img
Loader
Beograd, 29°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Međuvreme

17. септембар 2008, 15:57 Uređuje Jasmina Lazić
Copied

10/09/08

Matične ćelije: Mogućnosti i stremljenja

Danas se oko 75 vrsta bolesti tretira adultnim matičnim ćelijama izdvojenim iz krvi pupčane vrpce. Osim bolesti krvi (leukemije), matičnim ćelijama se tretiraju imunološke bolesti, bolesti centralnog nervnog sistema i metaboličke bolesti. Iz adultnih matičnih ćelija se mogu stvoriti tkiva jetre, pankreasa, krvnih sudova, rožnjače. Njihovo prikupljanje iz krvi pupčanika je bezbolan i bezopasan postupak, a za taj zahvat ne postoji nijedna etička dilema. Na ovu činjenicu ukazao je i ministar zdravlja Tomica Milosavljević, otvarajući 10. septembra jedan od najvećih skupova posvećenih regenerativnoj medicini u regionu – „Regenerativna medicina u 21. veku, mogućnosti i stremljenja“. Ministar Milosavljević je objasnio da bi trudnicama trebalo objasniti mogućnosti i značaj uzimanja matičnih ćelija iz pupčane vrpce, jer se te ćelije, u slučaju potrebe u narednih osamnaest godina, mogu koristiti za lečenje deteta. Kako je istakao, zdravstvene ustanove u Srbiji mogu da sklapaju ugovore sa međunarodnim kompanijama, koje bi bile posrednici između banke matičnih ćelija koje u inostranstvu postoje. Danas je upotreba matičnih ćelija najzastupljenija u Sjedinjenim Američkim Državama, Australiji i Aziji, a u svetu je od početka godine matičnim ćelijama iz krvi pupčanika tretirano oko 10.000 pacijenata.

Cilj Akademije medicinskih nauka Srpskog lekarskog društva i predstavnika kompanije Cryo Save za Srbiju – Life R.F., organizatora skupa, bio je da se u stručnoj javnosti otvori rasprava o ovoj potpuno novoj grani medicine, ali i da se šira javnost upozna sa načinom lečenja uz pomoć matičnih ćelija. Naučnom skupu je prisustvovao veliki broj domaćih stručnjaka iz ove oblasti. Jedan od njih je i profesor Colin McGuckin, šef katedre regenerativne medicine Univerziteta u Njukastlu, koji je dokazao postojanje pluripotentnih ćelija iz krvi pupčane vrpce i prvi stvorio trodimenzionalnu minijetru iz ćelija krvi pupčanika. Mada se ćelije u ljudskom telu razvijaju u tri dimenzije, to je veoma teško izvesti u laboratorijskim uslovima. Da bi to postigao, McGuckinov tim je sarađivao sa američkom svemirskom agencijom (NASA) koja je obezbedila bioreaktor. Osim profesora McGuckina, svoje radove su na skupu prezentovali i: prof. Bela Balint (načelnik odeljenja za hemoterapiju i aferezno lečenje, VMA, Beograd, Institut za Medicinska istraživanja, Univerzitet u Beogradu), dr Nico Forraz (međunarodni istraživački konzorcijum Novussanguis, Francuska), dr Nenad Borojević (direktor Instituta za onkologiju, Beograd) i dr Marko Strbad (Zavod za transfuziju krvi, Ljubljana, Slovenija).

J. L.

Hi-Files show - prvi deo

Magazin „Hi-Files“ je u Beogradu održao prvi deo sajma vrhunske audio i video opreme. U prostorijama hotela Holiday Inn u Novom Beogradu, tokom vikenda predstavilo se pet domaćih distributera Hi-Fi opreme. Hi-Files Show je osmišljen tako da svaki posetilac može da uđe u zasebne prostorije i da posluša vrhunske audio-sisteme, te da u komunikaciji sa predstavnicima distributera dobije dodatne informacije. Na ovoj izložbi je prikazana oprema vodećih svetskih proizvođača Hi-Fi opreme, kao što su: B&W, Yamaha, KEF, Dynaudio, MartinLogan i mnogi drugi. Zvezdu prve Hi-Files Show manifestacije predstavljaju čuveni zvučnici B&W Nautilus sa preporučenom cenom od 60.000 evra. Više informacija možete pronaći na sajtu jedinog domaćeg časopisa posvećenog Hi-Fi opremi www.hi–files.com/show. Drugi deo manifestacije održaće se u subotu i nedelju 20. i 21. septembra od 12 do 19 časova u hotelu Holiday Inn.


Grafik: Da li planirate turističku posetu Kini?

Očekivanja Svetske turističke organizacije bila su da će do 2020. Kina postati destinacija sa najvećim brojem posetilaca na svetu, međutim, istraživanje agencije Nielsen sprovedeno na preko 25.000 ispitanika pokazuje da je zahvaljujući Olimpijadi taj datum znatno bliži. Pre početka Olimpijskih igara želju da poseti Kinu imalo je 46 odsto ispitanih, dok se ovaj procenat tokom Olimpijade popeo na 51. Najveće interesovanje za turističke posete Kini pokazali su stanovnici Hong Konga i Singapura (86 odsto), a za njima slede Indija (80 odsto), Meksiko (72 odsto), Tajvan, Južna Afrika (69 odsto) i Južna Koreja (66 odsto). Interesantno je i da je preko 70 odsto ispitanika nakon Olimpijade zaključilo da im Peking izgleda znatno modernije i lepše nego što su očekivali.



Broj nedelje

Srpska pravoslavna crkva je 14. septembra proslavila 789 godina autokefalnosti. U Nikeji je 14. septembra 1219. godine proglašena autokefalnost Srpske pravoslavne crkve, a Sveti Sava je hirotonisan u prvog srpskog arhiepiskopa.

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Nedelja
Aleksandar Vučić klanja se pred zastavom Srbije

Vojska i municija

25.јун 2025. Redakcija Vremena

Muke “vrhovnog komandanta”

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić odao se vojnim temama, a to obično znači da mu trebaju popularne reči i još popularnija obećanja

Kulturna politika

25.јун 2025. Redakcija Vremena

Čitajte ratne i druge zločince

Klima-uređaji

25.јун 2025. Redakcija Vremena

Ruglo na fasadama

Košarkaši Zvezde i Partizana

Košarka

25.јун 2025. Redakcija Vremena

Skupocena pojačanja

Kako provesti vreme

25.јун 2025. Redakcija Vremena

Brojni festivali

Komentar

Komentar

„Antisrbin“ i „blokader“: Pumpaj Nole!

Gestom pumpanja na Vimbldonu Novak Đoković je na sebe navukao kletve i uvrede režima Aleksandra Vučića. Stavljen je u isti koš sa „blokaderima-teroristima“ i „antisrbima“

Andrej Ivanji
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obilazi novu deonicu auto-puta E-763

Komentar

Pakovraće – Požega: Vučić na putu iracionalnosti

I kako će vatrogasci, policajci i lekari da brinu o nebezbednim tunelima? Pa, tako što će da osmatraju brdo i budu spremni ako se brdo obruši na autobus, na primer

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Vučićev testosteron, nepravda i beščašće

Da li biste seli sa Aleksandrom Vučićem za kafanski sto nakon što je pomilovao naprednjačke muškarčine koje su palicom junački polomile vilicu studentkinji? Osim gubitka elementarnih moralnih kočnica, šta još stoji iza ovog čina

Filip Švarm
Vidi sve
Vreme 1800
Poslednje izdanje

Režimsko nasilje nad građanima

Narod na barikadama Pretplati se
Iz studentskog protesta u građansku neposlušnost

Teturanje Golijata iz Ćacilenda

Ova situacija

Anatomija jedne vlasti

Lokalni izbori

Huliganski desant na Kosjerić 

Novi Sad – centar otpora

Kad se Lala najedi

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure