisu bili tačni.
Gospođa Mihailović Vacić kaže da „pre objavljivanja teksta“ nisam „ni probala“ da proverim „istinitost tvrdnji svoje sagovornice u tekstu, članice asocijacije“, a misli na gospođu Marijanu Cvetković. Volela bih da je sekretarka dokazala da nisam proveravala informacije.
Jedino što sam u tekstu koji je izazvao sekretarkin odgovor stvarno propustila jeste da nabrojim šta sve Sekretarijat za kulturu Grada Beograda nije uradio, a trebalo je.
Ovom prilikom ću pomenuti samo da ove godine nije raspisan konkurs za finansiranje i sufinansiranje projekata u oblasti kulture, a da nisu rešeni ni problemi i nelogičnosti na konkursima iz ranijih godina.
Na primer, 2021. godine podržano je 29 sumnjivih projekata, 2022. godine 15 sumnjivih projekata i 2023. godine 54 sumnjiva projekta fantomskih organizacija u ukupnom iznosu od 96.930.000 dinara (830 hiljada evra).
Još jedan podatak na istu temu: u budžetu Sekretarijata za kulturu Grada Beograda postoji niz stavki „Dotacije nevladinim organizacijama“ u iznosu od oko tri miliona evra, mada se ne zna koje su to nevladine organizacije podržane i po kom osnovu.
Nije mi jasno i zašto se u reagovanju na moj tekst gospođa Mihailović Vacić žali na nedostatak komunikacije sa ANKSS. Ja joj u tome ne mogu pomoći. Samo znam da nije odgovorila na njihova javno upućena pitanja.
Kao što znam i da je pomenuti odgovor povodom peticije za smenu ministra i sekretarke kulture, bila njena jedina reakcija na aktivnost ANKSS od kako su je Beograđani zadužili da vodi kulturu prestonice.
Biće da je moja sagovornica Marijana Cvetković bila u pravu kad je rekla da „u kulturi, tek ako se desi incident kritičkog mišljenja, setite se Filharmonije, čuje se za teme kulture“.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Građani Čačka i okolnih mesta blokirali su u petak naplatnu rampu na auto-putu Miloš Veliki u Pakovraću. Blokirano je uključenje na auto-put, a najavljeno je da će blokada trajati do 21 čas
Zašto Vučić samo još u Ćacilendu može biti svoj sa svojima? Zbog čega ne može više vladati bez pendreka, marice i vašljive zatvorske ćelije? Ko u Srbiji ruši pravni poredak, a ko ga uspostavlja? Kuda vodi hapšenje studenata? I šta su dokazale blokade i građanska neposlušnost
Simbol protesta građana prethodnih dana postao je ovaj deo urbanog mobilijara. U drami Duška Kovačevića on ima pet zvezdica, služi kao menza, prinudni smeštaj i peć na čvrsto gorivo, tako reći ložište. Kontejner je pored toga, simbol odbacivanja nepotrebnih stvari, društvene nejednakosti, a odnedavno je glavno sredstvo privremene regulacije saobraćaja tokom blokada. Tokom studentskih protesta veoma se vodi računa o opštoj higijeni, pa je završetak svakog okupljanja bilo simbolično i bukvalno čišćenje javnih površina. Nasuprot tome, pristalice vlasti su komunalnim službama ostavljale brda đubreta.
Autentično i delatno socijalno nezadovoljstvo ne nose u svom životnom prtljagu penzioneri nego mladi, jer im preti duga budućnost socijalnog beznađa. Ne preti profesorima nego studentima. Svest o oporoj socijalnoj budućnosti istinski je detonator progresivnih promena, a ne nostalgična prošlost. Njeni akteri jesu studenti neopterećeni iskustvom i starom praksom. Nemaju u sećanju ni građanski rat ni međunarodnu izolaciju Srbije, nego samo dugu koruptivnu noć SNS vlasti
I kako će vatrogasci, policajci i lekari da brinu o nebezbednim tunelima? Pa, tako što će da osmatraju brdo i budu spremni ako se brdo obruši na autobus, na primer
Da li biste seli sa Aleksandrom Vučićem za kafanski sto nakon što je pomilovao naprednjačke muškarčine koje su palicom junački polomile vilicu studentkinji? Osim gubitka elementarnih moralnih kočnica, šta još stoji iza ovog čina
Nad premlaćivanjem i hapšenjem studenata čovek može da se zgrozi, ali ne sme da se iznenadi – pa sve je to Aleksandar Vučić najavio. Ali, videće da je pendrek slaba zaštita od naroda
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!