Nakon dugih i teških pregovora, pregovarači iz Evropskog parlamenta i država EU složili su se oko osnovnih principa „Zakona o veštačkoj inteligenciji“. Opisan je kao nešto između labavih pravila u SAD i strogih u Kini.
U EU će se ubuduće primenjivati stroža pravila za korišćenje veštačke inteligencije (VI).
Prema Evropskom parlamentu, ovo je prvi zakon u svetu o veštačkoj inteligenciji. Komesar EU za unutrašnje tržište Tijeri Breton opisao je sporazum na društvenoj mreži Iks, kao „istorijski. EU će biti prvi kontinent koji će postaviti jasna pravila za korišćenje veštačke inteligencije“.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen rekla je da će zakonski okvir štititi bezbednost i osnovna prava ljudi i kompanija.
Dve strane će u narednim danima pregovarati o detaljima koji bi mogli da promene oblik konačnog zakona. Evropski parlament i države EU tek treba da odobre Zakon, ali se to smatra formalnošću.
Pravila u ovom zakonu imaju za cilj, između ostalog, da obezbede kvalitet podataka koji se koriste za razvoj algoritama i da obezbede da se autorska prava ne krše tokom razvoja veštačke inteligencije.
Pored toga, programeri moraju jasno da naznače da su tekstovi, slike i zvukovi stvoreni veštačkom inteligencijom – zasnovani na ovoj tehnologiji. Govorilo se o nekoj vrsti vodenog žiga.
Za takozvane „rizične” aplikacije, za kritične infrastrukture, bezbednosne organe i upravljanje ljudskim resursima – važiće stroža pravila. U tim oblastima se predviđa ljudska kontrola nad veštačkom inteligencijom, tehnička dokumentacija i sistem upravljanja rizicima.
EU se nada da će ova pravila biti „kopirana“ širom sveta. Većina drugih država do sada je uglavnom donosila samo uredbe. Pored toga, „Zakon o veštačkoj inteligenciji“ mogao bi da posluži kao uzor za one koji smatraju da su propisi u ovoj oblasti SAD previše labavi, a kineski previše restriktivni.
B.G./Dojče vele
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com