img
Loader
Beograd, 10°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Meridijani

28. januar 2009, 19:08 Priredila B. Vasić
Copied

Moskva: Milioni nezaposlenih

U Rusiji trenutno je bez posla šest miliona ljudi, što je za milion više nego u novembru prošle godine, saopštio je šef nacionalne službe za zapošljavanje Jurij Gertsij. Sličan podatak objavilo je i rusko Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite u ponedeljak – broj nezaposlenih građana u Rusiji u januaru 2009. godine uvećao se na 1,5 miliona. Agencija RIA Novosti navodi podatak da je, zaključno sa 21. januarom, broj „novih“ nezaposlenih u Rusiji oko 1.548.000 građana. Ovaj podatak prosledile su ruske firme kako bi se odmerile posledice svetske ekonomske krize, koja je prilično pogodila ovu zemlju koja je prethodnih godina doživela ekonomski „bum“. U decembru prošle godine isto ministarstvo upozoravalo je da bi stopa nezaposlenosti u Rusiji 2009. godine mogla znatno da se uveća, odnosno da može da dostigne broj veći od 2,1 ili 2,2 miliona ljudi. Uzročno-posledično, u 2009. smanjile su se i plate zaposlenih pa je tako agencija Avana personel objavila podatke istraživanja dobijene iz 230 ruskih kompanija iz devet gradova, na osnovu kojih se u 2009. godini predviđa smanjenje ili stagniranje plata. Prema rezultatima tog istraživanja, 70 odsto anketiranih kompanija u oktobru prošle godine planiralo je da poveća plate zaposlenima u proseku za 12 odsto, da bi u decembru 2008. godine 17 odsto firmi povuklo planove za povećanje plata, dok je 40 odsto poslodavaca odložilo te iste planove ili usvojilo odluke o povećanju plata od sedam do devet odsto. Anketirani nezaposleni izjavili su da su spremni da prihvate slabije plaćene poslove (46 odsto), lošiju poziciju u firmi (25 odsto) ili otpremnine (76 odsto). Na osnovu istraživanja koje je sprovela državna ustanova za statistiku u avgustu 2008. godine, bez posla je bilo 4,5 miliona Rusa (sa napomenom da je istraživanje obuhvatilo i one ljude koji se nisu prijavili kao nezaposleni). U moru podataka, zbunjuje to što je rusko ministarstvo saopštilo da su 113.964 osobe ostale bez posla od 1. oktobra 2008. do 21. januara 2009. godine, dok predsednik Dmitrij Medvedev potvrđuje da je najmanje 1,5 miliona Rusa u decembru stajalo u redu za posao, što je više od 20 odsto u odnosu na oktobar.


Sukhumi: Političko ubistvo

U glavnom gradu otcepljene Abhazije, Sukhumi, ubijen je zamenik ministra policije Zakan Džungelija, izvestile su ruske agencije. Agencija Interfaks navodi da je zvaničnik ubijen pištoljem iz blizine sa dva hica, u jednom kafiću u centru grada. „Pucano mu je u glavu i grudi; smrt je bila trenutna“, rekao je Sergej Bagapš, jedan od vodećih lidera u gruzijskom otcepljenom regionu. Ministar spoljnih poslova Sergej Šamba rekao je da je njegovog kolegu ubio nepoznati azilant iz pištolja, uz napomenu da veruje da je ubistvo povezano sa njegovim poslom. Ubijeni zamenik ministra unutrašnjih poslova Džungelija bio je na toj funkciji od 2005. godine. Prema rečima istražitelja Džemala Gogija, za sada nije niko uhapšen uprkos iskazima mnogobrojnih svedoka. Neimenovani izvor iz Ministarstva navodi da je istraga u toku, kao i da su stručnjaci odmah otišli na mesto zločina. Nije utvrđeno da je ubistvo povezano sa političkim statusom Abhazije niti za to za sada postoje implikacije. Rusija je priznala nezavisnost Abhazije u avgustu, uprkos negodovanju Evrope i SAD i nakon mešanja ruskih snaga u sukob u Južnoj Osetiji, drugom otcepljenom gruzijskom regionu. Ono što posebno brine zapadne zemlje, osim stabilnosti u kavkaskom regionu, jeste energetski tranzit od Kaspijskog mora do zapadne Evrope.


Rejkjavik: Prva žrtva

Koaliciona vlada Islanda pala je u ponedeljak zahvaćena talasom nezadovoljstva u narodu, a to je ujedno prva vlada-žrtva svetske ekonomske krize. Premijer Geir Harte dao je ostavku i napustio vladu kojom rukovodi od 2006. godine, a jedan od razloga jeste njegova nespremnost da izađe u susret opozicionim partnerima, Socijaldemokratskoj alijansi, koja traži reizbor novog premijera kako bi se očuvala koalicija. Premijer u ostavci izjavio je novinarima da istinski žali zbog toga što nije moguće nastaviti sa koalicijom. Island je zahvatila kriza u oktobru prošle godine kada su nacionalne banke propale zbog dugova u koje su zapale tokom godina ubrzane ekspanzije, nacionalna valuta krona je oslabila, a mnogi građani Islanda su to debelo platili kroz kreditna zaduženja. Hiljade ljutitih građana demonstriralo je svoje nezadovoljstvo učešćem u „kuhinjskom orkestru“, što su komentatori nazivali „tiganj revolucijom“. Uz sve to, Harteova vlada je nacionalizovala banke i upetljala se u zajam od deset milijardi dolara od MMF-a i pojedinačnih zemalja.


Kabul: Napolje, strana vojsko

Uprkos kiši koja je padala u Mehtar Lamu, glavnom gradu istočne provincije Laghman u Avganistanu, hiljade ljudi je izašlo na ulične proteste prethodne subote zahtevajući okončanje operacija stranih vojnih sila na njihovoj teritoriji. Neposredan povod za proteste bila je pogibija 15 avganistanskih civila, uključujući žene i decu, nastradalih u vazdušnim napadima vojnih snaga SAD protiv talibanskih pobunjenika. Povodom „kolateralne štete“, odnosno ubistva civila, oglasio se i predsednik Avganistana Hamid Karzai kritikujući vojnu operaciju. On smatra da pogibija civila u vazdušnim napadima ide na ruku ekstremistima i pomaže u ostvarenju njihovih ciljeva. Američke vojne snage saopštile su da je u vazdušnom napadu u Laghmanu u petak poginulo 15 militanata, kao i da je napad bio samoodbrana od ekstremista. Ogorčeni demonstranti očigledno ne veruju ni jednima ni drugima dok uzvikuju parole i protiv Karzaija i protiv Amerikanaca. U vojnim operacijama koje su sprovodile strane ili avganistanske snage prethodnih godina nastradalo je najmanje 700 civila. Ove godine očekuju se predsednički izbori, a aktuelni predsednik Karzai, koji više ne uživa podršku svog naroda, biće jedan od kandidata. Ove godine očekuje se i povećanje broja američkih trupa budući da je predsednik SAD Barak Obama rekao da Avganistan i Pakistan predstavljaju „centralni front“ stalne borbe protiv terorizma i ekstremizma.

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Meridijani
Ilustracija

Hronika

26.jul 2024. I.M.

Bela Palanka: Prevrnuo se kombi s migrantima, više od 30 povređenih

Na auto-putu kod naplatne rampe Bela Palanka prevrnuo se kombi sa migrantima koji je navodno bežao od policije. Povređene zbrinjavaju ekipe Hitne pomoći iz Niša i Pirota

Peking

23.jun 2011. Reuters Africa

Srdačna diplomatija i ratni zločini

Damask

23.jun 2011. "Islam Online"

Kolevka civilizacije pred raspadom

Tripoli

15.jun 2011. The New Yorker

Šah sa Gadafijem i vanzemaljcima

Rim

15.jun 2011. Catholic News Service

Dar od boga

Komentar
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić

Komentar

Izbora biti neće

Klecavo vrhovno biće uzda se u lokalne izbore u Kosjeriću i Zaječaru. Ne sme se zaboraviti da on 13 godina teškim otrovima zasipa naročito u provinciji, te da je detoksikacija dug i mučan proces

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Mrači i muti, čaršijski rode

Ukoliko različiti oponenti Vučićevog režima nisu u stanju pomoći studentskoj omladini, mogli bi makar da ne odmažu. Suviše dugo su radili na isti način i sa istim poraznim rezultatima da bi mogli očekivati da ih itko išta pita

Filip Švarm

Komentar

Zašto sad želimo izbore

Nema više studenti napred, a mi za njima. Sad smo svi u istom sosu: isterali smo zver na čistinu. Znamo kako dalje ide

Jovana Gligorijević
Jovana Gligorijević
Vidi sve
Vreme 1792
Poslednje izdanje

Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora

Istorijska šansa Srbije Pretplati se
Paralelni univerzum Aleksandra Vučića

Padobranac na Floridi i ostala brukanja

Intervju: Veran Matić

Nepravda je ugrađena u sistem

Lični stav

Univerziteti i vlast – poslednja runda

Kultura sećanja

Dan pobede u Berlinu, 8/9. maj 1945.

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1781 19.02 2025.
Vreme 1780 13.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure