
Hronika
Bela Palanka: Prevrnuo se kombi s migrantima, više od 30 povređenih
Na auto-putu kod naplatne rampe Bela Palanka prevrnuo se kombi sa migrantima koji je navodno bežao od policije. Povređene zbrinjavaju ekipe Hitne pomoći iz Niša i Pirota
Neočekivanom pobedom prozapadne alijanse „14. mart“ na parlamentarnim izborima u Libanu nastupilo je izvesno olakšanje, ali to ne znači da će doći do značajnih promena u ovoj zemlji. Pobeđeni blok „8. mart“, predvođen Hezbolahom, priznao je poraz u saopštenju koje su prosledili zapadnim reporterima. Pobednička alijansa osvojila je 69 ili 70 od 128 mesta u parlamentu, nasuprot svim predviđanjima i istraživanjima javnog mnjenja. Šta je dovelo do tog rezultata i kakve će implikacije pobeda prozapadne alijanse imati na Liban i Izrael?
Najpre, rezultat govori o porazu stranke bivšeg generala Auna, čija Slobodna demokratska stranka predstavlja hrišćanski element Hezbolahovog bloka „8. mart“. General Aun, nekad vođa pobune protiv Sirije, danas je član prosirijske alijanse u Libanu. Fokusna grupa na ovim izborima bila je hrišćanska zajednica, zato što je mišljenje ostalih libanskih verskih zajednica i manjinskih naroda bilo očekivano i predvidivo. Suniti i manjinski druzi dali su nepodeljenu podršku sada već vladajućoj alijansi, dok su šiiti bili podeljeni između prosirijskog pokreta Amal, koji se ekskluzivno pridružio prozapadnim snagama, i Hezbolaha. Međutim, hrišćanska verska zajednica bila je podeljena, a general Aun je očekivao da će njegova stranka prodreti do hrišćanskih birača. Hrišćanska stranka u okviru pobedničkog bloka Snaga Libana, koju predvodi dr Samir Geage i stranka Falange, do sada nisu imale nikakvu podršku u narodu. Mnogi analitičari smatraju da su Libanci hrišćanske veroispovesti okrenuli leđa Aunu i bloku „8. mart“ upravo zbog straha da bi iranski i sirijski regionalni blok mogao da ima značajniju ulogu u državi. U tom svetlu birači su se setili događaja iz maja 2008. godine kada je Hezbolah poslao svoje snage na ulice Bejruta. Nedavni govor Hasana Nasralaha u kome on opisuje majske događaje kao „slavne dane“ otpora, mogao je da utiče na opredeljenje hrišćanskih birača zbog opasnosti koju predstavlja sam Hezbolah.
Neki analitičari sugerišu i da je sećanje na destruktivan rat sa Izraelom 2006. takođe uticalo na birače. Rezultat izbora pokazuje da će alijansa „14. mart“ biti dominantan faktor u koalicionoj vladi, u kojoj će takođe biti mesta i za opoziciju. Pregovori oko prirode koalicije i njene „šminke“ najverovatnije će se odužiti. Analitičari ističu da opozicioni zahtevi za „blokirajućom trećinom“ u kabinetu mogu biti kamen spoticanja i centralna tema u pregovorima. Mogućnost da neslaganje postane realnost je velika, samim tim što se Hezbolah sa saveznicima neće ustručavati da upotrebi silu kako bi pojačao svoje argumente, jer je ključni interes Hezbolaha i iranskih patrona upravo širenje vojnog kapaciteta i države u senci.
Na auto-putu kod naplatne rampe Bela Palanka prevrnuo se kombi sa migrantima koji je navodno bežao od policije. Povređene zbrinjavaju ekipe Hitne pomoći iz Niša i Pirota
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve