Zdravlje
Kako preživeti navijanje
Pričali smo sa navijačima Partizana i Zvezde koji su do te mere opsednuti utakmicama da se čak i ozbiljno razboljevaju. Zašto je to tako?
Nakon odlaska tandema Vučelić-Vazura, Partizanu je potreban ozbiljan remont. Novi prvi čovek kluba je Rasim Ljajić, čovek koji je za više od dvadeset godina političarenja obavljao nebrojeno mnogo funkcija. Kao prvi korak u ozdravljenju Partizana, lider SDPS navodi – smanjenje plata
„Ogrejaće, obasjaće, sunce iznad Humske ulice“, glase stihovi poznate pesme navijača Partizana. Vrlo verovatno će se iste reči već u subotu oriti sa južne tribine u Humskoj, koja će nakon nešto više od godinu dana ponovo ugostiti najvatrenije navijače crno-belih.
Razlog je sednica na kojoj je izabran novi privremeni organ kluba održana u ponedeljak. Dvojac Milorad Vučelić-Miloš Vazura konačno je prošlost, a pošto je smena uprave bila glavni uslov za prekid bojkota navijača Partizana, oni su objavili da se vraćaju na stadion.
Prvi čovek privremene uprave biće lider Socijaldemokratske partije Srbije (SDPS) i osnivač Sandžačke demokratske partije (SDP) Rasim Ljajić, a deo nove privremene garniture vlasti činiće i bivši fudbaleri Partizana Predrag Mijatović i Danko Lazović.
Međutim, iako kod navijača vlada euforija – novi rukovodioci kluba stoje čvrsto na zemlji. Na konferenciji za štampu održanoj u utorak, oni su najavili korenite promene.
Partizanu je svakako neophodan remont – nakon godina sumnjivog i arbitrarnog upravljanja, klub iz Humske je daleko od zdravog – tu je dug prema državi od oko 50 miliona evra, stadion u stanju urušavanja, unižena škola fudbala… Na kraju, a navijačima i najbitnije – loši rezultati i nedostatak konkurentnosti večitom rivalu Crvenoj zvezdi.
Suočena sa ovim, a i mnogim drugim problemima, odakle će nova uprava početi? To pitanje i dalje visi u vazduhu – Mijatović i Lazović traže da im se da vreme da analiziraju sve probleme i pronađu određena rešenja.
Predsednik privremenog organa Rasim Ljajić bio je nešto konkretniji i već je u prva dva javna obraćanja spomenuo smanjenje plata.
„Ne želimo da se o ikoga ogrešimo“
„U ovom trenutku Partizan isplaćuje 319 plata na mesečnom nivou. Od toga 55 fudbalera, 33 igrača stipendista. Ostalo su radna zajednica i ljudi zaposleni u klubu u različitim oblastima. U svakoj firmi, kada nema većeg prihoda, morate da štedite tamo gde možete“, rekao je Ljajić na današnjoj konferenciji za novinare.
Gde Partizan može da uštedi? Tamo gde najviše i troši, smatra Ljajić.
„Moraćemo da štedimo svuda gde je moguće i da to bude što je moguće pravednije. Ne možete da smanjite platu nekome ko radi za 500 evra, za njega je to smrt. Neko ko radi za 10.000 evra, pa i neće biti baš mnogo oštećen. Radi se o ljudskim sudbinama, ne želimo da se o ikog ogrešimo, a opet moramo nešto da uradimo da se Partizan spasi“.
Predrag Mijatović je dodao da članovi privremenog organa kluba neće primati plate, jer, kako kaže, nisu tu iz bilo kakvog interesa.
Vučić: Opet smo dali pare Partizanu
Plate igrača su godinama tabu tema u redovima „crno-belih“. Više fudbalera, poput Takume Asana i Nemanje Jovića, zbog zaostalih plata je napustilo klub. Kako je pre nekoliko dana saznao Sportklub, Partizan je nedavno isplatio milion evra dugovanja bivšim igračima kako ne bi bio sankcionisan od strane UEFA-e.
Isto je, u dobro poznatom stilu – red kuđenja, red samopohvale – potvrdio predsednik Srbije Aleksandar Vučić u gostovanju na RTS-u.
„Partizanu smo dali pare pre tri dana da opet ide u Evropu. Ljajiću i Mijatoviću i Lazoviću i svima njima želim sreću. Košarkaškim klubovima i Zvezdi i Partizanu dali smo po milion i po evra pre neki dan. Nikome u Evropi ne daje država toliko. Mi kao država dajemo ogroman novac jer je to fantastična promocija Beograda i navijači Partizana i Zvezde prave fantastičnu atmosferu. Nadam se manje para za fudbal u budućnosti, a oni će tražiti više. Rekao sam istinu koja se nikome ne dopada“, kazao je Vučić.
Sa druge strane, Ljajić kaže da država više neće davati novac Partizanu.
„Najvažniji prihod koji mi možemo da očekujemo je prihod na rashodnoj strani. Neće niko pomagati više, neće ni država pomagati. Provukli smo se sada zbog države, a očekuje nas opet monitoring u decembru. Opet ćemo kroz iglene uši da se provlačimo“, rekao je Ljajić u ponedeljak.
„Rasimizacija“ Partizana
Novi prvi čovek Partizana – za sada privremeno, ukoliko se drugačije ne odluči na sednici skupštine koja tek predstoji – daleko je od nepoznatog. Rasim Ljajić je već godinama prominentna figura u srpskoj politici. Iako ga danas većina medija naziva „bivši političar“ Ljajićev uticaj je i dalje značajan, posebno u Sandžaku.
Predsednik Socijaldemokratske partije Srbije (SDPS) i osnivač Sandžačke demokratske partije (SDP) deo je vladajuće koalicije koju predvodi Srpska napredna stranka.
Nije mu ovo prvo koketiranje ni sa Partizanom, a ni sa fudbalom. U decembru 2022. godine, Ljajić je izabran za potpredsednika JSD Partizan, nakon što je, kako je saopšteno, izmenom Statuta JSD Partizan omogućeno da na tu poziciju bude izabrana osoba koja nije član nekog od klubova koji čine to sportsko društvo.
Pored brojnih političkih funkcija, Ljajić je bio predsednik Nadzornog odbora FK Partizan, kao i potpredsednik Upravnog odbora tog sportskog kolektiva, a kasnije i predsednik Upravnog odbora FK Novi Pazar.
U jednom trenutku je slovio i za jednog od kandidata za predsednika Fudbalskog saveza Srbije.
U više od dve decenije, koliko se bavi politikom, Ljajić je bio zadužen za: saradnju sa Haškim tribunalom, jug Srbije, ljudska prava, rad i socijalna pitanja, unutrašnju i spoljnu trgovinu, telekomunikacije, turizam… Na kraju, konačno je na red došao i sport.
Pričali smo sa navijačima Partizana i Zvezde koji su do te mere opsednuti utakmicama da se čak i ozbiljno razboljevaju. Zašto je to tako?
Godišnje se oko 4000 kvadratnih metara nelegalno priključuje na sistem daljinskog grejanje. “Ilegalce” sada jure dronovi sa termovizijskim kamerama
Raspisan konkurs za programsko-prostorni koncept za urbanu i pejzažnu revitalizaciju područja između ulica Blagoja Parovića, Kneza Višeslava, Miloja Zakića i Vladimira Rolovića na Čukarici
U većem delu zemlje sneg neprestano pada od ponedeljka posle podne. Mestimično vlada saobraćajni kolaps. Zabeležen je veći broj kvarova na distributivnoj mreži električne energije.
Od četvrtka, 19. decembra do 15. januara ostvarite 20 posto popusta na sve pretplate za digitalna i štampana izdanja „Vremena”. A „Vreme“ ima samo svoje čitaoce
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve