Novogodišnja akcija
Popust na pretplatu za digitalna i štampana izdanja „Vremena”
Od četvrtka, 19. decembra do 15. januara ostvarite 20 posto popusta na sve pretplate za digitalna i štampana izdanja „Vremena”. A „Vreme“ ima samo svoje čitaoce
Na otvaranju prethodne izložbe Fantastičnih 6 bilo je 2000 ljudi. Sad, posle sedam godina, opet izlažu na istom mestu i u istom sastavu da, različiti, pokažu kako boja, figuralnost, fantastika, iskrenost spajaju nespojivo
U istom sastavu i na istom mestu kao i pre sedam godina, u utorak 3. septembra u Kući legata u Beogradu, grupa slikara Fantastičnih 6 zovu na novu izložbu. Otvaranje prethodne izložbe, na kojem je bilo 2000 ljudi, postalo je njihov zaštitni znak.
Fantastičnih 6 su umetnici i višedecenijski prijatelji Željko Đurović, Željko Tonšić, Vladimir Dunjić, Milan Tucović, Zoran Velimanović i Sergej Aparin, koje spaja umetnost figurativnog, nadrealnog i vanpojavnog. Postoje od 2016. godine. Njihova nova zajednička izložba je i prilika da se pokaže umetnost preminulih Željka Tonšića i Milana Tucovića.
Autorka i ove izložbe je Maja Živanović. Kaže da je “došlo vreme da se ponovi atmosfera s tog početka. Uželeli smo se emocija i interakcija s publikom svih generacija, jer je umetnost grupe Fantastičnih 6 vanvremenska, bogata i mnogostrana i izlazi iz okvira svakodnevnog, a atraktivna je za posmatrače”.
“Strpljivo smo čekali sedam godina da ponovo osetimo radost deljenja s publikom. Da neke ideje sazru, da se malo i odmorimo od euforije koja nas je nosila, a u međuvremenu smo imali zapažene izložbe u Narodnom muzeju u Kragujevcu, Gradskoj galeriji u Užicu i Narodnom muzeju u Smederevskoj Palanci. Desilo se da smo 2019. godine zauvek izgubili Milana Tucovića, dobrog duha Beograda, to je bio nenadoknadiv gubitak za čitavu likovnu javnost, a posebno za nas, njegove prijatelje. Željko Tonšić je i na prvoj izložbi bio predstavljen posthumno, za života je retko samostalno izlagao, te je tada to zaista bila retka prilika da se uživa u njegovim delima gracija nestvarne lepote. Ostatak ekipe je nastavio da vredno i posvećeno stvara, samostalno izlaže i bude prisutan na druge načine na domaćoj i međunarodnoj likovnoj sceni.”
Naravno da pre sedam godina, kaže Maja Živanović, “niko iz ove umetničke ekipe višedecenijskih prijatelja nije bio svestan da ćemo postići takav uspeh. Ne zato što je bilo ko od nas sumnjao u kvalitet zajedničke postavke, već zato što takva poseta nije bila zabeležena ni na jednoj izložbi savremenih stvaralaca do tada. Radost na licima koji su septembra 2017. godine satima strpljivo čekali da uđu u Kuću legata na otvaranje postavke, svima nam je dala krila i vratila veru da u vremenima kada se forsiraju pojedinci, zajedničko izlaganje ima veći značaj za širu kulturnu javnost. Čini mi se da je entuzijazam koji smo tada imali – osmišljavajući celu priču – imao veliki odjek i kod publike i javnosti, ne samo zbog odličnih i nesvakidašnjih likovnih dela, već i zbog energije, pristupačnosti i iskrenosti samih autora”.
Maja Živanović je autorka i imena ove grupe. Objašnjava da odrednica “fantastični” nije tu “zbog naziva likovnog pravca, već zbog činjenice da iako su svi članovi grupe višedecenijski prijatelji, bilo je potrebno da se objedine postavkom koja nije bila samo puko prikazivanje umetnosti fantastičnog i nadrealnog, no i pomeranje granica logičnog. I to je oblik iracionalne figuracije. Ta uloga sublimisanja nespojivih je pripala meni kao novinaru i likovnom kritičaru, pa sam u nazivu izložbe sugerisala da je to vrhunsko umetničko stvaralaštvo, odnosno likovno majstorstvo”.
Za prošlu izložbu Fantastičnih 6 izabrala je radove velikih i srednjih formata, različitih tematika i kolorita koji dominiraju slikom. Novu postavku odlikuju, kaže, “doslednost i osećaj za meru. S obzirom da su ova šestorica umetnika osetno drugačiji u izrazima, njihove slike i objekti se tako i sagledavaju. Snaga likovnog dela i jeste u tome da se u njega učitavaju različita značenja. S obzirom da Milan Tucović i Željko Tonšić nisu više među nama, publika će moći da vidi neke od njihovih dosad neizlaganih radova, objekata i slika iz različitih faza stvaralaštva iz porodičnih odnosno privatnih kolekcija. Za ta dela su karakteristični akcentovana personalnost, miran kolorit i prošlost sa aurom magičnog. Što se tiče ostalih autora, biće predstavljeni recentni radovi, vanvremenski prizori, nebitno da li su u pitanju mediteranski objekti preplitanja noći i dana Sergeja Aparina, brutalne i fantazmagorične slike Zorana Velimanovića, vrtoglavice, velovi i potrteti Vladimira Dunjića ili mistični svet figura u stalnoj korespondenciji s koloritom Željka Đurovića. Trudili smo se da postavka ovog puta bude drugačija, pročišćenija, konciznija… s manjim brojem eksponata no prošlog puta, a tematski prepoznatljivim i formatom velikim slikama svakog autora. Izložba Fantastičnih 6 je jedinstvo u različitosti”.
Decenijama unazad, umetnost je okrenuta tehnologiji i neumetničkim sredstvima, pa deluje da su Fantastičnih 6 i sve njihove kolege koje se nisu odrekle klasičnih umetničkih sredstava i formi na suprotnoj strani. Maja Živković potvrđuje da se radi o suprotstavljenim stranama.
“Naravno da jesu suprotstavljene strane, jer su i figuracija i fantastika najčešće skrajnute u vremenu dominacije umetnika iz proširenih medija. No, umetnici objedinjeni projektom ‘Fantastičnih 6’ se na svoj način bore protiv nemilosrdnog ritma modernog vremena. Autentični su, samorodni, drugačiji te samim tim ne pristupaju konvencionalno temama, bez obzira da li su one odraz sadašnjosti, prošlosti ili snoviđenja. Pritom su sjajni crtači… čak neki od njih često prave iskorak u implementaciji neslikarskih materijala u svom radu, ali tako da su to smislene celine a ne nerazumljive tvorevine.”
Kako se sad u ovu stvarnost uklapaju snovi, mitovi, bajke i slične obavezne teme fantastike? Maja Živković kaže da to nije jedino brisanje vremenskih dimenzija, “tu su i paralele sa svetom istorije umetnosti, književnosti i filma, ‘iščašena’ atmosfera slika, različite naracije i slutnje koje bude nelagodan osećaj u stomaku kod posmatrača. Nema banalnog, to su promišljena dela. I nostalgičan prizor, mediteranski objekat ili naizgled miran portret u određenom kontekstu može da vas pomeri s mesta, a kamoli anđeoska i hibridna bića ili fluidne silfide. Umetnost ovih autora nikada ne prestaje da iznenađuje; kad god pomislite da ste kroz kontinuitet njihovog rada sve videli, oni vas odvedu na neko novo mesto”.
Fantastičnih 6 će biti u Kući legata do 24. septembra.
Od četvrtka, 19. decembra do 15. januara ostvarite 20 posto popusta na sve pretplate za digitalna i štampana izdanja „Vremena”. A „Vreme“ ima samo svoje čitaoce
Bilo je mnogo pokušaja da se utvrdi poreklo porodične slave, ali oni su češće otvarali nova pitanja i dileme no što su davali odgovore. Zna se samo da je proslavljanje sveca zaštitnika porodice veoma stara obredno-religijska i društveno ekonomska praksa, kojoj se počeci gube u dalekoj prošlosti
A ipak je sve vreme srećna, snažna, to jednostavno izbija sa ovih fotografija, i ta sreća i snaga čuvaju je u kapsuli jednog vremena koje se dugo opiralo slomu – Margita Magi Stefanović
Ove godine se navršilo 120 godina od osnivanja Materinskog udruženja, a 2026. biće isto toliko od osnivanja Doma za nahočad ovog društva. Tim povodom objavljena je monografija dr Jasmine Milanović, naučne savetnice Instituta za savremenu istoriju. Udruženje je bilo jedno od najprogresivnijih ženskih društava u Kraljevini Srbiji i ostavilo je dubok trag
Nedavno smo opet čuli priče o dosadnim stenicama u srpskim zatvorima. Zašto je toliko teško iskoreniti ove bube i šta ako vam se zapate u stanu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve