img
Loader
Beograd, 24°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Projekat „Jadar“

Kopanje litijuma: Ekonomski napredak ili ekološka propast

26. јул 2024, 14:57 I.M.
Foto: Unsplash / Jandira Sonnendeck
Iskopavanje litijuma
Copied

Dok predsednica Skupštine najavljuje formiranje parlamentarne komisije u vezi sa litijumom, predsednik Srbije pominje raspisivanja referenduma. Opozicija je ujedinjena u stavu da je predlog Ane Brnabić besmislen i insistira na održavanju posebne sednice Narodne skupštine o projektu „Jadar“

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić najavila je 26. jula formiranje parlamentarne komisije u vezi sa litijumom i pozvala opoziciju da učestvuje u njenom radu.

Ona je za RTS kazala da će raditi i na organizovanju posete parlamentarne delegacije Nemačkoj i Finskoj kako bi tamo videli sve aktivnosti tih država u vezi sa litijumom, javlja Beta.

Založila se i za „argumentovanu“ raspravu u Skupštini Srbije i pozvala opoziciju da po pitanju litijuma „spusti loptu“.

„Nemojte da politizujete, hajde da pričamo na osnovu činjenica“, kazala je funkcionerka vladajuće Srspke napredne stranke dok je kritikovala opoziciju što je tokom sednice parlamenta, umesto o tačkama dnevnog reda, pričala o litijumu.

Brnabić je rekla i da će nastojati da u parlamentu bude organizovano javno slušanje o litijumu, ali ne i kada, te da je na tu temu teško naći odgovorne stručne i apolitične ljude jer ih „čim nešto kažu, svrstavaju na neku stranu“.

Ponovila je fraze koje njene stranačke kolege pred dolazak i po odlasku kancelara Nemačke Olafa Šolca u Beograd stalno ponavljaju – da je tema rudarenja litijuma „ispolitizivana“, da „ne treba voditi borbu oko nečega što Srbiji može da donese ekonomski prosperitet“, da su „svi“, pa tako i oni, naprednjaci, „zainterosovani za životnu sredinu“, pozvala je „ljude da daju predloge“…

Lazović: Za komisiju sada kasno

Šef poslaničke grupe Zeleno-levog fronta (ZLF) Radomir Lazović izjavio je da je „za (parlamentarnu) komisiju sada kasno“ jer je odluka o kopanju već doneta, a da bi komisija poslužila za dovođenje „plaćenih eksperata“.

Rekao je da Brnabić ne predlaže komisiju kako bi Vlada agrumentovano donela odluku o litijumu, već da bi poslužila kao deo kampanje Rio Tinta.

Smatra da formiranjem komisije vlast želi da dovede „plaćene eksperte“ kako bi ubeđivali druge da je projekat kopanja litijuma dobar.

Tepić: Nikakva komisija ne može da reši situaciju oko litijuma

Potpredsednica Stranke slobode i pravde (SSP) Marinika Tepić izjavila je da nikakva komisija ne može da reši situaciju oko litijuma i da je sednica parlamenta na tu temu na kojoj insistira cela opozicija „uslov svih uslova“.

„Bez ispunjenja tog zahteva, ne može se govoriti ni o čemu drugom“, rekla je Tepić za N1 i dodala: „Građani su izuzetno uznemireni zbog najavljenog rudnika litijuma, situacija je uzavrela do maksimuma i to ne može da reši nikakva komisija, niti posete državama koje imaju litijum, a nisu počele njegovo iskopavanje“.

Vučić najavio referendum

A predsednik Srbije Aleksandar Vučić pominje mogućnost raspisivanja referenduma o rudarenju litijuma.U Parizu je izjavio da prvo hoće da dobije analizu domaćih stručnjaka u vezi sa zaštitom životne sredine, pa da se onda vidi šta dalje.

„Ako bude išlo po planu, možemo krajem sledeće godine da tražimo i izjašnjavanje građana…i mogu da biraju hoće li u Loznici, hoće li u Zapadnoj Srbiji ili u celoj Srbiji“, kazao je Vučić uz obećanje „gde god i šta god da bude, pobedićemo!“ jer, kaže, „narod ne bira između kopanja i zdravlja“ već „između lažne brige i ekonomnskog napretka i prospriteta“.

Protesti i obećanja

Građani Loznice i Novog Sada protestovali su 25. jula protiv izgradnje rudnika litijuma kompanije Rio Tinto, a ekološki aktivisti i opozocija prete i masovnim protestima i blokadama kako bi sprečili rad rudnika litijuma u dolini Jadra.

Tokom Samita o održivim sirovinama u Beogradu je 19. jula, kome je prisustvova i Šolc, potpisan Memorandum o razumevanju između EU i Srbije o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama, lancima proizvodnje baterija i električnim vozilima.

Održan je nekoliko dana nakon što je Vlada Srbije vratila u život projekat Jadar, prema kome bi međunarodni rudarski gigant Rio Tinto trebalo da otvori rudnik litijuma u dolini Jadra na zapadu zemlje. Vlada Srbije je početkom 2022. pod pritiskom masovnih protetsta bila stavila tačku na ovaj projekat.

Vučić sada procenjuje da bi Rio Tinto 2028. mogao da počne sa iskopavanjem litijuma i stavlja u izgled ekonomski procvat Srbije.

Rio Tinto je saopštio da ovo područje ima jednu od najvećih evropskih rezervi rude jadarita za proizvodnju litijuma i da bi moglo da se proizvede 58.000 tona godišnje, dovoljno za 1,1 milion električnih vozila.

Aktivisti za zaštitu životne sredine i opozicione stranke u Srbiji govore o „prodaji i trovanju“ zemlje i najavljuju otpor.

Tagovi:

Aleksandar Vučić Ana Brnabić Litijum Projekat Jadar Rio Tinto
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti
Izbori u Zaječaru

Izbori

08.јул 2025. B. B.

Crta podnela 11 krivičnih prijava zbog ugrožavanja integriteta izbornog procesa

Prijavama su obuhvaćena krivična dela zloupotrebe službenog položaja, nedozvoljenog uticaja na rad biračkih odbora, povrede biračkog prava i falsifikovanja izbornih rezultata

Nastavak građanske pobune

08.јул 2025. I.M.

BLOG: Užičani najavili novi protest, studenti pozvali na obustavljanje blokada zbog požara

Blokade u Srbiji ulaze u deveti dan. Jučerašnje proteste je obeležio skup u Užicu, kao i brojna hapšenja širom zemlje. U Zemunu uklonjene barikade

Protest

Politika

08.јул 2025. M.S.

Evropska komisija: Institucije u Srbiji nesposobne da odgovore na tragediju u Novom Sadu

Izveštaj Evropske komisije o vladavini prava za ovu godinu konstatuje da su institucije u Srbiji pokazale nesposobnost da odgovore na tragediju koja se dogodila u Novom Sadu. Zato je, prema oceni EK, pad nadstrešnice otkrio duboku institucionalnu krizu

Postavljanje kamena temeljca za pečaki most sa južne strane reke Ibar

KiM

08.јул 2025. Novak Marković

Novi mostovi u Kosovskoj Mitrovici: Srbi potpisuju peticiju protiv izgradnje

Pokret Samoopredeljenje, na čijem je čelu premijer Kosova u tehničkom mandatu Aljbin Kurti, objavio je plan kako bi trebalo da izgledaju dva nova mosta preko reke Ibar koja razdvaja Severnu i Južnu Mitrovicu. Srbi potpisuju peticiju protiv toga

Protesti i blokade

08.јул 2025. Davor Lukač

Barikade u Zemunu: Šešelj preti da će u sredu da otera „ustašoide“

Četnički vojvoda Vojislav Šešelj opet aktivira paravojne formacije kako bi plašio građane, uz zdušnu podršku svog plitičkog čeda Aleksandra Vučića. Preti da će u sredu da rasturi barikade u Zemunu

Komentar

Komentar

„Antisrbin“ i „blokader“: Pumpaj Nole!

Gestom pumpanja na Vimbldonu Novak Đoković je na sebe navukao kletve i uvrede režima Aleksandra Vučića. Stavljen je u isti koš sa „blokaderima-teroristima“ i „antisrbima“

Andrej Ivanji
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obilazi novu deonicu auto-puta E-763

Komentar

Pakovraće – Požega: Vučić na putu iracionalnosti

I kako će vatrogasci, policajci i lekari da brinu o nebezbednim tunelima? Pa, tako što će da osmatraju brdo i budu spremni ako se brdo obruši na autobus, na primer

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Vučićev testosteron, nepravda i beščašće

Da li biste seli sa Aleksandrom Vučićem za kafanski sto nakon što je pomilovao naprednjačke muškarčine koje su palicom junački polomile vilicu studentkinji? Osim gubitka elementarnih moralnih kočnica, šta još stoji iza ovog čina

Filip Švarm
Vidi sve
Vreme 1800
Poslednje izdanje

Režimsko nasilje nad građanima

Narod na barikadama Pretplati se
Iz studentskog protesta u građansku neposlušnost

Teturanje Golijata iz Ćacilenda

Ova situacija

Anatomija jedne vlasti

Lokalni izbori

Huliganski desant na Kosjerić 

Novi Sad – centar otpora

Kad se Lala najedi

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure