img
Loader
Beograd, 26°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Požari

Vatra, sumnje, strah

15. август 2001, 16:31 Priredila: J. Grujić
Copied

Zbog požara na Jadranskoj obali proglašeno vanredno stanje, a i u Crnoj Gori i u Hrvatskoj vatra isterala na čistinu nespremnost vatrogasnih ekipa

GORI VATRA: Crna Gora…

Bilo je dovoljno samo sat i po vremena da požar koji je izbio na području zahvati osam okolnih lokaliteta. Požar se proširio iz mesta Podličak prema Čučucima i naseljima Ivanovići i Boreti u Bečićima. Vatra je zahvatila i budvanska brda Podkošljun i Dubovica, kao i manastir Praskvica.

Đorđe Pribilović, gradonačelnik Budve ocenio je da je „simptomatična“ ta brzina kojom se požar proširio po području opštine Budva, kao i da je veoma teško dovesti u vezu požar koji je izbio u zaleđu Bečića i proširio se na brdo Košljun u Budvi sa požarom u rejonu brda Dubovica, koje se nalazi na drugoj strani Budve. Gradonačelniku Budve bila je najsumnjivija upravo pojava požara na toliko različitih lokaliteta, i dodao je da će detaljnu istragu požara ubrzo obaviti lica zadužena za to.

…i Hrvatska

Izgorele su šume na području Budve, a ima i oštećenih objekata. U požaru nije bilo žrtava, a nekoliko osoba zadobilo je lakše povrede prilikom gašenja. Izvestan broj turista i građana evakuisanih iz hotela, odmarališta i svojih domova bezbedno se vratio u te objekte. Nema za sada nikakvih indicija da je požar koji je 12. avgusta izbio u Crnoj Gori izazvao ozbiljnu paniku i povlačenje turista.

„Mora se mnogo uraditi na tehničkom osavremenjivanju protivpožarnog tehničkog parka kojim Crna Gora raspolaže, jer je zreo trenutak za investiranje u kupovinu ili zakup aviona tipa ‘kanader’, kojim bi Crna Gora zaštitila privredna dobra i turističku infrastrukturu“, rekao je Milo Đukanović, predsednik Crne Gore, koji je i sam učestvovao u gašenju požara. Štampa je objavila da se slučajno zadesio na licu mesta i pritekao u pomoć ekipama koje su već uveliko radile. U izjavi koju je dao dan nakon suzbijanja požara, sumirajući situaciju, Đukanović je najviše bio razočaran mlakom reakcijom u regionu koja stiže „veoma sporo i fatalno zakasnelo, jer kad požari zahvate crnogorsku obalu, zahvataju i obale drugih regiona, pa požari ovih dana divljaju Hrvatskom, Italijom…“.

U gašenju požara učestvovale su sve raspoložive vatrogasne ekipe, pripadnici crnogorske policije i Vojske Jugoslavije, kao i veliki broj građana i turista. Takođe, bili su tu i poljoprivredni avioni JAT-a da bi rashladili teren zahvaćen požarom.

Ti avioni pod pritiskom izbacuju dva kubika vode i raspršuju je na određenoj visini praveći tako vodenu kišu. Vatrogasna vozila na dojavu požara, odnosno na pojavu dima, izlaze na celu teritoriju koja je bila zahvaćena vatrenom stihijom i lokalizuju sitne požare koji se inače javljaju nakon velikih požara. Crnogorski predsednik je ocenio da je u tom domenu potreban viši nivo „organizacionog ustrojstva i pripremljenosti da požari ne bi bili iznenađenje u avgustu“.

Požari na Jadranskom primorju bukte još od početka avgusta, a onaj koji je na Plješevici buktao više od deset dana najveći je požar koji je ove godine izbio u Hrvatskoj, a 55. na području Knina od početka avgusta.

„Večernji list“ iz Zagreba ocenio je da su razlozi katastrofalnih požara loša pripremljenost i neorganizovanost vatrogasnih jedinica. Prema neslužbenim informacijama sa terena, od ukupno pet specijalnih aviona za gašenje požara (kanadera), prilikom intervencija pre nekoliko dana čak tri su bila prizemljena da bi ih piloti na silu, po velikim talasima, snabdeli vodom. „Vatrogasci su svoj posao maksimalno odradili, koliko im to telo dopušta jer oni nisu roboti“, piše „Večernji list“ i tvrdi kako ni ove godine u gašenju požara ne učestvuju dobrovoljne vatrogasne jedinice, koje bi pomogle Hrvatskoj vatrogasnoj zajednici. Predstavnik Sindikata državnih i lokalnih službenika Hrvatske Mladen Magdić ocenio je da je za gašenje požara na primorju poslato „relativno dovoljno ljudi“, ali je kazao da oni nisu prikladno opremljeni. „Oprema je stara i dotrajala. Vatrogascima treba barem osam kanadera, kako bi se mogli smenjivati u smenama po četiri. Osim opreme, muči ih i organizacija kojom se vatrogastvo spušta na nivo lokalne uprave i samouprave, što bi funkcionisalo kad bi postojala jedinstvena organizacija koja bi ‘dirigovala’, ali ona ne funkcioniše“, tvrdi Magdić. „Večernji list“ tvrdi da svoj posao ne rade ni inspektori zaštite od požara, jer je evidentno veliki broj požara podmetnut, a dokazi za to pronađeni su na desetak mesta.

Požari u više mesta na obali Jadrana u Hrvatskoj, nošeni jakom burom, dostigli su razmere elementarne nepogode. Najteže stanje je u mestima Žrnovnica i Kučine, u neposrednoj blizini Splita, u kojima je izgorelo šest porodičnih kuća i lokalna škola. Deo stanovništva Kučine, uglavnom deca, stari i bolesnici, bio je evakuisan na nekoliko dana. Jak vetar, koji je neprestano menjao smer, otežavao je gašenje, ali je mnogo veća opasnost pretila zapravo od eksplozija mina i municije, zaostale u napuštenoj kasarni koja je takođe bila zahvaćena vatrom. Vatrogasci dugo nisu mogli da priđu zgradama kasarne zbog opasnosti od eksplozije neuklonjenih eksplozivnih sredstava. U Šibeniku je takođe proglašeno stanje elementarne nepogode. O ozbiljnosti situacije i snazi katastrofalnih požara svedoči i činjenica da hrvatski radio i televizija sve dnevne vesti počinju izveštajima sa područja ugroženih vatrom.

Kada je požar već bio lokalizovan, proglašeno je vanredno stanje u Splitsko-dalmatinskoj županiji zbog velikih materijalnih šteta, i to u gradovima Omiš i Split, opštinama Dugi Rat i Podstrana, te tri opštine na Braču, u Sutivanu, na Bolu i u Pučišću.

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Nedelja
Aleksandar Vučić klanja se pred zastavom Srbije

Vojska i municija

25.јун 2025. Redakcija Vremena

Muke “vrhovnog komandanta”

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić odao se vojnim temama, a to obično znači da mu trebaju popularne reči i još popularnija obećanja

Kulturna politika

25.јун 2025. Redakcija Vremena

Čitajte ratne i druge zločince

Klima-uređaji

25.јун 2025. Redakcija Vremena

Ruglo na fasadama

Košarkaši Zvezde i Partizana

Košarka

25.јун 2025. Redakcija Vremena

Skupocena pojačanja

Kako provesti vreme

25.јун 2025. Redakcija Vremena

Brojni festivali

Komentar
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obilazi novu deonicu auto-puta E-763

Komentar

Pakovraće – Požega: Vučić na putu iracionalnosti

I kako će vatrogasci, policajci i lekari da brinu o nebezbednim tunelima? Pa, tako što će da osmatraju brdo i budu spremni ako se brdo obruši na autobus, na primer

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Vučićev testosteron, nepravda i beščašće

Da li biste seli sa Aleksandrom Vučićem za kafanski sto nakon što je pomilovao naprednjačke muškarčine koje su palicom junački polomile vilicu studentkinji? Osim gubitka elementarnih moralnih kočnica, šta još stoji iza ovog čina

Filip Švarm

Komentar

Tako rade kukavice: Premlaćivanje studenata sa najavom

Nad premlaćivanjem i hapšenjem studenata čovek može da se zgrozi, ali ne sme da se iznenadi – pa sve je to Aleksandar Vučić najavio. Ali, videće da je pendrek slaba zaštita od naroda

Nemanja Rujević
Vidi sve
Vreme 1800
Poslednje izdanje

Režimsko nasilje nad građanima

Narod na barikadama Pretplati se
Iz studentskog protesta u građansku neposlušnost

Teturanje Golijata iz Ćacilenda

Ova situacija

Anatomija jedne vlasti

Lokalni izbori

Huliganski desant na Kosjerić 

Novi Sad – centar otpora

Kad se Lala najedi

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure