Ahmedabad: Verski obračuni
Indijski zvaničnici saopštavaju da je oko 500 ljudi nastradalo u petodnevnim krvavim sukobima između muslimana i Hindusa u zapadnoindijskoj državi Gudžarat. Prisustvo velikog broja policajaca i vojnika nije uplašilo ekstremiste, pa u zabačenim delovima Gudžarata policija stalno nailazi na masakrirana tela muslimana ubijenih u proteklih pet dana. Zato se procenjuje da je broj mrtvih dostigao 1000. Hindu ekstremisti nastavljaju sa napadima i pale kuće i radnje lokalnih muslimana. Škole su i dalje zatvorene i muslimansko stanovništvo ostaje u kućama plašeći se novih odmazdi a neki od njih šalju poruke preko mobilnih telefona prijateljima i rođacima: „Nemamo čime da nahranimo decu. Potrebno nam je povrće i mleko!“ Nasilje je eskaliralo kada su muslimanski ekstremisti zapalili voz u kome su se nalazili Hindu aktivisti u gradu Godra prošle srede, ubivši pri tom 58 ljudi, uglavnom žene i decu. Većina ubijenih Hindusa bili su aktivisti radikalne VHP partije (Višva hindu parišad – Svetski Hindu savet). Povod za izbijanje sukoba bila je želja Hindusa da izgrade svetilište u gradu Ajodija u državi Utar Pradeš, na mestu gde je nekada bila džamija. Situacija se komplikuje posle izjave pakistanskog predsednika Perveza Mušarafa koji je u saopštenju izrazio zabrinutost zbog progona muslimana.
Rim: Levi protiv Berluskonija
Više od sto hiljada ljudi, aktivista levice i zelenih, demonstriralo je u subotu ulicama Rima protiv politike vlade Silvija Berluskonija. Generalni štrajk najavili su sindikati za prvu nedelju posle Uskrsa. Sindikat industrijalaca imao je glavnu ulogu u obaranju Berluskonijeve prve vlade 1994. godine posle samo sedam meseci provedenih na njenom čelu. Premijer se nije uplašio najavljenog štrajka javnih ustanova i izjavio je na sastanku s privrednicima da i dalje ima podršku 70 odsto glasača. Rekao je da je spreman da preispita stavku novog zakona o radu koja omogućava radniku otpuštenom bez posebnog razloga da se automatski vrati na posao. Premijer Italije insistira da njegova zemlja bude konkurentna na svim područjima unutar Evropske unije, a zato je potrebna dobra zakonska regulativa koja će privredi dati prostora za novi zamah. S druge strane, slabost „leve“ opozicije posledica je njene rascepkanosti na više struja i velikog rivalstva lidera.
Edinburg: Studenti i posao
Najnovija istraživanja u Britaniji pokazuju da sve više studenata traži posao tokom studija. Predstavnici studentskih zadruga, koje posreduju između poslodavaca i studenata, apelovali su da im vlada pomogne u pronalaženju odgovarajućih poslova ukoliko želi da studenti ne zanemare učenje. Na univerzitetu u Edinburgu svakoga dana između 50 i 100 studenata traži posao. Zadruge preporučuju zainteresovanim studentima da ne rade više od petnaest časova nedeljno kako ne bi zanemarili studiranje. Uobičajeni poslovi koji se nude studentima su čuvanje dece, pomoć starijim osobama, davanje časova jezika i rad u kancelarijama. Na ovim poslovima može dobro da se zaradi, što pokazuje primer 22-godišnje Eme Volfson koja očekuje da studije okonča sa deset hiljada funti ušteđevine.