Nedelja
Skandal “Jovanjica”; Prvostepena presuda Zoranu Marjanoviću; Zalivni sistemi; Košarkaška pojačanja
Upozorenje: čitanje se ne preporučuje heteroseksualnim muškarcima
Eufemizmi su neophodni. Omogućavaju nam da kažemo ono što mislimo, a da ipak ne kažemo ono što mislimo. Pa nam je tako pun kufer ili nas zbog nečega baš zabole uvo ili nas zabole ona stvar, mada svi znamo da nas u stvari ništa ne boli i da niko ne kaže kufer ako misli na kofer. Ali, važno je da svi znamo na šta se mislilo kad se reklo ono drugo na šta se nije mislilo. I tako je valjda u svim jezicima sveta. Anglosaksonsko govorno područje koristi eufemizam „privatni delovi“ samo kad misli na „onu stvar“, kao da ruka ili glava nisu privatan, nego su državni ili društveni deo tela. Pa ipak se ne zabune – pas liže privatne delove zato što može da ih dohvati, isto kao i kod nas.
Međutim, problem nastaje ako se eufemizmom kaže neka naučno pogrešna stvar pa, u želji da ispadnemo fini i diskretni – ispadnemo neupućeni ili glupi. U poplavi eufemi(ni)zama kao što su „oni dani“, „za vreme ciklusa“, „sadržaj“ (obavezno plave boje) na koje smo se već navikli u reklamama za uloške, odnedavno možemo da čujemo još jedan eufemizam, a to je: „neprijatan miris“, u narodu poznat kao – smrad.
Ulošci za kad „nemate“, odnosno ulošci za one dane koji nisu „oni dani“, reklamiraju nam se pod više nego sumnjivim (eufemizam za „pogrešan“) sloganom. U spotu, naime, slušamo svedočenje devojke koja je cele noći ludovala i ujutro se oseća sveže jer ti i ti ulošci „sprečavaju pojavu neprijatnih mirisa“. Hmh, kako bih to rekla, ali – „pojava“ neprijatnih mirisa se ne sprečava ulošcima. Ulošci možda mogu da nadjačaju mirise (kao one jelkice u kolima) ili da spreče „pojavu“ na vešu, ali definitivno ne mogu da „spreče pojavu neprijatnih mirisa“. To bi vam bilo isto kao da za maramice kažete da „sprečavaju pojavu neprijatnog ukusa“ (slina, da prekinemo sa eufemizmima), a zapravo ih samo obrišu. Jer, da se razumemo, „pojavu“ koju ulošci navodno sprečavaju – mogu da spreče samo ginekološki pregled i adekvatno lečenje. Sve ostalo je samo prikrivanje. Koje ne služi na čast ženama, a ni na strast muškarcima. Oni jadni dođu kao kolateralna šteta reklama. Ako su i imali dilemu da li je mama bila u pravu kad ih je upozoravala na žene, sad bi ozbiljno mogli da se zamisle.
Stvarno, šta čovek da zaključi iz ovog spota? Da je, po onoj narodnoj, neprijatan miris bolje sprečiti (da se širi) nego lečiti? Osim ukoliko ulošci nemaju lekovito dejstvo te se redovnim korišćenjem istih zaista sprečava „pojava“? Ili da su žene toliko zatucane (čak i kad su mlade kao one u spotu) da im je draže da ulošcima zavaravaju trag nego da se podvrgnu pregledu? Ako je tako, zašto nas onda malo ne obrazuju? Molim lepo, kad već moramo da gledamo onu reklamu u kojoj „stomatolog“ popali reflektore u kampu i usred noći istera bunovne kampere da bi „naučno utvrdio“ koji od njih nije „dovoljno ishranio zube pred spavanje“ (znate šta bih mu ja rekla da mi tako nešto uradi? neki eufemizam, malo sutra!), zašto onda i ova reklama za uloške ne bi mogla da ima isti obrazovno-medicinsko-ogledni pristup? Barem bi muškarcima bila mnogo prijatnija za gledanje.
Skandal “Jovanjica”; Prvostepena presuda Zoranu Marjanoviću; Zalivni sistemi; Košarkaška pojačanja
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve