
Zdravlje
„Sindrom slomljenog srca”: Smrtonosan kao infarkt
„Sindrom slomljenog srca“ (Broken-Heart-Syndrom, poznat i kao Takotsubo-sindrom), bolest je koja i dalje predstavlja zagonetku za lekare. A opasan je skoro kao srčani udar
Verovatni uzrok udesa aviona "Embraer" kompanije "Maraton erlajnz" na letu "Er Srbije" JU324 za Diseldorf 18. februara, u kojem se nalazilo 106 putnika, je neadekvatna procena parametara za poletanje tokom pretpoletene pripreme letačke posade aviona
Posada aviona kompanije „Maraton erlajnz“ na letu „Er Srbije“ je očigledno donela odluku da se poletanje izvede sa manje dužine piste u odnosu na inicijalno planiranu, navodi se u izveštaju Centra za istraživanje nesreća u saobraćaju (CINS), prenosi portal RTS.
Tokom uviđaja je utvrđeno da je avion pretrpeo veća oštećenja trupa, levog krila i horizontalnog stabilizatora.
CINS u izveštaju navodi da je posada planirala da izvrši poletanje sa leve poletno-sletne staze u pravcu 300 (RWY30L) kod intersekcije D6, za šta ju, kako su rekli u izjavama, izvršili „duplu proveru obračuna parametara za poletanje“.
Navodi se i da je tokom odvajanja od gejta posada dobila odobrenje za taksiranje do intersekcije D6 od aerodromske kontrole, što je posada potvrdila ponavljanjem primljenih podataka.
Posada je zatim javila kontroli da se približava D6 intersekciji, na šta je dobila odgovor da se pripremi za poletanje sa D6, izađe i poravna sa osom piste.
Poletanje sa piste D5, a ne D6
Potom dolazi do pitanja drugog kontrolora upućenog posadi da li su svesni da su izašli na poletno-sletnu stazu na intersekciji D5.
U izveštaju se navodi da je kontrola leta upozorila posadu da je raspoloživa dužina za poletanje sa date intersekcije 1.273 metra uz upozorenje da to nije dovoljno za bezbedno uzletanje.
Nakon toga je posada od kontrole zatražila minut da izvrši provere, koju je izvršila putem priručnog letnog računara u ručnom tabletu kopilota.
U izveštaju se navodi da je za to vreme kontrola leta javila posadi da izvrši proračune, ali da mogu, ukoliko žele, da jave kako bi se vratili nazad pistom na poziciju D6.
Posada je 30 sekundi kasnije javila da potvrđuje da može da izvrši poletanje sa D5.
Prema izveštaju, kontrola leta je potvrdila prijem, ali sa još jednim upitom da li su u mogućnosti da polete, što je posada odmah potvrdila.
Zatim su dobili konačno odobrenje za poletanje i informaciju da nema vetra.
U izveštaju CINS-a se navodi i da je avion poleteo ostavljajući iza sebe oblak prašine i slabo se penjući. Dodaje se da je posada, po datim izjavama, procenila da je avion imao uobičajeno ubrzanje po poletanju i da je izvršila promene u potisku motora kako bi dobila što veću brzinu.
Na 80 čvorova posada je izjavila da je sve bilo u redu, dok je na 100 čvorova primetila da ostaje bez dovoljne dužine piste. S obzirom na raspoloživu dužinu piste i brzine kojom se avion kretao posada je odlučila da je bezbednije da se nastavi sa poletenjem, jer je procenila da će avion ubrzo da se odvoji od tla.
U izveštaju se navodi da je, po izjavi posade, avion onda počeo da se trese i osetili su udarac u neki predmet.
„Sindrom slomljenog srca“ (Broken-Heart-Syndrom, poznat i kao Takotsubo-sindrom), bolest je koja i dalje predstavlja zagonetku za lekare. A opasan je skoro kao srčani udar
Tabloid „Informer“, barem televizijski, moći će da se gleda od aprila i na SBB-u, tvrdi njihov zamenik urednika. To potvrđuju i izvori „Vremena“ sa „Sport kluba“. „Srbija da peva, a srpski rod da se veseli“, komentarisao je ovu vest pomoćnik glavnog urednika „Informera“ Dejan Vukelić Vukela
Pre 80 godina, od marta do novembra, objavljena su tri romana Ive Andrića: Na Drini ćuprija, Travnička hronika i Gospođica. Uz pola veka od njegove smrti, ovo je drugi jubilej našeg jedinog nobelovca koji obeležavamo ove godine
Zgrada subotičkog Narodnog pozorišta posle nekoliko decenija je izgrađena, istina bez velike sale zbog koje je najviše i počela obnova
Sredinom osme decenije prošlog veka grupa studenata – petoro arheologa i jedan fizičar – krenula je prvi put na letovanje u Grčku, u antičku Teru koju je ove zime zadesila serija zemljotresa
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve