„Vreme“ je došlo do dokumenta koji ukazuje da je i Zavod za zaštitu spomenika kulture Beograda predložio ukidanje statusa kulturnog dobra Generalštaba, istog dana i po istom principu kao što je to uradio Republički zavod - protivzakonito. Goranu Vasiću iz Republičkog zavoda se zbog toga sudi, a Aleksandar Ivanović iz Gradskog zavoda je avanzovao
„Vreme“ je otkrilo dokument kojim se dokazuje da je i Aleksandar Ivanović, direktor Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture, uradio isto ono što i njegov kolega iz Republičkog zavoda: neovlašćeno i neosnovano podneo je Predlog za donošenje Odluke o prestanku svojstva kulturnog dobra zgradama Generalštaba.
Isti princip
Oba dokumenta su realizovana na isti način, imaju isti argument kojim traže ukidanje zaštite Generalštabu, oba ne poštuju Zakon o kulturnim dobrima, i oba su datovana istog dana – 10. jula prošle godine.
Predlog Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture
Naime, i Goran Vasić, tadašnji v. d. direktor Republičkog zavoda, i Aleksandar Ivanović, njegov kolega iz Gradskog zavoda, potpisali su Predlog koji je nastao bez znanja zaposlenih i bez konsultacije sa stručnjacima tih institucija – i bez ikakvog njihovog ovlašćenja da se inicira ukidanje statusa kulturnog dobra za Generalštab.
Sve to je protiv odredbi Zakona o kulturnim dobrima.
Oba Predloga su zasnova na oceni da je Generalštab većim delom uništen tokom NATO bombardovanja, te da je sad ruševina i ruglo.
Jednom kazna drugom nagrada
Zaposleni u Republičkom zavodu otkrili su ovog aprila Predlog Gorana Vasića, i o tome su izvestili Ministarstvo kulture i Vladu Srbije koji se nisu oglasili.
Međutim, Tužilaštvo za organizovani kriminal uhapsilo je Vasića pod sumnjom da je falsifikovani Predlog odluke, sačinjen bez učešća stručnih lica konzervatorske struke Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, uputio Vladi Srbije preko resornog Ministarstva kulture.
Vasić je priznao krivicu. Sud je odlučio da se brani sa slobode slobodi, a jedino mu je uskraćeno da se približava svedocima koji bi trebalo da budu saslušani u postupku. Sva je prilika da je Goran Vasić napisao taj Predlog po nečijem nalogu, pa bi se moglo reći da ovakva odluka suda jeste logična zato što je on samo izvršavao tuđu volju. On je samo oruđe, a Generalštab je hteo da sruši i proda firmi Trampovog zeta neko drugi.
Za Predlog Gradskog zavoda saznalo se upravo sad. Za razliku od kolega iz Republičkog zavoda, zaposleni u Gradskom zavodu nisu mogli da znaju za njega zato što se, kako nam je rečeno, ne nalazi u njihovoj zgradi. Dokument je u „Vreme“ stigao iz Ministarstva kulture.
Za razliku od Gorana Vasića koji je procesuiran, istina blago i uz očigledno razumevanje suda za njegovu ulogu u ovoj priči, Aleksandar Ivanović je nagrađen – nedavno je, potpuno netransparentno, promovisan u direktora Gradskog zavoda.
Bez znanja Republičkog zavoda
Oba Predloga poslata su Ministarstvu kulture, kako bi ga ono prosledilo Vladi Srbije na usvajanje.
Međutim, prema zakonu, Gradski zavod svoje predloge ove vrste ne šalje Ministarstvu, već Republičkom zavodu kako bi ih oni, kao krovna institucija, razmotrili, dopunili, usvojili ili odbili.
Aleksandar Ivanović, iako je tada bio samo v. d. direktora, morao to da zna. Činjenica da je dokument koji je on potpisao poslat odmah Ministarstvu kulture, osim što ukazuje na kršenje zakona, navodi i na sumnju da je celu akciju oko ukidanja statusa zaštite Generalštabu trebalo obaviti uprkos zakonskim odredbama – i to hitno.
U Ministarstvu nikome ništa od toga nije bilo sumnjivo. Po proceduri, Ministarstvo je taj Predlog predalo Vladi na razmatranje i usvajanje, i Vlada ga je 14. novembra 2014. godine usvojila i Generalštabu oduzela status kulturnog dobra. Ni u Vladi nikome ništa nije moralo da bude sumnjivo.
Uklanjanje prepreke
Status kulturnog dobra bila je jedina prepreka, jedina zaštita kompleksa Generalštaba od rušenja.
Prošlog maja je javljeno da je Goran Vesić, tada ministar građevinarstva, potpisao „Ugovor o revitalizaciji kompleksa bivšeg Saveznog sekretarijata za narodnu odbranu (SSNO) sa kompanijom „Affinity Global Development“ u vlasništvu Džareda Kušnera, zeta američkog predsednika Donalda Trampa.
Vesić je tada saopštio da Vlada Srbija nije prodala ovo zemljište, već je „zemljište iznajmila na 99 godina“. Tri dana kasnije, „Njujork tajms“ je objavio da je investicija vredna 500 miliona dolara i da bi država Srbija, prema predlogu ugovora, trebalo da dobije 22 odsto profita.
Verovatno ne postoji institucija i organizacija, od ovdašnjih i stranih fakulteta do Ujedinjenih nacija, koja nije tražila od Srpske vlade da povuče svoju odluku. Od ovog marta, Evropa Nostra je kompleks Generalštaba uvrstila na listu sedam najugroženih spomenika kulture u Evropi. Prošlog meseca su u Beograd došli najviši predstavnici ove vodeće evropske organizacije za očuvanje kulturnog nasleđa, tražili su sastanak sa ministrom kulture i premijerom, ali se oni nisu odazvali.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Iako mandat Svetislava Goncića na čelu nacionalnog teatra traje do decembra 2026, upravnik Narodnog pozorišta je iz ličnih i porodičnih razloga odlučio da se povuče i 5. jula ode u penziju
U 76. godini života, na nepodnošljivih 36 stepeni, puna tri sata je The Boss do poslednjeg atoma snage isterivao svoje. Kao i uvek, publici je dao baš sve - litre znoja, 28 pesama, nekoliko važnih poruka, podsticaj, ohrabrenje i veče za pamćenje
Organizatori dva letnja filmska festivala u Srbiji otkazali su ili odložili ovogodišnje planove zbog aktuelne krize u društvu. Kako politika utiče na scenu
Barak Obama je 2012. godine poslao svog ministra finansija da urazumi nemačkog kolegu koji je, protiv prezaduženih Grka, naglašavao moralni značaj trpljenja bola na kratke staze, zarad integriteta na duge staze. Ubeđivanje nije uspelo. U svakom slučaju, bez ordoliberalizma ne može se razumeti nastanak EU, kao ni nemačka pozicija u Evropi. Bez njega se, zapravo, ne može tumačiti ni XX vek
Pronalazak i širenje fotografije za Hoknija predstavlja trenutak u kome je optička slika samo fiksirana na papir uz pomoć hemijskih dodataka. Prateći likovne procedure, Hokni sugeriše da se modernost rađa upravo sa umetničkim oslobađanjem od optičkih aparatura i pomagala i povratkom na nesavršeni, manuelni izraz
Gestom pumpanja na Vimbldonu Novak Đoković je na sebe navukao kletve i uvrede režima Aleksandra Vučića. Stavljen je u isti koš sa „blokaderima-teroristima“ i „antisrbima“
I kako će vatrogasci, policajci i lekari da brinu o nebezbednim tunelima? Pa, tako što će da osmatraju brdo i budu spremni ako se brdo obruši na autobus, na primer
Da li biste seli sa Aleksandrom Vučićem za kafanski sto nakon što je pomilovao naprednjačke muškarčine koje su palicom junački polomile vilicu studentkinji? Osim gubitka elementarnih moralnih kočnica, šta još stoji iza ovog čina
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!