Posle zemljotresa koji je pogodio Japan, Crveni krst Srbije je odmah reagovao i dva dana posle katastrofe otvoren je račun na koji su građani mogli da uplate priloge za pomoć japanskom narodu. Zbog te brze reakcije i otvaranja računa dogodilo se da je u jednom trenutku naš Crveni krst bio peti u svetu po količini novca koji je uplaćen kao pomoć Japanu. Pošto pomoć Japanu stiže iz celog sveta, redosled onih koji su najviše pomogli se stalno menja i on je sada najverovatnije drugačiji. Zanimljivo je da je Crveni krst na svom sajtu objavio spisak donacija dobijenih od pravnih lica razvejavši tako uobičajenu predrasudu da se sa poklonjenim novcem „nešto mulja i ko zna gde to završava“. Spisak pravnih lica koja su uplatila pomoć zaslužuje pažnju.
Najveći donator sa 50 miliona dinara je Vlada Srbije, a za njom slede Grad Beograd i Vlada Vojvodine sa po 25 miliona dinara, potom sledi Crveni krst Novog Sada koji je uplatio pet miliona dinara. Vip i Telenor su na račun Crvenog krsta preneli oko 5.800.000 dinara koje su njihovi korisnici donirali preko SMS-ova (očekuje se i uplata MTS-a od poruka koje su slali korisnici ove mreže), GSP Beograd uplatio je dva miliona dinara, koliko je uplatila i beogradska opština Stari grad. Posle njih se na spisku najvećih donatora nalazi BIA koje je prikupila nešto manje od 1.900.000 dinara koje su izdvojene iz plata zaposlenih. Veće sume novca uplatile su mnoge opštine i javna preduzeća.
Iščitavanje ovog spiska pokazuje da na njemu nema velikih privrednih sistema i banaka, ali pošto se pomoć Japanu mogla uputiti i na druge načine ne treba izvoditi prenagljene zaključke.
Posebnu pažnju zaslužuje deo spiska sa manjim donacijama na kome se pojavljuju samostalne zanatske i trgovinske radnje koje su u vreme ekonomske krize uplaćivale onoliko koliko su mogle, te tako poštovanje zaslužuje i jedan frizerski salon koji je kao svoj prilog uplatio 100 dinara.