Ministarstvo prosvete predložilo je da se državna matura, koja je trebalo da zameni prijemni na fakultetima, odloži za još četiri godine.
„Zaključno sa školskom 2027/2028. godinom u školi se polaže maturski ispit za učenike koji završavaju srednje obrazovanje i vaspitanje u četvorogodišnjem trajanju. Počev od školske 2028/2029. godine u školi se polažu stručna, umetnička i opšta matura”, navodi se u nacrtu koji je objavilo Ministarstvo prosvete, a prenosi Danas.
Ako ovaj predlog bude usvojen prva generacija koja bi polagala državnu maturu na kraju četvorogodišnje srednje škole su sadašnji učenici osmog razreda. Tačnije oni koji upišu obrazovne profile u četvorogodišnjem trajanju.
U obrazloženju predloženih izmena se navodi da je preduslov za kvalitetno sprovođenje ispita kojima se završava srednje obrazovanje (državne mature) da se u potpunosti obezbede uslovi za njihovo sprovođenje.
„U prethodnom periodu obavljeni su mnogobrojni različiti poslovi i aktivnosti u cilju obezbeđivanja uslova za sprovođenje državne mature. Ipak, da bi državna matura bila sprovedena u punom kapacitetu i omogućila ostvarivanje svih prava kandidata koji pristupe polaganju i svih funkcija maturskog ispita (sertifikacioni, selekcioni i evaluativni), potrebno je sprovesti dodatne poslove u narednom periodu”, piše u obrazloženju.
Ističe se i da je potrebno je ojačati kapacitete Centra za ispite (prostorne, kadrovske i materijalne), na čemu je dosad urađeno dosta, ali je potrebno uložiti i dodatne napore.
Softver i zbirke zadataka još uvek u izradi
Takođe, softver koji izrađuje Komtrejd, čija je uloga da podrži sve poslove vezane za sprovođenje državne mature i upis učenika na visokoškolske ustanove, još uvek je u fazi razvoja i povezivanja sa registrima koji se vode u okviru JISP-a, gde se svakodnevno rešavaju situacije koje otežavaju rad softvera.
Zbirke zadataka čiji je cilj vežba i pomoć učenicima u pripremi državne mature su još uvek u pripremi, radi se na odabiru zadataka koji bi postignuća učenika u srednjem obrazovanju najrelevantnije proverili.
Priprema zbirki je takođe u nadležnosti Centra za ispite i potrebna su finansijska sredstva, koja će biti obezbeđena u Zakonu o budžetu Republike Srbije za određenu godinu.
Pripremaju se i podzakonski akti i uputstva za detaljno upoznavanje svih učesnika o svim procedurama i aktivnostima u sprovođenju državne mature, kroz roditeljske sastanke, sastanke sa učenicima i obuku nastavnika za sprovođenje državne mature. Istovremeno se analiziraju i pitanja ko će štampati testove, kako i gde će se pakovati i distribuirati po školama i kolika je cena obavljanja tih poslova.
Ne zna se da li će biti probe
Imajući u vidu sve navedene razloge, predlaže se da odluku o polaganju opšte, stručne i umetničke mature, donosi Vlada, na predlog Ministarstva koje utvrđuje taj predlog na osnovu analize ispunjenosti uslova za sprovođenje završnih ispita na kraju srednjeg obrazovanja, stoji u obrazloženju.
„Do tog trenutka će se neprekidno obavljati svi poslovi pripreme polaganja državne mature i obaviće se i dodatna probna testiranja za učenike koji će i polagati državnu maturu, sa pripremljenim zbirkama i logistikom koja prati sprovođenje državne mature, u cilju što kvalitetnije pripreme svih učesnika”, navodi se u obrazloženju.
Podsetimo da je u aktuelnom kalendaru obrazovno-vaspitnog rada predviđeno da sadašnji učenici trećeg razreda četvogodišnjih srednjih škola polažu probnu državnu maturu u junu iduće godine, ali iz Ministarstva prosvete i dalje ne saopštavaju da li će proba biti otkazana.
U Zavodu za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja nedavno je rečeno Danasu da probno testiranje iz matematike sa učenicima trećeg razreda, koje je planirano za početak juna, ima smisla isključivo ukoliko matura ostane za 2026, jer to je onda generacija koja bi u tom slučaju trebalo da polaže.
„Ako se državna matura pomeri za neku kasnije godinu, onda ni probna matura nema smisla i ne treba traćiti sredstva, niti resurse za pripremu“, navode u ZVKOV-u.
Zavod od marta iščekuje sredstva sa pripremu, ali ona još nisu odobrena.
„U okviru tih sredstava je, pored novca namenjenog za proširenje profesionalnih, tehničkih i prostornih kapaciteta ZVKOV-a, novac za radne grupe, koje bi kreirale zadatke za probu, za pravu maturu, kao i za prve zbirke zadataka za pripremu mature. Bez tih sredstava, nemoguće je pokrenuti bilo kakav korak“, navode u ovoj instituciji.
Srednjoškolci: Sistem državne mature je besmislen
Osnovna zamisao državne mature je da se završni ispit za srednje škole i prijemni ispit za fakultete objedine.
Iz Udruženja srednjoškolaca „I mi se pitamo“ rekli su ranije za „Vreme” da je za to vezana glavna zamerka. Pre tri godine godine, kad je najavljen povratak državne mature, peticiju protiv nje potpisalo je preko 7300 srednjoškolaca.
„Zamišljeni test neće moći kvalitetno da isfiltrira buduće studente, jer će biti kompromis između osnovnih i visokih znanja. To će posebno praviti problem visokorangiranim tehničkim fakultetima, jer će na ispitu biti vrlo malo pitanja koja traže visoko znanje, koje je ključno za svaki fakultet. Na fakultete se ne ulazi sa osnovnim znanjem iz neke oblasti, kao što to podrazumevaju mnoga pitanja na državnoj maturi“, rekli su đaci.
Dodali su da je „zbog toga većina fakulteta Univerziteta u Beogradu najavila svoje dodatne prijemne ispite. To znači da je i pre nego što je počeo da funkcioniše sistem državne mature, obesmišljen“.
Izvor: Danas