img
Loader
Beograd, 17°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Meridijani

17. avgust 2005, 17:29 Priredio - M. S
Copied

Atina: Nesreća

Avion „boing 737“ kiparske avio-kompanije Helios, koji je leteo na liniji Larnaka–Atina–Prag, srušio se u nedelju u blizini Atine. Svih 115 putnika, među kojima je bilo i dvadesetoro dece i šest članova posade, nastradalo je u udesu. Uzrok pada aviona još nije poznat, ali grčke i kiparske vlasti odbijaju mogućnost terorističkog napada. Pretpostavlja se da se letelica srušila zbog gubitka pritiska u kokpitu i nedostatka kiseonika na visini od 10.000 metara. Prvi rezultati istrage pokazuju da je većina putnika poginula dok je avion još bio u vazduhu i da su njihova tela bila smrznuta pre nego što se avion srušio. Grčka kontrola avio-saobraćaja izgubila je vezu sa letelicom dva sata pre pada aviona, a 30 minuta kasnije proglašeno je da je avion izvan kontrole. Piloti grčkih vojnih aviona koji su poslati da presretnu kiparski avion izjavili su da putnici u avonu nisu davali znake života pre nego što se avion srušio. Spasilačke ekipe uspele su da pronađu obe crne kutije, koje su u sredu poslate na ekspretizu u Francusku i konačni rezultati istrage očekuju se za nekoliko dana. Kiparska avio-kompanija Helios često je imala probleme sa neispravnim avionima. Odmah posle katastrofe policija je upala u prostorije avio-kompanije u Larnaki. Prema rečima Mariosa Karovijana, predstavnika kiparskog predsednika, akcija je izvedena „da bi se osigurala dokumenta i drugi dokazi koji bi mogli da budu korisni u istrazi o mogućem kriminalnom aktu“. Na Kipru i u Grčkoj proglašena je trodnevna žalost zbog nesreće. U utorak se dogodila još jedna teška nesreća sa 152 žrtve kada se u Venecueli srušio kolumbijski avion…

Havana: Rođendan Fidela Kastra

Kubanski predsednik Fidel Kastro, lider sa najdužim stažom na planeti, slavio je u subotu 13. avgusta 79. rođendan. Na predstavi u kojoj je učestvovalo nekoliko desetina dece uz pesmu i igru predstavljena je i velika rođendanska torta uz neizbežno „Viva Fidel“. Kubanski mediji takođe su učestvovali u svečanosti podsećanjem na Fidelova dela i ostvarenja za vreme njegove duge vladavine, kao i na njegov „borbeni duh i ideal pravičnosti“. U kubanskim bioskopima prikazivan je dokumentarni film o njegovom životu, kao i njegovi najpoznatiji govori, od preuzimanja vlasti, preko Kubanske krize 1962. do danas.

Jedini komunistički lider u Americi nalazi se na vlasti već 46 godina i uspešno se oporavio od nezgode prošlog oktobra, kada je polomio desnu ruku i levo koleno i, kako izgleda, još nema nameru da se povuče sa vlasti. Iako se njegova zemlja godinama nalazi pod američkim sankcijama, to do sada nije mnogo naškodilo njegovom režimu.

Kolombo: Atentat na šefa diplomatije

Lakšman Kadirgamar (73), ministar spoljnih poslova Sri Lanke, ubijen je u petak u svojoj rezidenciji u blizini Kolomba. Zasad nepoznati napadači pucali su na njega iz snajpera, koji se nalazio u zgradi nedaleko od Kadirgamarove rezidencije. Šef diplomatije pogođen je u glavu i grudi i u kritičnom stanju prebačen je u bolnicu gde je ubrzo umro. Predsednica Sri Lanke Čandrika Kumaratunga proglasila je u subotu vanredno stanje „radi nacionalne bezbednosti“. Policija je ubrzo posle atentata uhapsila dve osobe, ali je identitet izvršilaca još uvek nepoznat. Vlasti Sri Lanke optužile su separatističku organizaciju Tamilski tigrovi da je odgovorna za atentat, ali ova organizacija zasad odriče bilo kakvu vezu s njim. Ova organizacija bori se za stvaranje nezavisne tamilske države i u građanskom ratu koji traje više od 20 godina poginulo je više od 60.000 ljudi. Primirje potpisano u februaru 2002. je na snazi. Kadirgamar, koji je i sam bio Tamil, bio je veliki protivnik Tamilskih tigrova, koji su ga smatrali izdajnikom. Vlada Sri Lanke izdala je saopštenje u ponedeljak, u kome se kaže da će doći do ozbiljne revizije mirovnog procesa, ali je odbacila bilo kakvu mogućnost prekida primirja. Na konferenciji za štampu posle atentata Daglas Devananda, ministar za kulturu, takođe Tamil, rekao je da je i on do sada više puta bio meta neuspešnih atentata. On je optužio Tamilske tigrove da stoje iza nekoliko bombaških napada poslednjih godina, za koje niko nije preuzeo odgovornost, uz optužbe da je to uobičajen način njihovog delovanja. Jedan predstavnik policije izjavio je da političari do sada nisu vodili dovoljno računa o svojoj bezbednosti. Kadirgamar je kremiran u ponedeljak u Kolombu. Kremaciju je obezbeđivalo više hiljada vojnika i policajaca.

Gvatemala Siti: Obračun bandi u zatvorima

Najmanje 30 zatvorenika je poginulo, dok je više od 50 povređeno u obračunima bandi u nekoliko zatvora u Gvatemali. Incidenti između dve glavne bande – Mara Salvatruha i Mara 18, koji su bili česti u poslednjih nekoliko nedelja, prerasli su u utorak u pravi rat između zatvorenika ove dve bande. Ministar unutrašnjih poslova Gvatemale Karlos Vilman izjavio je da su one koordinirale svoje akcije preko mobilnih telefona, a u sukobima je korišćeno oružje, od noževa do ručnih granata, koje je prokrijumčareno u zatvore. Prema rečima svedoka, neki od poginulih imali su rane od vatrenog oružja, drugi od šrapnela, dok su neki bili povređeni hladnim oružjem. Najkrvaviji sukobi izbili su u zatvoru poznatom kao Rupa u gradu Eskuintla, gde je poginulo 18 zatvorenika. Posle akcije nekoliko stotina policajaca i vojnika kontrola nad zatvorima je ponovo uspostavljena. Članovi ovih bandi, poznatih kao Mare, deluju na području Srednje Amerike, odakle su njihovi pritvoreni članovi deportovanu u Gvatemalu. Njihove aktivnosti predstavljaju opasnost i za Honduras i za Salvador, gde su u poslednjih nekoliko godina optuženi za više ubistava i oružanih pljački.

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Meridijani
Ilustracija

Hronika

26.jul 2024. I.M.

Bela Palanka: Prevrnuo se kombi s migrantima, više od 30 povređenih

Na auto-putu kod naplatne rampe Bela Palanka prevrnuo se kombi sa migrantima koji je navodno bežao od policije. Povređene zbrinjavaju ekipe Hitne pomoći iz Niša i Pirota

Peking

23.jun 2011. Reuters Africa

Srdačna diplomatija i ratni zločini

Damask

23.jun 2011. "Islam Online"

Kolevka civilizacije pred raspadom

Tripoli

15.jun 2011. The New Yorker

Šah sa Gadafijem i vanzemaljcima

Rim

15.jun 2011. Catholic News Service

Dar od boga

Komentar

Komentar

Novosadski taoci režima: Ko ruši državu, a ko je brani

Režimska odmazda biće strašna ako otpor posustane. Sada hoće da utamniče ljude koji su čavrljali o rušenju vlasti jer su time tobože rušili državu. Ali, državu je oteo i srušio režim, odavno

Nemanja Rujević

Država i kultura

Skadar na Bojani: Da li će beogradska Filharmonija opet izvisiti za zgradu

Ministarstvo za javna ulaganja podnelo je zahtev za građevinsku dozvolu za gradnju nove zgrade Beogradske filharmonije. S obzirom da se zna da je projekat preskup i da za njega nema para, deluje da je i ovo samo nova šarena laža

Sonja Ćirić
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić

Komentar

Izbora biti neće

Klecavo vrhovno biće uzda se u lokalne izbore u Kosjeriću i Zaječaru. Ne sme se zaboraviti da on 13 godina teškim otrovima zasipa naročito u provinciji, te da je detoksikacija dug i mučan proces

Ivan Milenković
Vidi sve
Vreme 1792
Poslednje izdanje

Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora

Istorijska šansa Srbije Pretplati se
Paralelni univerzum Aleksandra Vučića

Padobranac na Floridi i ostala brukanja

Intervju: Veran Matić

Nepravda je ugrađena u sistem

Lični stav

Univerziteti i vlast – poslednja runda

Kultura sećanja

Dan pobede u Berlinu, 8/9. maj 1945.

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1781 19.02 2025.
Vreme 1780 13.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure