Ubistvo Envera Hadrija
Novo suđenje tek počinje, a svi prenose lažnu vest
Veselin Vukotić i Andrija Drašković nisu u Belgiji osuđeni na doživotnu robiju zbog ubistva Envera Hadrija kako su preneli gotovo svi srpski mediji
Ako ste od onih kojima nije bio stran provod da odu na Slaninijadu u Kačarevo, Kobasicijadu u Turiji, Kupusijadu u Mrčajevcima i slično, iako ste svojevremeno išli na Elektrijade, Mašinijade i ine, evo: kao i u svako pošteno vojvođansko mesto, i u Deronje se stiže drumom, prugom i vodom
Prošle srede u beogradskom Sava centru održan je tamburaški koncert ‘Deronje do Holivuda’ za neupućene možda po naslovu šala, a po sadržaju ono što i neverne Tome pridobija iz prve. U programu su učestvovali orkestri-nosioci raznih nagrada sa dva dosadašnja Tamburica festa, održana pod sloganom Svetski tim, a deronjski štim poslednjih vikenda juna 2008. i 2009. u selu Deronje (stanovnika ispod 3000, u opadanju), opština Odžaci u zapadnoj Bačkoj, u Vojvodini. Već i na samom koncertu bilo je svega što uz tamburašku muziku ide: lake klasike i teške patnje; grupnog pevanja pa i lascivnih stihova, a i briljantnih sviračkih pasaža; brundanja ‘mečke’ (bajsa, begeša…) i pojanja slavuja (prima). Kao što se uz Jovanoviće uvek nađe i poneki Nikolić, tako uz žičane instrumente (uključujući violinu) dođu harmonika i klarinet; Verka kaluđerka i Marika Ciganka našle su se u istom standardnom repertoaru; binu su delili Tuzlanski tamburaši i Gradski orkestar Banja Luke; bio je kao i uvek i neki Brica i neki Crni; u šarenim suknjama koreografisana je igra vatrom; istakle se manjine, romska i mađarska naročito; od slavnih gostiju-vokalnih solista Merima Njegomir omogućila je i da se prati naracija u biserima narodne pesme, dok je Ljubiša Stojanović Luis pokazao da osim sevdahu tamburaški aranžmani prijaju i južnjačkom dertu; na velikom platnu projektovane su (i crno-bele) odlične fotografije Bojana Hohnjeca i Martina Čandira sa Tamburica festa, oko i pre njega; ansambl Zorule iz Novog Sada naginje (staro)gradskoj muzici i evergrinu, a Dyaco iz Đakova odličan je predstavnik hrvatske/slavonske tamburaške scene, itd. (Samo nisu bili Svi pljevaljski tamburaši.)
Jednako važno kao početni, još uvek donekle sirov i razbarušen, nastup bande Biće skoro propast sveta iz samih Deronja jeste i pojavljivanje pevača i/ili autora koji tamburaškom izrazu dodaju nove, modernizovane kvalitete – Moma Nikolić, Đorđe Čavić, Čeda Marković, Mladen Jovičić Miško. I jedne i druge toplo su primili prisutni u napola ispunjenoj velikoj dvorani SC, da bi na kraju svi izvođači zajedno oduševljenoj publici zapevali himnu Tamburica festa, koja kaže Iz deronjskog blata niče/deo prave svetske priče/Tamburaška zemlja čuda/Deronje do Holivuda. No, pre nego što Deronjci (?) stignu do Svete šume, i zarad onih kojima su i u mladosti još 8 tamburaša (Janike Balaža) s Petrovaradina bili važniji od 7 sekretara SKOJ-a, i onih koji su dovoljno mladi da će tek naučiti kako Zvonko Bogdan nije duet s obližnjeg splava, pođimo redom.
PANONSKI BANDITI: Decenijama već seoce Deronje u muzičarskim i ljubiteljskim krugovima uživa kultnu reputaciju ne pevačkog nego baš sviračkog (rodnog) mesta, konkretno – tamburaškog sela. Otud potiču onolike (pretežno romske) tamburaške bande i solisti, proslavljene najširom Jugoslavijom, a zatim i rasute po svetu. Među poznavaocima, i danas primedba ‘ti su iz Deronja’ govori sama za sebe. Tradicionalno, jednom godišnje svirci-nomadi iz Deronja nastojali su da se vrate u zavičaj, okupe u svom selu, provesele, muziciraju zajedno, nadmeću se… Ko dosad nije posetio Deronje i na licu mesta uživao uz ‘bandite’, već kasni, jer izvorno neumitno uzmiče pred industrijskim; uz sve dobrobiti koje Tamburica fest donosi i toj muzici i samom selu/žiteljima, neizbežni su i estradni elementi.
Panonska tamburaška muzika svojim ograncima po rubu ove nizije uvrstila se među retke izvorne muzike u bivšoj Jugoslaviji, tradicija ništa manje bogata od trubačke iz srednje i južne Srbije. Za razliku od limenih koji neretko ‘teraju na astal’, žičani po svojoj prirodi više rade ‘na uvce’, udaraju u tanane žice. Možda su i zato za najširu publiku ostali po strani, povremeno i neočekivano pojavljujući se u domaćoj pop-kulturi, kao ponornica. Aleksandar Saša Petrović nezaobilazne Skupljače perja (‘67) snimao je (i) u Deronjama, a to nije jedina zasluga jugoslovenskog ‘crnog talasa’ u filmu za ovu stvar: setite se muzičkog lajt-motiva Biće skoro propast sveta… nek propadne, nije šteta (isti režiser, ‘68). U muzici braće Vranešević (tada još) Cigani iz Deronja pojavljivali su se više puta, pa i pred kamerama igranih i dokumentarnih ostvarenja i TV-emisija za koje je soundtrack radila bratska Laboratorija. U Jagode u grlu (‘85, Srđan Karanović) orkestar Lepog Jovice upisuje se u istoriju verzijom O, mladosti Arsena Dedića.
Nekom srećom, mutirajući motive tog sjajnog razdoblja YU-kinematografije, Kusturica je ostavio tamburaše uglavnom na miru, a pošto je u globalnoj raspodeli nama zapao Goran Bregović a ne Raj Kuder (Ry Cooder), onda ih ni on nije upropastio u trend. Živana Saramandića i Dubravku Zubović da i ne pominjemo, daleko bili. A u svetu, svirači tamburice stigoše kojekude, otud i orkestara u dijaspori. Neki tvrde da je g-din Fender ‘glavu’ za svoje gitare ‘ukrao’ sa slavonske tambure, inače poreklom mnogo starije i istočnije. I bez svega toga, tamburaška situacija u Vojvodini/Srbiji dovoljno jaka da npr. regionalna TV Sremska iz Šida godinama ima uspešnu emisiju Bez tambure nema pesme (četvrtkom od 20h).
Publike za tamburaše ovde vazda bilo, i ima: nekima je omiljena vrsta ambijentalne muzike – kafanska, drugi se iz šlagera navratili kao umetnički direktor Festivala Jovan Adamov, treći prestari za (samo) rokenrol pa upoznaju sve Svetske muzike (uključujući i svoju), četvrte pelcovalo kad tražili da piju posle fajronta, peti jednostavno podnose samo unplugged… I dok se čeka da Đorđe Balaš(ević) najzad uradi album s pravcatim tamburaškim verzijama svojih kantamburaških pesama (od Vase Ladačkog naovamo), a Seve(rina) veselo podvriskuje pred slavonskim bandama, neko se dosetio i u Deronjama započeo Međunarodni tamburaški festival.
Uz profesionalnu organizaciju, već za prve dve godine Tamburica fest pokazao se kao brzo uspinjući i veoma zanimljiv poduhvat: desetine orkestara/bandi u takmičarskom i višestruko toliko u revijalnom delu; učesnici ne samo iz ex-YU nego i znatno daljih zemalja; zvezde revijalnog dela Rade Šerbedžija, Olivera Katarina, Haris Džinović, O’đila, Luis i naravno Zvonko Bogdan; predsednici stručnog žirija poznati pevači Lado Leskovar (SLO) i PG Cune; takmičenja u spravljanju hleba, ovčijeg paprikaša-čobanca i riblje čorbe; aeromiting, parada oldtajmera i fijakera, regata; etno-kuća, arheo-nalazište, galerija, slikarska kolonija, KUD; kud ćeš više, za 3 dana. RTVojvodina uzeo ovu manifestaciju pod svoje, pa se pred velikom, profi-pozornicom i pod ogromnim šatorima skupile desetine hiljada posetilaca. Malo li je, u zemlji gde se ‘tamburanje’ koristi s istim nipodaštavanjem kao i ‘filozofiranje’.
Ako ste od onih kojima nije bio stran provod da odu na Slaninijadu u Kačarevo (Manje svinja – manje svinjskog gripa!), Kobasicijadu u Turiji, Kupusijadu u (Miroslavljevim) Mrčajevcima i sl, iako ste svojevremeno išli npr. na Elektrijade, Mašinijade i ine, evo: kao i u svako pošteno vojvođansko mesto, i u Deronje se stiže drumom, prugom i vodom. Poslednje od navedenog je ogranak kanala DTD/Dunav-Tisa-Dunav; za Tamburica fest šinama voze ‘Romantika’ i ‘Plavi voz’. Iće & piće, svega ima, a posle programa ono traje do tzv. Laloškog uranka. Organizatori ne bez osnova ističu ambicije da postanu najveći svetski tamburaški festival, da se ‘skinu’ sa državnih jasli, i da budu jedan od tri muzička festivala/turistička događaja u Srbiji leti – uz Sabor u Guči, i EXIT. Bez obzira da li znate šta je sve bećar(ac), protiv napetih ži(va)ca uputite se u deronjski atar, 25-27. juna 2010.
U produkciji RTVojvodine, Tamburica fest je ujedno i retka saradnja naša dva nesuđena medijska javna servisa: onaj iz Novog Sada prenosi takmičenje sve 3 večeri, ovaj iz prestonice samo finale al’ ga meće i na satelit, a biće tu i CD-a, DVD-a… I najavljeno, od januara nedeljna tamburaška emisija na istim kanalima, gledaoci glasaju a pobednici učestvuju u finalu Tamburica festa.
Veselin Vukotić i Andrija Drašković nisu u Belgiji osuđeni na doživotnu robiju zbog ubistva Envera Hadrija kako su preneli gotovo svi srpski mediji
Mali dvomotorni avion kružio je nad Banjalukom tokom obeležavanja Dana Republike Srpske. To je uznemirilo RS i region. Koji je avion u pitanju i da li se ranije to dešavalo
Postoji od 17. veka. Bila je najzabačeniji deo beogradske mahale. Prošlog veka u njoj su izgrađene dve višespratnice iako je široka samo osam metara. Zvala se Zadarska 123 godine, a sad se zove Dobrice Ćosića
Rušen u ratovima, zemljotresima i cunamiju, ležao je pod peskom više od jednog milenijuma, u njemu su se tokom Libijske revolucije krile Gadafijeve snage sigurne da NATO neće bombardovati Uneskovu svetsku baštinu. Leptis Magna
NBA liga beleži pad gledanosti pa se traga za uzrocima. Mnogi su uvereni da ogroman broj šuteva za tri poena, koji ima matematičko opravdanje, čini košarku jednoličnom i dosadnom. Ali, šta tu uraditi?
Ličnosti godine: Pobunjeni studenti, kolektivni intervju
Sada je red i na vas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve