
Analiza
Fridrih Merc ipak postao kancelar – uz istorijsku šamarčinu
Demohrišćanski lider Fridrih Merc dobio je kancelarsku fotelju – ali bez slavlja. Tajno glasanje otkrilo je duboke pukotine u koaliciji i izazvalo politički zemljotres u Berlinu
Izlazak Rusije iz NIS-a bi mogao državu da košta više milijardi evra. Sve to pod uslovom da Rusi uopšte hoće da prodaju svoj udeo, a Amerikanci odobre prodaju
Srbija će ponuditi Rusiji da otkupi njihov udeo u NIS-u, ali je pitanje po kojoj ceni.
Goran Radosavljević, profesor na FEFA fakultetu, kaže za „Novu ekonomiju“ da postoji računica koliko bi otkup ruskog udela mogao da košta,
Prema njegovim rečima, imajući u vidu relevantne ekonomske pokazatelje, EBITDA multiplikatore kao i dominantan položaj na tržištu, ceo NIS trenutno vredi barem 4,8 milijardi evra.
„To znači da bi ruski udeo mogao da košta između 2,5 i tri milijarde evra”, kaže Radosavljević u autorskom tekstu Dunje Marić za „Novu ekonomiju“.
Za Nenada Gujaničića, berzanskog brokera, pitanje koliko će nas otkup koštati trenutno je najvažnije.
„Ipak, procena može da bude subjektivna, ali bi se većina ekonomista složila da tržišna cena NIS-a nije realna, s obzirom na to da se postiže slabim trgovanjem. Da su normalne okolnosti, da Gaspromnjeft jednostavno želi da proda svoj udeo, cena bi mogla da bude i dva ili dva i po puta veća. Ovo su ipak vanredne okolnosti i dosta toga zavisi i od političkih faktora”, kaže on.
Da li Srbija ima toliko novca?
„Hoćemo da platimo, imamo para, samo nam recite gde i kome da platimo”, rekao je Aleksandar Vučić nakon uvođenja sankcija NIS-u, jer da Srbija neće ni od koga ništa da “otima”.
S druge strane, Radosavljević kaže da u budžetu Srbije nema novca ni za tekuće stvari, a pogotovo ne za vanredne izdatke.
„Mi imamo budžetski deficit još od kovida i zadužujemo se kako bismo ga pokrili. I u ovoj situaciji jedino što ćemo moći jeste da se zadužimo kako bismo kupili ruski udeo”, zaključuje sagovornik Nove ekonomije.
Bajatović za RTS: Neće biti kantica
Amerikanci su sankcijama podigli cenu nafte na berzama sa 74 na 81 dolar za barel, što će biti veći prihod za Ruse nego što će ih sankcijama oštetiti, rekao je za RTS Dušan Bajatović, direktor „Srbijagasa”.
Smatra da nije tačno da se sankcije neće odraziti na ekonomiju i tvrdi da neće doći do neprijateljskog preuzimanja NIS-a.
„Mislim da će ovo pitanje biti pozitivno rešeno, jer mi toliko dugujemo njima (Rusima) i oni nama, naći ćemo pozitivan dogovor i nikakvih kantica neće biti“, istakao je Bajatović.
Kako posluje NIS?
Finansijski izveštaj NIS-a za 2023. godinu pokazuje da je ova kompanija ostvarila prihod od 3,37 milijardi evra. Od toga, neto dobitak iznosio je oko 360 miliona evra.
Što se tiče dividendi, NIS je tokom 2023. godine u bruto iznosu akcionarima isplatio oko 89,5 miliona evra.
Rusi su postali većinski vlasnici NIS-a 2008. godine, kada je Gaspromnjeft kupio 51 odsto akcija NIS-a za oko 400 miliona evra.
Tadašnji predsednici dve države, Boris Tadić i Dmitrij Medvedev, potpisali su tada i zajedničku izjavu, koja je bila politička garancija da će Srbija dobiti gasovod Južni tok i da će biti završeno podzemno skladište gasa Banatski Dvor. Taj gasovod nikada nije izgrađen, a umesto njega je preko teritorije Srbije prošao Turski tok.
Izvor: Nova ekonomija, RTS
Demohrišćanski lider Fridrih Merc dobio je kancelarsku fotelju – ali bez slavlja. Tajno glasanje otkrilo je duboke pukotine u koaliciji i izazvalo politički zemljotres u Berlinu
Zaječar i Kosjerić biće prva mesta u kojima će vlast i opozicija odmeriti snagu posle višemesečnih protesta u Srbiji. U Kosjeriću opozicija nastupa ujedinjeno, dok u Zaječaru na izborima učestvuje u dve kolone, a kako se za predstojeće izbore pripremaju naprednjaci
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić napustio je vojnu bolnicu, otkazao je sve svoje planove za naredne dane, ali nije odustao od posete Moskvi 9. maja, javila je 4. maja ruska agencija TASS
Američka agencija Galup u novom istraživanju navodi da je zadovoljstvo životom i angažovanost na poslu opala širom sveta. Na kom mestu se nalazi Srbija?
Cene sirove kafe su se u svetu udvostručile za svega nekoliko meseci pošto je proizvodnja smanjena zbog nepovoljnih vremenskih prilika, a dodatno povećanje moglo bi da bude podstaknuto najavljenim uvođenjem američkih carina na uvoz robe iz svih zemalja
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve