
Hronika
Bela Palanka: Prevrnuo se kombi s migrantima, više od 30 povređenih
Na auto-putu kod naplatne rampe Bela Palanka prevrnuo se kombi sa migrantima koji je navodno bežao od policije. Povređene zbrinjavaju ekipe Hitne pomoći iz Niša i Pirota
Pre dve nedelje na incident sa spaljivanjem Biblije u Avganistanu podsetila je grupa novinara koji su ponovo raspalili sumnje da evanđelisti upotrebljavaju vojsku kako bi širili svoja religiozna ubeđenja. U maju mesecu prošle godine, stotine Biblija na avganistanskom jeziku oduzete su vojnicima i spaljene zato što se verovalo da postoji namera da se muslimani pokrste, što je protiv vojnih pravila i avganistanskog zakona. Portparol Pentagona tada je saopštio da je taj čin bio „mera zaštite“ kako bi se Avganistanci uverili da američki vojnici nemaju nameru da preobrate Muslimane i sprečavanja potencijalnog nasilnog antiameričkog raspoloženja.
Reč je o dokumentarnom filmu autora Brajana Hjudžisa, koji je bio jedan od autora teksta objavljenog u časopisu „Harpers magazin“ 12. maja prošle godine pod naslovom „Isus ubija Muhameda: Krstaški rat hrišćanske vojske“. Pentagon je dao na znanje da je autorima dokumentarca bilo dozvoljeno da „uđu u Bagram (vazdušna baza u Avganistanu) prošlog maja kako bi snimili religioznu sesiju u koju je bila uključena vojska“. Na jednoj od tih sesija „… učesnici su pokazali Bibliju prevedenu da jezike dari i paštu koju im je poslala crkva iz njihove zemlje. Nakon diskusije kako i da li ih treba distribuirati, kapelan koji je vodio službu potvrdio je Generalno pravilo broj 1 (vojna zabrana pokrštavanja) te da Biblije neće biti distribuirane, odnosno da će biti uništene.“
U predmetnom tekstu, drugi autor pokušava da diskredituje hrišćane evangeliste na službi u vojsci optužujući ih za „tihu zaveru u okviru oružanih snaga“, tvrdeći da vernici „vide sebe ne kao subverzivne elemente, već kao duhovne borce – ambasadore hrišćanstva u uniformi“. U dokumentarcu se pojavljuje Majkl Vajstajn, predsednik Fondacija za religijske slobode u vojsci, antievangelista po opredeljenju, koji sebe vidi kao „glas razuma u vojsci“ i koristi medije za promovisanje svojih ciljeva. On smatra da se zemlja suočava sa modelom promovisanja „neustavnog silovanja religioznih sloboda pripadnika vojne sile“, nazivajući ceo postupak „mentalnim silovanjem“.
Tekst i film privukli su pažnju Džejmsa Beja, reportera Al Džazire, koji je kontaktirao autora Hjudžisa i potpisnika teksta Šarleta. Autori su se složili da se dokumentarni film, odnosno njegovi delovi koriste i emituju na TV Al Džazire. Na katarskoj televiziji prikazani su delovi filma kao dokaz da američka vojska podržava pokrštavanje Avganistanaca, a na njihovom sajtu piše da su neki vojnici koji su se pojavili u filmu „ukoreni“.
Ova epizoda demonstrira četiri uznemiravajuća fenomena: duple standarde, jednosmerne kulturne i religijske predrasude, političku nekorektnost i antagonizam prema američkim vojnicima evangelističke veroispovesti. Zarad privilegije da prolivaju svoju krv u muslimanskim zemljama, od američkih vojnika očekuje se da se odreknu svojih religijskih učenja, krsta i Biblije.
Na auto-putu kod naplatne rampe Bela Palanka prevrnuo se kombi sa migrantima koji je navodno bežao od policije. Povređene zbrinjavaju ekipe Hitne pomoći iz Niša i Pirota
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve