img
Loader
Beograd, 16°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Meridijani

05. jul 2002, 18:41 Priredio: Davor Konjikušić
Copied

Seul: Oružani incidenti

Bilans bitke koja se odigrala prošle subote u Žutom moru između južnokorejskih i severnokorejskih pomorskih snaga je četiri mrtva i devetnaest nestalih južnokorejskih vojnika. Zvaničnici Južne Koreje tvrde da je najmanje 30 Severnokorejaca ubijeno tokom okršaja, što je najgori incident u protekle tri godine. Ove dve zemlje su praktično i danas u ratu jer je rat od 1950. do 1953. godine okončan potpisivanjem primirja, a ne mirovnim sporazumom. Dvadeset-minutna pomorska bitka odigrala se na granici uspostavljenoj po direktivi Ujedinjenih nacija koju Severnokorejci ne priznaju. Obe strane tvrde da su suprotne snage prve otvorile vatru, iako južnokorejske vojne snage tvrde da su emitovale radijsko upozorenje pre nego što su otvorile vatru u skladu sa sporazumom donetim u vreme predsednika Kim Da Džonga. Sadašnji ministar odbrane Kim Dong Šin predložio je prošlog ponedeljka promenu ovog pravila i dopuštanje južnokorejskim snagama mogućnost da prve otvore vatru. Južna Koreja i SAD složne su u tome da pojačaju vojnu prismotru Severne Koreje. Opozicione partije zahtevaju smenu ministra odbrane i reviziju postojeće strategije odbrane države. Predsednik Velike nacionalne partije i glavni opozicioni kandidat za predsednika Li Hoi Čang izjavio je da jedino jake kontramere mogu da zaustave severnokorejske provokacije. Strasti u Južnoj Koreji kulminirale su prošlog ponedeljka tokom sahrane četvorice poginulih dvadesetogodišnjih vojnika. U međuvremenu, 515 južnokorejskih turista posetilo je severnokorejske Kumgang planine, a Severna Koreja je čestitala Južnoj Koreji na uspešnoj organizaciji Svetskog prvenstva u fudbalu.

Tirana: Uhapšen princ

Albanska policija zaplenila je početkom nedelje oružje pronađeno u koferu Leke Zogua, sina bivšeg kralja Zogua. Leka Zogu vratio se prošlog petka u Albaniju nakon dugogodišnjeg izgnanstva, tek pošto je početkom ovog meseca amnestiran zbog učestvovanja u nemirima pre pet godina, u vreme održavanja referenduma o pitanju monarhije na kome se dve trećine građana izjasnilo protiv vraćanja monarhije. Branilac optuženog Leke tvrdi da 90 komada pronađenog oružja čine trofeji i pokloni, pošto je Leka navodno kolekcionar oružja. Policijska istraga je u toku, ali je sigurno da su inspektori pronašli nove tipove granata i nekoliko kalašnjikova među trofejnim predmetima. Takođe, zaplenjeni su i pištolji dva Lekina telohranitelja. „Albanska policija nije bila obaveštena o prenosu oružja, kako bi na vreme izdala posebne dozvole“, izjavio je šef policije Bilbil Mema. Leka Zogu bi, ukoliko bude proglašen krivim, mogao da bude osuđen na kaznu od pet godina zatvora. Leka se zbog švercovanja oružja već našao na udaru zakona 1999. godine kada je policija, sumnjajući da ilegalno trguje oružjem s pojedincima iz Južnoafričke Republike, u njegovom stanu otkrila 70 komada automatskih pušaka i 14.000 šaržera municije. Njegov plan bio je da zajedno sa svojom majkom i sinom nastavi život u vili pored glavnih vladinih institucija. Leka je imao samo dve godine kada je 1939. godine za vreme italijanske invazije napustio zemlju i narednih 20 godina proveo u Južnoafričkoj Republici.

Zagreb: Ponos homoseksualizmom

Prošle subote je prvi put u Zagrebu održan gay pride festival, koji je uz jako policijsko obezbeđenje protekao samo uz verbalno vređanje homoseksualaca, jedan bačen suzavac među okupljene i prebijanje Marija Kovača, alternativnog pozorišnog reditelja, koji je trebalo da vodi program manifestacije. Nakon okončanja zvaničnog dela programa grupe mladih hrvatskih desničara počele su po gradu tražiti, a potom i prebijati homoseksualce i ostale pripadnike seksualnih manjina. Ceo skup obezbeđivale su interventne jedinice policije, koje su paviljon na Zrinjevcu okružile metalnim ogradama. U protestnoj povorci ulicama Zagreba, čime su seksualne manjine želele da ukažu na svoj diskriminatorski položaj, prisustvovali su i visoki poverenik UN-a za ljudska prava u Hrvatskoj Huan Pablo Ornandez i ministar unutrašnjih poslova Šime Lučin. Tokom šetnje pojedini građani su pljeskanjem odobravali zahteve seksualnih manjina, dok su pojedini desničari između ostalog skandirali „Idite u Srbiju!“. Zbog remećenja javnog reda i mira policija je privela deset osoba, a 11 uglavnom pijanih protivnika parade privedeno je iz preventivnih razloga.

Bukurešt: Drakulin park

Rumunska vlada odustala je od kontroverznog plana da se park u znak sećanja na Drakulu izgradi u transilvanijskom gradu Šigišoara. Idejni tvorac projekta, čija je realizacija trebalo da počne ovog leta, je rumunski ministar turizma Matei Dan. Na prve najave o izgradnji „memorijalnog parka Drakula“ reagovale su domaće i međunarodne ekološke grupe. Do dramatične odluke da se potraži nova, ekološki manje štetna lokacija za izgradnju parka, došlo je tek nakon više meseci lobiranja raznih zvaničnika, uključujući i angažovanje engleskog princa Čarlsa. Projekt je podrazumevao i izgradnju velikog zamka u srednjovekovnom gradu Šigišoaru. Ekolozi tvrde da bi izgradnjom ovog kompleksa bilo uništeno 120 hektara zemlje i sva okolna sela. Očekuje se da organizacija UNESCO pohvali odluku rumunskih vlasti da park presele na drugu ekološki „prijateljsku“ lokaciju pored Bukurešta.

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Meridijani
Ilustracija

Hronika

26.jul 2024. I.M.

Bela Palanka: Prevrnuo se kombi s migrantima, više od 30 povređenih

Na auto-putu kod naplatne rampe Bela Palanka prevrnuo se kombi sa migrantima koji je navodno bežao od policije. Povređene zbrinjavaju ekipe Hitne pomoći iz Niša i Pirota

Peking

23.jun 2011. Reuters Africa

Srdačna diplomatija i ratni zločini

Damask

23.jun 2011. "Islam Online"

Kolevka civilizacije pred raspadom

Tripoli

15.jun 2011. The New Yorker

Šah sa Gadafijem i vanzemaljcima

Rim

15.jun 2011. Catholic News Service

Dar od boga

Komentar

Pregled nedelje

Mrači i muti, čaršijski rode

Ukoliko različiti oponenti Vučićevog režima nisu u stanju pomoći studentskoj omladini, mogli bi makar da ne odmažu. Suviše dugo su radili na isti način i sa istim poraznim rezultatima da bi mogli očekivati da ih itko išta pita

Filip Švarm

Komentar

Zašto sad želimo izbore

Nema više studenti napred, a mi za njima. Sad smo svi u istom sosu: isterali smo zver na čistinu. Znamo kako dalje ide

Jovana Gligorijević
Jovana Gligorijević

Komentar

Dragan Bujošević i Nenad Lj. Stefanović – dvojac u teškoj deluziji

Uprkos masovnim protestima ispred RTS-a, desetinama hiljada ljudi na ulicama i višenedeljnoj blokadi, dvojac sa vrha Javnog servisa i dalje ne vidi problem. Ili se barem trudi da ga ne vidi, dok javnost sve više gleda kroz prozor – i traži izlaz

Nemanja Rujević
Vidi sve
Vreme 1792
Poslednje izdanje

Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora

Istorijska šansa Srbije Pretplati se
Paralelni univerzum Aleksandra Vučića

Padobranac na Floridi i ostala brukanja

Intervju: Veran Matić

Nepravda je ugrađena u sistem

Lični stav

Univerziteti i vlast – poslednja runda

Kultura sećanja

Dan pobede u Berlinu, 8/9. maj 1945.

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1781 19.02 2025.
Vreme 1780 13.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure