Zahtev
Evropa Nostra: Vlada Srbije hitno da povuče odluku o Generalštabu
Vlada Srbije je prekršila Ustav, upozorava Evropa Nostra i traži hitnu zaštitu Dobrovićevog kompleksa Generalštaba. Isti zahtev upućen je i iz Društva konzervatora Srbije
Informacije koje čitaocu nudi Nedim Sejdinović u zbirci poezije „Zapratite me za još korisnih informacija“ su i blagotvorne, i smešne i potresne, i gorke i slatke - sve zavisi kako ste kad raspoloženi
Prva zbirka poezije Nedima Sejdinovića je „Zapratite me za još korisnih informacija“ što je, mora se primetiti, neuobičajen, pa valjda zato i prijemčljiv naslov. Jer, da u knjižari na polici vidim knjigu ovakvog naslova, sigurno bih je uzela, prelistala, pa ako nije skupa i kupila. pogledala. Ali neću je videti, barem ne u Beogradu gde živim, zato što je objavljena u drugoj državi, u izdavačkoj kući „Vijesti“ iz Zenice (BiH), i koliko čujem, upravo se radi na tome da stigne i do Srbije.
Pre ove poetske, Nedim Sejdinović je objavio dve zbirke priča, jednu zbirku eseja, i nebrojeno novinskih tekstova među kojima poslednjih godina dominiraju tekstovi u „Vremenu“.
Prethodne njegove književne tekstove nisam čitala, a pesme iz „Zapratite me“ su mi baš prijale. Kažem ovo, svesna da moj ukus i dopadanje ne mogu da budu nikakav kriterijum, samo zato što mi same pesme daju za pravo da o njima govorim polazeći od sebe. One su, naime, kao neko ko vam priča o svom upravo prošlom danu, a vi ga slušate i bude vam blisko i potrebno.
Nedim (neprirodno mi je da ga oslovljavam prezimenom kako nalažu pravila) je pesme rasporedio u nekoliko ciklusa, a u podnaslovima je, u zagradi, dodao uputstvo za čitanje. Na primer, ciklus „Intima“ je „za čitanje nasamo“, ciklus „Radnje“ je „za čitanje u manjim grupama“, ciklus „Uspomene“ treba „čitati na stadionima“ – razumete o čemu se radi.
Ja sam ih čitala onako kako uvek čitam i pesme i priče, preko reda, kako me koji naslov „uhvati“. U ovom slučaju počela sam od „Intime“, ne moram da objašnjavam zašto.
Naišla sam na formu kakvu ne poznajem, a biće najtačnije ako je opišem kao spoj dramskog, dokumentarnog i poetskog. Kao i u svakoj drami, Nedim prvo navodi mesto radnje, odvija se u jednoj običnoj južnotelepskoj kući a Južni Telep je deo Novog Sada, i zatim likove: Duško prijatelj i saputnik, pas Laza, mačori Mehmed Meša Baždarević i Vasil Tupurkovski zvani Vasica, i mačke Mica i Žozefina II. Naravno da neću da prepričavam. Samo ću da kažem da su i blagotvorne, i smešne i potresne, i gorke i slatke, da su čas sve to zajedno, čas odvojeno. Sve zavisi kako ste kad raspoloženi.
Do kraja knjige ima još mačaka i pasa, a svima je zajedničko da Nedim u njima vidi ljudske živote. Ti životi nisu ni lepi ni laki ni dobri, isključivo zbog ljudi (vidi „Ibuprofen“ o ženi koja je trovala mačke), ali su – životi.
I dokumentarnog ima do kraja knjige. Zapravo, ima ga u svakoj, ali možda ja to tako učitavam zato što Nedima znam pre svega kao novinara.
Neke Nedimove pesme su kao dnevničke /putopisne beleške. Na primer ona o Temerinu gde je jedna čudesna mesara u kojoj „kupujemo džigernjaču / Koju prijatelj zove džogernjača“, ali i „kobaje, suvo meso, nekad jebatga i švarglu / I kulen prelep / Sve jeftinije nego u Novom Sadu / O kvalitetu neću, probaćete kada dođete na Južni Telep“. Sve se to kupuje „U mesari čiji je osnivač otac sada vremešne a još uvek / lepe / Edite / Koja je našem komšiji Feriki sa Južnog Telepa / I njegovom mini-morisu dugo godina bila simpatija“, ali ga njemi nisu hteli, baš kao u onoj Balaševićevoj pesmi.
Ili ona o Novoj godini u biblioteci Somborske kasarne, ili o druženju uz kobasice, sir i vino „jer vino se jede viljuškom“.
Tokom čitanja ima se utisak kao da se pesma odvija baš tu, između knjige i očiju koje ih čitaju. Treba samo da čovek korakne i postane njen deo.
Da li bi pesme iz „Zaprati me“ bile pesme i da su pisane u proznoj formi? Da. Bez svake sumnje. Zato što, kako me je učio profesor Ivo Tartalja na Teoriji književnosti, pesme nisu pesme zato što su u stihu nego zato što su, prosto, pesme. Naravno pod uslovom da – jesu.
Vlada Srbije je prekršila Ustav, upozorava Evropa Nostra i traži hitnu zaštitu Dobrovićevog kompleksa Generalštaba. Isti zahtev upućen je i iz Društva konzervatora Srbije
Peticiju sa 10.500 potpisa predalo je Bibliotekarsko društvo Srbije nadležnima, nadajući se brzom rešenju koje će ih osloboditi nezakonite odluke po kojoj biblioteke treba da plaćaju nadoknadu za izdate knjige organizaciji OORP
Iranska rediteljka Hodi Taheri neće doći u Beograd da predstavi svoj film „Majka je rođena grešnica“ zato što joj nije dozvoljen ulazak u Srbiju
Pavle Jerinić je na sceni Narodnog pozorišta u Beogradu pročitao apel UDUS-a da se oslobode uhapšeni u Novom Sadu, što je upravnik ovog pozorišta, Svetislav Goncić osudio, zaboravljajući da je to tradicija koju je započeo još Voja Brajović u vreme Miloševića
“I tada i sada, kao da pratimo jedni druge. Utoliko je moje pominjanje (pa čak i da je izmišljanje) ‘jugoslovenskog sna’ najkraća, ali prilično tačna definicija ostvarivosti duhovnog stanja pojedinca i nacije tog vremena”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve