Dok su u noći 17. oktobra 2023. godine besomučno udarali fudbalskog menadžera Uroša Jankovića, sinovi bosa FK Crvena zvezda Zvezdana Terzića, Kostadin i Nikša, sa značkom BIA i pištoljima, predvodili su grupu nasilnika.
Posle repetiranja oružja na svedoke i potere za žrtvom oko Autokomande, batinaši su, nasred ulice, Jankovića udarali dok je ležao na asfaltu, tako da su mu kosti pucale, a krv liptala na sve strane.
Završio je u nesvesti, polomljene su mu noga i jagodična kost. Operisan je i mesece oporavka proveo je u gipsu.
„Vreme“ u novom broju (na kioscima od četvrtka, 5. septembra) otkriva neke detalje iz istrage i postupka koji kao da su vođeni prema banalnom ishodu.
Naime, prošle sedmice je Nikša Terzić osuđen na godinu i tri meseca zatvora, ali uslovno. Kazna se neće izvršiti ukoliko okrivljeni u periodu od tri i po godine od pravnosnažnosti presude ne izvrši novo krivično delo. Treba da plati i 200.000 dinara.
Kostadina Terzića sud je, nakon priznanja krivice, osudio na uslovnu kaznu od deset meseci zatvora, a ona se neće izvršiti ako u periodu od tri godine od pravnosnažnosti ne izvrši novo krivično delo.
Gde su nestali pištolji
Razlog potere za Jankovićem navodno je bio šamar koji je ovaj, tri godine ranije, udario Zvezdanu Terziću posle rasprave.
No, ključni snimak iživljavanja Terzićevih sinova ostao je navodno u „mrtvom uglu“.
Prema rečima istražitelja za „Vreme“, „vidi se nešto iz nekog nesretnog ugla, tek neka gomila uzbuđenih muškaraca, njihove telesine koje se drmusaju“.
E sad da li su se okupili da rastrgnu čoveka ili pljeskavice iz obližnjeg lokala, ostalo je misterija. Osim Terzića i takođe uslovno osuđenog Luke Kurtovića, tužilaštvo i policija navodno deset meseci nisu utvrdili identitet ostalih napadača.
Ostaje nejasno i kako pištolje nije videla tužiteljka na snimku, a ako jeste, zašto slučaj nije prosleđen višoj instanci? I da li je to razlog zbog kog ključni svedok, crnogorski fudbaler Adam Marušić koji je proslavljao rođendan sa Jankovićem, nikada nije pozvan u tužilaštvo?
Prema nepotvrđenim podacima iz istrage, tokom uviđaja posle napada pronađeno je više pištolja sa izbrušenim brojevima, značke bezbednosnog sektora, fantomke i palice „šargarepe“ za zaustavljanje automobila.
Međutim, trag o tom oružju, prema rečima sagovornika „Vremena“, nestao je iz dokaznog materijala – negde između policije i tužilaštva.
Manevar sa BIA
Nikša Terzić je u vreme napada oko tri godine radio kao operativac BIA. Prema rečima svedoka koji su želeli da ostanu anonimni, dok su braća Terzić krvnički udarala Jankovića i to pištoljima (najmanje 20 udaraca po glavi), s njima su bila bar još trojica sa značkama BIA koja nikome nisu dozvolila da priđe i pomogne žrtvi.
Nikša Terzić je posle napada ostao da radi u Bezbednosno-informativnoj agenciji, a prema saznanjima „Vremena“, dva ili tri meseca pre potpisivanja sporazuma o priznavanju krivice sa tužilaštvom, potpisao je sporazumni otkaz u BIA.
Jedan izvor „Vremena“ misli da je to manevar – da nije dao otkaz, sud je mogao da mu zabrani rad u BIA. Ovako, kad mu istekne uslovna kazna, može i da se vrati.
Celo istraživanje Jelene Zorić o ovom slučaju čitajte u narednom broju „Vremena“ od četvrtka (5. septembar). Ili se pretplatite na štampano ili digitalno izdanje