
Esej
Neprijatelj naroda
“Pozorište je veoma opasno oružje” – govorio je Mejerhold. Rečenica koju je napisao 1920. godine i danas odjekuje i postavlja pitanje: “Zašto?”
Legendarni šahovski velemajstor bio je deseti prvak sveta po redu, a ostaće upamćen po okršaju sa Bobijem Fišerom u „meču veka“ 1972. godine, koji važi za najpraćeniji okršaj u istoriji šaha
Legendarni sovjetski, ruski i francuski šahovski velemajstor Boris Spaski, svetski šampion od 1969. do 1972, preminuo je nepunih mesec dana posle 88. rođendana, javio je Šahovski savez Rusije.
Predsednik saveza Andrej Filatov istakao je da su na partijama Spaskog učili, kao i da i dalje uče mladi šahisti. „Veliki gubitak za zemlju“, dodao je Filatov, izražavajući saučešće rodbini i bliskim osobama velemajstora.
Spaski, koji je od 1982. do 2013. predstavljao Francusku, bio je deseti prvak sveta po redu, a do četvrtka najstariji živi čovek koji je držao tu titulu.
Boris Spaski rođen je 30. januara 1937. godine u Lenjingradu. Nakon početka Velikog otadžbinskog rata, nedugo pre blokade grada, zajedno sa bratom evakuisan je u selo Koršik u Kirovskoj oblasti. Po povratku u Lenjingrad 1946. godine, upisao se u šahovski krug Lenjingradskog Doma pionira.
Velemajstor je postao 1955. godine.
U tri navrata je igrao za svetsku titulu – protiv Tigrana Petrosjana 1966. je izgubio, pa mu se revanširao tri godine kasnije, a Spaskog pamte po duelu iz 1972.
Bio je to antologijski okršaj u Rejkjaviku protiv Bobija Fišera, koji važi za najpraćeniji okršaj u istoriji šaha. Događaj je od tada poznat kao „Meč veka“, piše Sportklub.
Izvor: Sportklub
“Pozorište je veoma opasno oružje” – govorio je Mejerhold. Rečenica koju je napisao 1920. godine i danas odjekuje i postavlja pitanje: “Zašto?”
Knez Miloš je za narod bio neko kome “niko ništa ne sme”, neko ko je bio gazda u svom “domaćinstvu” Srbiji, ko se davno pokazao kao kadar gospodar koji razume seljaka kao niko i koji zna da ga zaštiti od gospode koju i sam prezire i trudi se da se ne “zapati previše”
Pouzdano se zna da su i stari Rimljani zagađivali životnu sredinu. Olovo su, na primer, koristili čak i za pravljenje dečjih igračaka. Da li ta informacija treba da nas uteši ili zabrine?
Portal „Vremena“ beleži najveću čitanost ikada u ovo doba političkih i društvenih gibanja u Srbiji. I to kontra logici većine medija – pravim novinarstvom umesto štancovanjem vesti i senzacionalizmom
Tri osobe su poginule, od kojih je jedno dete, a četiri su povređene u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila rano jutros.
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve