Odluka o sudbini samonikle šume Bajdina u beogradskom prigradskom naselju Mirijevo, biće doneta kada se konsultuju sve potrebne institucije, najavio je glavni gradski urbanista Marko Stojčić na današnjoj sednici Komisije za planove Grada Beograda o planu detaljne regulacije tog područja.
To je bio treći nastavak sednice koja je ranije prekidana zbog nereda u sali Gradske uprave, a i danas su se suprostavile dve strane – vlasnici parcela koji hoće izgradnju, i borci za očuvanje šume, koja bi trebalo da se uredi kao park.
Vlasnici parcela: „Sve je bolje nego da to zemljište bude van funkcije“
Vlasnici parcela koje predstavlja Tomislav Petrović obrazložili su zašto na mestu šume treba da se investira i gradi.
Petrović je odbacio tvrdnje da će se cela šuma poseći i to mesto prepustiti izgradnji, već će, kako tvrdi, ostati veliki deo šume. Naveo je da je tamo sada mnogo šipražja, da se istovaruje šut, da je tamo deponija smeća.
On je odbacio tvrdnju da tu nije moguće graditi jer je to klizište kako kaže druga strana, obrazloživši da su nadležne službe temeljno sprovela geološka istraživanja.
„Mi smo ponudili kompromis – sve je bolje nego da to zemljište bude van funkcije. Nama je ono oteto za vreme komunizma i vraćeno restitucijom“, rekao je Petrović, navodeći da mu je na to zemljište stigao veliki porez iako nije mogao da ga privede korisnoj nameni.
Mirijevci brane „pluća Mirijeva“ i zalažu se za javni park
Predstavnici neformalne grupe građana „Mirijevo zeleno i zdravo“ i pokreta „Kreni Promeni“ zahtevali su da se odustane od „predviđene seče 66 hektara šume radi izgradnje stambenog kompleksa“.
Predstavnik tog neformalnog udruženja građana Mirijeva Nikola Stepanović je rekao novinarima da se bore da odbrane tu zonu jer je predviđeni projekat izuzetno štetan.
Prema njegovim rečima, zemljište koje predstavlja klizište je u jednom trenutku pretvoreno u građevinsko.
Građani se bore, kaže, da se taj prostor pretvori u javni park jer, kako je dodao „predstavlja pluća Mirijeva“, te da je veći od Kalemegdana.
Predsednik pokreta „Kreni Promeni“ Savo Manojlović je rekao da su oni na strani građana i da zahtevaju da se to zemljiše odbrani od investitora.
Naveo je i da je procenat zelenih površina u Srbiji ispod standarda, te da da to utiče na kvalitet života građana Beograda.
Prisustvo sednici najavili su i predstavnici Zeleno-levog fronta i Pokreta slobodnih građana.
Javna rasprava o Planu detaljne regulacije za Bajdinu, deo beogradskog naselja Mirijevo, biće održana danas na sednici Komisije za planove Grada Beograda u Gradskoj upravi.
Usvajanje Plana detaljne regulacije za Bajdinu već su pre dve i po godine sprečili aktivisti neformalnog udruženja građana „Mirijevo zeleno i zdravo“, a prikupili su i više od 2.300 potpisa stanovnika tog dela grada koji se protive novoj izgradnji.
Aktivisti se protive tom planu, ukazujući da predviđa seču 66 hektara samonikle šume za izgradnju stambeno-poslovnog kompleksa za oko 15.000 ljudi, dok se vlasnici privatnih parcela, na kojima se nalazi ta šuma, zalažu za njegovo usvajanje.
Šta hoće da grade
Prema Planu detaljne regulacije područja Bajdina u Mirijevu u opštini Zvezdara, naselje bi trebalo da dobije nove stambene komplekse, mešovite gradske centre i objekte javne namene.
Ukupna površina plana obuhvata 66,73 hektara, a odnosi se na šumu koja je sa severa ograničena naseljem Mirijevo 4, odnosno Ulicom Mihaila Bulgakova, sa zapada Ulicom Pirandelovom, sa juga Smederevskim putem, a sa istoka Ulicom Nine Kirsanove.
U okviru Plana planirana je izgradnja zone za porodično stanovanje, kompleksa za višeporodično stanovanje, sanacija neplanski građenih stambenih blokova i gradnja mešovitih gradski centara u okviru dve zone, niske i srednje spratnosti, a predviđena je i gradnja komercijalnih sadržaja.
Planirane dve škole i pravoslavna crkva
Planirana je i izgradnja tri vrtića i dva depandansa predškolskih ustanova, ukupnog kapaciteta za 871 dece, dve osnovne škole za 480, odnosno 960 učenika, dom zdravlja i socijalna ustanova, odnosno dnevni boravak za decu i omladinu sa smetnjama u razvoju kapaciteta do 80 korisnika.
U planu je i gradnja pravoslavnog hrama, novi park sa biciklističkim stazama i sadržajima za rekreaciju, dva skvera sa mobilijarom, česmama i fontanama, zaštitni zeleni pojas oko naselja i tri nova šumska područja sa trim stazama i sadržajima za predah posetilaca.
Plan predviđa i izgradnju saobraćajnica u rangu pristupnih i sabirnih ulica. Dvosmerne saobraćajnice se planiraju sa kolovozom širine 6, odnosno 7 metara za ulice kojima će se kretati javni gradski prevoz.
Planirano je i formiranje drvoreda duž saobraćajnica i ukupno 46 parking mesta u ulicama koje bi bile formirane u okviru naselja.
Plan predviđa i gradnju toplovodne mreže, trafostanice i gasovodne mreže, a kada je reč o kanalizaciji, trenutno se sve otpadne vode ispuštaju u Dunav iz postojećeg kolektora duž Mirijevskog bulevara. Prema Generalnom rešenju Beogradske kanalizacije sve te upotrebljene vode će se odvoditi intereceptorom ka postrojenju da prečišćavanje otpadnih voda „Veliko selo“.